رافائل گروسی جمعه عصر وارد تهران می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، ملاقات‌های سطح بالای گروسی با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران روز شنبه انجام خواهد شد

Yuki IWAMURA / AFP

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، عصر جمعه، ۱۲ اسفند (۳ مارس)، وارد تهران می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، ملاقات‌های سطح بالا با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران روز شنبه انجام خواهد شد.

همچنین، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز چهارشنبه، ۱۰ اسفند (اول مارس)، گفت که دعوت رسمی از گروسی به عمل آمده است و او «در یکی دو روز آینده به تهران خواهد آمد».

پیش‌تر، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آغاز آذر تایید کرده بود که حکومت ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصدی است.

همچنین، آژانس روز سه‌شنبه، ۲۸ فوریه (۹ اسفند)، تایید کرد ذرات غنی‌شده تا ۸۳.۷ درصد در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم فردو در ایران یافته شده که فقط اندکی کمتر از اورانیوم غنی‌شده ۹۰ درصدی به‌حساب می‌آید که برای تولید بمب هسته‌ای مورد نیاز است.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، یکشنبه گذشته با اشاره به کشف ذرات غنی‌شده ۸۴ درصدی درایران، گفت تهران در صورت تمایل، می‌تواند ظرف چند هفته اورانیوم را تا حد لازم برای ساخت تسلیحات هسته‌ای، غنی‌سازی کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

محمد اسلامی روز چهارشنبه، ۱۰ اسفند، درباره ذرات اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران گفت: «درباره ذره ۸۴ درصد، نمونه‌برداری از شیر کنار سانتریفیوژ بوده و یک ذره‌ای بوده که با میکروسکوپ هم دیده نمی‌شود، مهم حجم موادی است که پس از تولید ذخیره می‌شود. آن‌ها موادی که از پروسه خارج شده بود را مشاهده کردند که از غنای بالای ۶۰ درصد تجاوز نکرده و خط تولید ما دارای غنای ۶۰ درصد است و همین را هم در گزارش خود آورده‌اند. ما همان هدف ۶۰ درصد را دنبال می‌کنیم و این موضوع هم با همین تعریف کنار گذاشته می‌شود.»

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره محورهای گفت‌وگو با گروسی، گفت موضوع اصلی «همین موارد است که به عنوان پادمانی نام‌گذاری کردند و بسته‌شدن این پرونده» است.  او در این باره که آیا سفر گروسی گره‌گشای پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود یا خیر، گفت: «ما چیز غیرعادی‌ای را نمی‌پذیریم که تحت فشار و سیاسی باشد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم‌غنی‌شده ایران ۱۸ برابر سقف مشخص‌شده در توافق هسته‌ای برجام است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آژانس در گزارش جدید خود برآورد کرده است که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا ۲۰ درصد ایران،  ۴۳۴.۷ کیلوگرم در قالب هگزافلوراید اورانیوم و ۳۷.۷ کیلوگرم در قالب اشکال دیگر است. همچنین، میزان ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی ایران به ۸۷.۵ کیلوگرم رسیده که ۲۵.۲ کیلوگرم بیشتر از زمان صدور گزارش قبلی در سه ماه پیش است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تهران در پاسخ به پرسشی درباره ذرات اورانیوم ۸۴ درصدی یافت‌شده در ایران، گفت که علت آن ممکن است رخ دادن «نوسانات ناخواسته» در فرایند غنی‌سازی در طول دوره انتقال در زمان راه‌اندازی فرایند غنی‌سازی ۶۰ درصدی بوده باشد.  

به گزارش رویترز، در گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی آمده است که بحث‌ها بین آژانس و ایران برای روشن‌کردن این موضوع همچنان ادامه دارد.