ضارب مسلح به «سلاح تیز» در ایستگاه قطار پاریس شش نفر را مجروح کرد 

وزیر کشور فرانسه گفت که سلاح ضارب چاقو نبود، و یک نوع سلاح دست‌ساز بود

نیروهای پلیس در ایستگاه قطار حاضر شده‌اند- REUTERS/Benoit Tessier

یک مرد مسلح به سلاح تیز، در ساعت پرتردد صبحگاهی روز چهارشنبه ۲۱ دی (۱۱ ژانویه) در ایستگاه قطار «گر دو نور» (Gare du Nord) پاریس به مردم حمله کرد و شش نفر را مجروح کرد و سپس با مداخله پلیس، مورد اصابت گلوله قرار گرفت. 

وزیر کشور فرانسه از پلیس بابت واکنش سریع و موثر و جلوگیری از تلفات قدردانی کرد. ژرالد دارمانین، در محل واقعه به خبرنگاران گفت: «مظنون در ساعات پرتردد صبح به چند نفر از جمله یک افسر پلیس با اسلحه تیز حمله کرد و سپس با شلیک گلوله پلیس زخمی شد.» او گفت که بدون مداخله پلیس این حمله بدون‌شک قربانی می‌گرفت. شهردار پاریس نیز در محل حاضر شده بود. 

رسانه های فرانسوی گفتند که گلوله به سینه مهاجم ناشناس برخورد کرده و او اکنون در بیمارستان و در وضعیت وخیم به سر می‌برد.

دارمانین گفت که حمله ساعت ۶:۴۲ دقیقه صبح آغاز شد و یک دقیقه بعد، پلیس با مشاهده اقدامات خشن او از اختیارات خود استفاده و به او شلیک کرد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وزیر کشور فرانسه تاکید کرد که سلاح ضارب چاقو نبود، و یک نوع سلاح دست‌ساز بود. او گفت که مهاجم هنگام حمله حرفی نزد و کارشناسان و بازرسان ارتباطی با افراط‌‌ گرایان کشف نکرده‌اند. 

 ضارب ابتدا خود را به روی مردی در ایستگاه قطار انداخت و با ۱۵ ضربه او را به شدت مجروح کرد. او سپس وارد ایستگاه شد و به چهار شهروند و یک مامور پلیس  حمله کرد. 

دو افسر پلیس دیگر با فریاد و هیاهوی مردم، هنگامی که ضارب در حال حمله به افسر دیگر بود، وارد عمل شدند. یکی از آنان از ناحیه پشت مورد اصابت سلاح فرد مهاجم قرار گرفت اما جلیقه ضدگلوله مانع جراحت شدید او شد. 

به گفته مقام‌های فرانسوی، مردی که خارج از ایستگاه مورد حمله قرار گرفت، تنها کسی است که جراحت شدید دارد و پلیس تحقیقات درباره این که آیا حمله تلاشی برای قتل او بوده است را آغاز کرد. 

تصاویر ویدیویی از «گر دو نور» که یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های تردد شهری و بین شهری در پایتخت فرانسه و همچنین اروپا است، نشان می‌دهد که پس از حمله ده‌ها نیروی پلیس در نزدیکی ترمینال حضور یافته‌اند. 

در حال حاضر مقام‌ها جزئیاتی درباره انگیزه احتمالی ضارب اعلام نکرده‌اند. پس از موجی از حملات تروریستی مرگبار از سال ۲۰۱۵ به این سو، فرانسه کماکان صحنه برخی ناآرامی‌ها است. 

به گفته شرکت راه‌آهن ملی فرانسه، واقعه صبح چهارشنبه در پاریس، حرکت قطارها را در ایستگاه محل واقعه مختل کرد. 

بیشتر از جهان