روحانی مراکشی مرتبط با اخوان‌المسلمین از بلژیک اخراج شد

حسن اکویسن پیش‌تر از فرانسه هم اخراج شده بود، اما این‌بار به کازابلانکا فرستاده شد

حسن اکویسن پس‌از خروج از جلسه دادگاه فرجام‌خواهی در بلژیک همراه وکیل فرانسوی‌اش- Kenzo TRIBOUILLARD/ AFP

حسن اکویسن، روحانی مراکشی که به «ایجاد نفرت و تبعیض» متهم بود، از بلژیک اخراج و به مراکش فرستاده شد. او تابستان ۲۰۲۲ از فرانسه اخراج شده و به بلژیک پناه برده بود.

این روحانی مراکشی که سال‌ها در شمال فرانسه فعالیت مذهبی می‌کرد، روز جمعه به کازابلانکا فرستاده شد؛ یک روز پس از آنکه کنسولگری مراکش در لیژ برای او جواز سفر صادر کرد.

در ژوییه سال ۲۰۲۲ بود که ژرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه، اخراج اکویسن را اعلام و او را به ترویج نفرت و تبعیض و ارائه نسخه‌ای از اسلام که با ارزش‌های جمهوری مغایر است، متهم کرد. اما این روحانی به بلژیک گریخت و در آن‌جا دستگیر شد. او مدتی در زندان بود و سپس در حبس خانگی به سر می‌برد و در نهایت اواسط نوامبر به مرکزی امن در نزدیکی لیژ فرستاده شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

فرانسه خواهان صدور حکم دستگیری اروپایی برای او شده بود اما این حکم در دادگاه‌های بلژیک به مشکلاتی برخورد. ایکویسن بارها تقاضای تجدیدنظر کرد اما راه به جایی نبرد.

اکویسن متولد فرانسه است اما به تصمیم خود، شهروندی فرانسه را دریافت نکرد. او ادعا می‌کند در ۱۷ سالگی شهروندی‌ فرانسوی خود را لغو کرد اما بعدها تلاش کرد آن‌ را بازپس بگیرد.

اکویسن پنج فرزند و ۱۵ نوه دارد که همگی فرانسوی‌اند. او عضو سازمان مسلمانان فرانسه است که بخشی از فدراسیون سازمان‌های اسلامی در اروپا به شمار می‌رود. مرکز این سازمان اروپایی، بروکسل در بلژیک است و اخوان‌المسلمین آن را در سال ۱۹۸۹ بنیان گذاشت اما در دهه‌های گذشته، بودجه آن از کشورهای مختلف حاشیه خلیج فارس آمده است که بعضی از آن‌ها چندان دل خوشی از اخوان‌المسلمین ندارند، مثل بنیاد محمد بن‌راشد آل‌مکتوم که حاکم دبی آن را بنیان گذاشته است.

بیشتر از جهان