در پی افزایش فشار نظامی چین، تایوان دوره خدمت سربازی را هشت ماه اضافه کرد

یک روز پس از تجاوز مجدد جنگنده‌های چینی به حریم هوایی تایوان، ارتش این کشور تصمیم گرفت خدمت سربازی را یک‌ساله کند

MANDY CHENG / AFP

یک مقام عالی رتبه نظامی تایوان اعلام کرد که دوره خدمت سربازی در تایوان به یک‌ سال افزایش می‌یابد.

ارتش این کشور در پی افزایش فشار نظامی چین تصمیم گرفت دوره سربازی اجباری را از چهار ماه به ۱۲ ماه افزایش دهد. بنا بر اعلام ارتش، یک‌ ساله شدن خدمت سربازی اجباری از سال ۲۰۲۴ اجرایی می‌شود.

رئیس‌جمهوری تایوان هم‌زمان با اعلام این طرح در روز سه‌شنبه، طی نشستی ویژه، با مسئولان رده بالای امنیت ملی این کشور گفت‌وگو کرد.

تسای اینگ-ون، اولین رئیس‌جمهوری زن در تاریخ تایوان، در ماه‌های اخیر بارها درباره خطرات حمله احتمالی ارتش چین کمونیست و اشغال کشورش هشدار داده است. اینگ-ون که در سال ۲۰۱۶ به ریاست‌جمهوری تایوان رسید، یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران در تاریخ این کشور است. او در ماه‌های اخیر تلاش کرده است از جزیره تایوان یک دژ تسخیرناپذیر در مقابل چین بسازد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

افزایش دوره خدمت اجباری سربازی در حالی است که دولت‌های پیشین تایوان برای جلب آرای جوانان، خدمت سربازی دو ساله را به چهار ماه کاهش داده بودند و حالا باید دید افزایش دوره سربازی بر محبوبیت تسای اینگ-ون چه تاثیری خواهد داشت.

ارتش تایوان روز دوشنبه برای چندمین بار در هفته‌های اخیر، از تجاوز جنگنده‌های چینی به حریم هوایی این کشور خبر داد. پکن خود را مالک این جزیره دموکراتیک می‌د‌اند و می‌گوید هیچ قدرتی نمی‌تواند در مقابل این واقعیت تاریخی قرار بگیرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، بارها درباره هرگونه حمله و اشغال تایوان، به پکن هشدار داده است.