لغو جام جهانی کشتی در تهران به دلیل‌ بی‌ثباتی ایران

کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کشتی: نمی‌توانیم ورزشکاران و تیم‌ها را به خطر بیاندازیم

عکس از علیرضا اکبری/ وب‌سایت اتحادیه جهانی کشتی

جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۹ که قرار بود پنجشنبه و جمعه این هفته در تهران برگزار شود، به دلیل آنچه که بی‌ثباتی در ایران توصیف شده، به تعویق افتاد.

کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کشتی در نشستی که روز شنبه در استانبول برگزار شد، این تصمیم را اتخاد کرده و بیانیه خود را روی وب‌سایت این اتحادیه منتشر کرده است.

این کمیته می‌گوید در تصمیم خود به طیفی از عوامل شامل توصیه وزرای مرتبط با موضوع درخصوص سفر به ایران و تصمیم‌‌های اتخاد شده در دیگر ورزش‌ها، توجه کرده است. از سوی دیگر دو تیم نیز تا کنون با توجه به توصیه کشورهای خود در مورد عدم سفر به ایران، شرکت در جام جهانی کشتی فرنگی تهران را لغو کرده‌اند.

در همین حال صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از حسن رنگرز سخنگوی فدراسیون کشتی درباره تعویق جام جهانی کشتی گزارش داد: «همه چیز برای برگزاری مسابقات آماده بود که طی نامه‌ای که شب گذشته از طرف فدراسیون جهانی به دست ما رسید، مسابقات به تعویق افتاد». سخنگوی فدراسیون کشتی ایران افزود: فدراسیون کشتی بعد از این نامه و رایزنی با نهادهای مرتبط در ایران و با تعامل با فدراسیون جهانی در تلاش است مستندات قوی درباره ضرورت برگزاری مسابقات در تاریخ مقرر در ایران ارائه کند. تیم ملی ایران در اردو است. تیم کوبا هم به جمع تیم های ملی اضافه شده است. مقدمات برگزاری ایده آل مسابقات تمهید شده است». 

باشگاه خبرنگاران جوان روز گذشته (یکشنبه) گزارش داده بود که فدراسیون کشتی ژاپن از اعزام فرنگی کاران خود به رقابت‌های جام جهانی تهران منصرف شد و بر همین اساس تیم ملی این کشور امشب وارد تهران نخواهد شد. مهر نیز از انصراف تیم گرجستان خبر داده بود.

بنا براین گزارش جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۹ قرار بود روز‌های ۷ و ۸ آذر در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران ‌شود و تیم‌های روسیه، ایران، قزاقستان و کوبا در گروه یک با  ژاپن، ازبکستان، گرجستان و چین در گروه دوم با یکدیگر به رقابت کنند.

اتحادیه جهانی کشتی می‌گوید با توجه به مسئولیت‌های خود در قبال ورزشکاران و تیم‌ها و شرایط و موقعیت ایران که هنوز به سطحی از ثبات رضایت‌بخش برای میزبانی یک رویداد بین‌المللی نرسیده است، و برای جلوگیری از به خطر افتادن ورزشکاران،‌ تصمیم گرفته برگزاری این مسابقات را تا اطلاع ثانوی به تعویق بیاندازد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این بیانیه به این نکته اشاره نشده که آیا پس از این تعویق جام جهانی کشتی فرنگی در ایران برگزار خواهد شد یا خیر.

خیابان‌های بیش از ۱۰۰ شهر در سراسر ایران در هفته گذشته صحنه اعتراض‌های مردمی به وضعیت وخیم اقتصادی و سیاست‌های جمهوری اسلامی بود.

این تظاهرات از همان روز نخست با چراغ سبز رهبر جمهوری اسلامی با خشونت سرکوب شد و از روز یکشنبه نیز اینترنت قطع شد. برای پنج روز متوالی سطح دسترسی به اینترنت کمتر از ۵ درصد بود تا اینکه از روز جمعه به تدریج سطح دسترسی به اینترنت به ۱۵ درصد افزایش یافت و اکنون نیز نت‌بلاکز،‌دیدبان اینترنت در جهان، سطح دسترسی را حدود ۸۰ درصد ارزیابی می‌کند.

این اعتراض‌ها به گزارش عفو بین‌المللی ۱۱۵ کشته بر جای گذاشت. البته آمار غیر رسمی تعداد کشته‌ها را بسیار بیشتر از این رقم اعلام می‌کند. در این تظاهرات یک هفته‌ای هزاران نفر زخمی و بازداشت شدند و دستگیری فعالان مدنی و سیاسی همچنان ادامه دارد.

این نخستین بار نیست که ورزش ایران یا رویدادهای ورزشی در ایران تحت تاثیر سانسور و سیاست‌های رادیکال جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد. پرهیز اجباری ورزشکاران ایرانی از رقابت با حریف اسرائیلی، جودوی ایران را از رقابت‌های بین‌المللی حذف کرد.

ممنوعیت حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی نیز تا یک قدمی حذف فوتبال ایران از رقابت‌های بین‌المللی پیش رفت.

سرکوب خشن اعتراض‌های اخیر در ایران و قطع اینترنت نیز در رسانه‌های جهان انعکاس یافت و اکنون میزبانی یک رقابت ورزشی مهم، دست کم فعلا از ایران سلب شده است. 

بیشتر از ورزش