ترکیه در سال ۲۰۲۲ با ۲۵۴ میلیارد دلار صادرات رکورد زد

جی‌پی مورگان پیش‌بینی کرد که اقدامات اقتصادی نامتعارف دولت اردوغان «ناپایدار» است و تورم را در ترکیه وخیم‌تر خواهد کرد

رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه، روز دوشنبه، دوم ژانویه ۲۰۲۳ (۱۲ دی)، گفت که صادرات ترکیه در سال ۲۰۲۲ میلادی با ۱۲.۹ درصد افزایش، به ۲۵۴.۲ میلیارد دلار رسید که رکوردی تاریخی به شمار می‌رود و بالاترین سطح صادرات این کشور تاکنون محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان که در برنامه اعلام آمار تجارت خارجی در سال ۲۰۲۲ در استانبول سخن می‌گفت، افزود که در سال ۲۰۲۲، صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا ۱۲ درصد افزایش یافته است. او همچنین گفت که حدود ۱۰ هزار شرکت برای نخستین بار در سال ۲۰۲۲ اولین صادرات خود را انجام دادند.

اردوغان در بخشی از سخنانش گفت: «در شرایطی که جهان با مشکلات جدی سیاسی و اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کند، ادامه سرمایه‌گذاری بی‌وقفه، افزایش اشتغال و افزایش صادرات، کار آسانی نبوده است. این واقعیت نشان می‌دهد که ترکیه دیگر کشوری نیست که با بحران‌ها سرکوب شود، بلکه کشوری است که بحران را مدیریت می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان با اشاره به آمارهای اقتصادی کشور در سال گذشته میلادی و رشد صادرات، گفت: «هدف ما این است که ترکیه را در جمع ۱۰ کشور برتر صادرکننده جهان ببینیم.» او همچنین گفت که ۲۰ سال پیش میزان صادرات کشور ۳۶ میلیارد دلار بود و این رقم اینک هفت برابر شده است.

رئیس‌ جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه ترکیه به ۱۹۷ کشور و منطقه با پول ملی خود صادرات می‌کند، گفت که این کشور در بخش‌های مختلف، از جمله صادرات سریال‌های تلویزیونی، پس از آمریکا در جایگاه دوم جهان ایستاده است. اردوغان همچنین گفت که ترکیه برای سال جدید میلادی صادرات یک‌و‌نیم میلیارد دلاری در بخش سریال‌های تلویزیونی، و صادرات پنج میلیارد دلاری در بخش محصولات و خدمات بهداشتی و درمانی هدفگذاری کرده‌ است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رئیس‌ جمهوری ترکیه که از سال ۲۰۱۴ در این مسند بوده است، همچنین از برنامه‌ریزی‌ها برای تاسیس مرکز جدید نمایشگاه‌های استانبول در کنار فرودگاه آتاترک خبر داد.

به گزارش فایننشنال‌پست، کاهش ارزش لیر ترکیه باعث رقابتی‌‌شدن محصولات تجاری در خارج از کشور شد، و آنکارا همچنین از روابط اقتصادی نزدیک‌تر با روسیه سود می‌برد. ترکیه سال گذشته از خلاء ناشی از تحریم‌های غرب علیه روسیه نیز بهره‌مند شد و تجارت بیشتری با مسکو انجام داد. به گفته وزارت بازرگانی ترکیه، فقط در ماه دسامبر ۲۰۲۲، صادرات به روسیه بیش از دو برابر شد و به ۱.۳۱ میلیارد دلار رسید.

افزایش صادرات، خبر اقتصادی خوبی برای رئیس‌ جمهوری ترکیه است که در ژوئن ۲۰۲۳، با انتخابات ریاست جمهوری روبه‌رو خواهد بود. با این حال، اقدامات اقتصادی نامتعارف اردوغان باعث شده است که تورم ماه‌ها بالای ۸۰ درصد باقی بماند.

نهاد مالی جی‌پی مورگان پیش‌بینی کرده است که اقدامات اقتصادی نامتعارف دولت اردوغان «ناپایدار» است و تورم را در ترکیه وخیم‌تر خواهد کرد. این بانک پیش‌بینی می‌کند که ترکیه در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ و پس از انتخابات، وارد رکود اقتصادی شود.

بیشتر از اقتصاد