بریتانیا هشت مقام جمهوری اسلامی ایران را به فهرست تحریم‌ها افزود

بریتانیا قضات صادرکننده احکام اعدام مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی را تحریم کرد

دولت بریتانیا از اعمال تحریم بر هشت شهروند ایرانی، شامل سه قاضی، سه عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و دو فرماندار خبر داد. 

با اقدام جدید لندن در روز دوشنبه، ۲۰ فوریه (اول اسفند)، این افراد نیز به فهرست افراد تحریم‌شده در بریتانیا اضافه می‌شوند که مشمول مسدود شدن دارایی‌ها و منع سفر اعلام شده‌اند. 

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای اسامی تحریم‌شدگان را به قرار زیر اعلام کرده است:‌

-هادی منصوری، قاضی شعبه چهارم دادگاه انقلاب مشهد و صادرکننده حکم اعدام مجیدرضا رهنورد.

- موسی آصف الحسینی، قاضی معمم و رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب کرج و صادرکننده احکام اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی که در ژانویه ۲۰۲۳ اعدام شدند.

- مرتضی براتی، قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان و صادرکننده حکم اعدام  صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی، سه جوان معترضی که در ماجرای موسوم به خانه اصفهان، به اتهام محاربه و تشکیل گروه مسلحانه به اعدام محکوم شدند. از متهمان اعتراف اجباری گرفته شده است و شکنجه شده‌اند و وکیل آنان اجازه نیافت در دادگاه حاضر شود. 

- محمدتقی اصانلو، فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا در شمال‌غرب ایران 

- پرویز آبسالان، جانشین فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان 

- امان‌الله گرشاسبی، جانشین فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان 

- محمد کرمی، فرماندار استان سیستان و بلوچستان 

- حسن عسگری، فرماندار سنندج 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دولت بریتانیا در پایگاه اینترنتی خود نوشت که این اعضای تحریم‌شده سپاه و دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، در کشتن و مجروح کردن مردم، از جمله کودکان، و نیز صدور احکام اعدام معترضان ایرانی دست داشته‌اند. 

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، روز دوشنبه، ۲۰ فوریه، در اقدامی موازی، کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن را در پیوند با تهدیدهای رژیم حاکم بر ایران علیه روزنامه‌نگاران ایرانی مقیم بریتانیا، احضار کرد. 

کلورلی در بیانیه‌ای ضمن ابراز انزجار از «تداوم تهدیدهای رژیم ایران علیه جان روزنامه‌نگاران مقیم بریتانیا»، نوشت که لندن هشت ایرانی مسئول در نقض فاحش حقوق بشر، از جمله کشتار کودکان، را تحریم کرده است. 

وبسایت دولت بریتانیا نوشته است که محمدتقی اصانلو، فرمانده سپاه در آذربایجان غربی و کردستان است که در آن معترضان، از جمله کودکان، کشته شدند. این بیانیه سپس به ویدیویی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد یک کودک ۱۰ ساله در ۲۶ سپتامبر، با گلوله نیروهای سپاه به شدت مجروح شده است. 

این بیانیه درباره محمد کرمی نیز نوشته است که او همان کسی است که در مورد شرکت‌کنندگان در تظاهرات آرام مردمی، وعده «انتقام سخت از گروه‌های تروریستی» داده بود و هنگامی که فرمانده نیروهای زمینی سپاه در سیستان و بلوچستان بود، در سپتامبر ۲۰۲۲، بیش از ۸۰ تن از معترضان کشته شدند. 

ساعاتی پیش در همین روز، دوشنبه، ۲۰ فوریه، اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های جدیدی را علیه ۳۲ مقام و دو نهاد جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقض حقوق بشر و نقشی که در سرکوب خشن معترضان ایرانی داشتند، اعمال کرد. 

در تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، و یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، معاون و سخنگوی سپاه پاسداران، اعضای نیروی انتظامی و نیز مدیران زندان‌ها گنجانده شده‌اند. همراه با این افراد، دو نهاد نیز، شامل پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا و بنیاد تعاون ناجا، تحریم‌ شده‌اند.