تصمیم بایدن به منع پناهندگی در مبادی ورودی مرگ صدها مهاجر را رقم زد

بر اساس یک گزارش مهاجرانی که طبق ماده ۴۲ اخراج شده‌اند همچنان هدف «خشونت وحشتناک، آدم‌ربایی، شکنجه، اخاذی و تجاوز جنسی» قرار دارند

دولت بایدن نزدیک به دو سال است که از سیاست ماده ۴۲ برای جلوگیری از درخواست پناهندگی می‌کند - AFP

گزارش جدیدی فاش می‌کند که از هنگام تصمیم جو بایدن به منع پذیرش پناهندگی در مبادی ورودی ایالات متحده، صدها مهاجر جان خود را از دست داده‌اند.

بنا به این گزارش، دولت بایدن نزدیک به دو سال است که سیاست اصل ۴۲ دولت ترامپ را برای جلوگیری از درخواست پناهندگی مردم در مبادی ورودی رسمی اجرا می‌کند، و ادعا می‌کند که «سوءاستفاده از اصل ۴۲، مشکلاتی در زمینه بهداشت عمومی، مدیریت مرزها و حقوق بشر ایجاد کرده است.» اصل ۴۲، ماده‌ای تحت قانون خدمات بهداشت عمومی است که نخست در دوران ریاست ‌جمهوری دونالد ترامپ تصویب شد، اما در دولت بایدن همچنان اجرا می‌شود.

این گزارش را با عنوان «لکه ننگ حقوق بشر، نمایش خنده‌آور بهداشت عمومی»، سازمان «اولویت با حقوق بشر» (Human Rights First) نوشته است و در آن اشاره می‌کند که از زمان روی کار آمدن رئیس‌ جمهوری بایدن، «۱۳ هزار و ۴۸۰ گزارش قتل، شکنجه، آدم‌ربایی، تجاوز جنسی، و سایر حملات خشونت‌آمیز به مهاجران و پناهجویانی که طبق «اصل ۴۲» از ورودشان ممانعت شده یا به مکزیک بازگردانده شده‌اند»، ثبت شده است.

در این گزارش پیشنهاد شده است که «دولت بایدن پس از نزدیک به دو سال از روی کار آمدن، باید واکنش موثرتر و بشردوستانه‌تری در زمینه پذیرش و شناسایی پناهجویان خواهان امنیت در ایالات متحده‌ و انجام فرایند پناهندگی آنان، نشان دهد - واکنشی که قوانین پناهندگی و مهاجرت ایالات متحده را پاس ‌دارد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جولیا نویسنر، وکیل تحقیقات و سیاستگذاری سازمان «اولویت با حقوق بشر»، در توییتی نوشت: «مهاجرانی که براساس اصل ۴۲ به مکزیک بازگردانده شده‌اند یا در آنجا گیر افتاده‌اند، همچنان هدف خشونت‌های وحشتناک قرار دارند؛ آدم‌ربایی، شکنجه، اخاذی، تجاوز جنسی. اغلب به دست پلیس مکزیک یا سایر مقام‌های دولتی. اصل ۴۲ افراد جویای حمایت را در موقعیتی بسیار آسیب‌پذیر قرار می‌دهد.»

او افزود: «اصل ۴۲ با ممانعت از پناهندگی در مبادی ورودی، مردم را مجبور می‌کند از بیابان‌های سوزان یا اقیانوس‌ها و رودخانه‌های خطرناک عبور کنند.»

او مدعی است که دست‌کم ۸۵۳ پناهجو و مهاجر فقط در سال جاری [میلادی] در حال عبور از مرز جان خود را از دست داده‌اند - و این مرگبارترین سال ثبت‌شده در تاریخ است.

همچنین، در این گزارش خاطرنشان شده است که تعمیم اصل ۴۲ در دولت بایدن به ونزوئلایی‌ها در اکتبر سال جاری، «با نقض آشکار قانون پناهندگان ایالات متحده، هزاران نفر را از فرایند پناهندگی در ایالات متحده محروم کرده است».

«این گزارش تا حدی مبتنی بر تحقیق من همراه با آسیر النور(@AcereEleanor) و آنا اورتگا (@AnaOrtega88) است که هفته پیش در سیوداد خوارز با پناهجویان اخراجی یا گیرافتاده در مکزیک به علت عملکرد مجریان و خدمات‌دهندگان اصل ۴۲، مصاحبه کردیم. یافته‌های ما در این تحقیق در آخرین رشته توییت من آمده است.»

جولیا نویسنر(@JuliaNeusner)

۱۶ دسامبر ۲۰۲۲

در این گزارش آمده است: «این تعمیم‌دهی، بزرگسالان، خانواده‌ها و کودکان را در شهرهای مرزی خطرناک مکزیک سرگردان کرده است که در آن هدف آدم‌ربایی، شکنجه و حملات بی‌رحمانه قرار دارند، و برخی دیگر را به شرایط آزار و اذیت و شکنجه بازگردانده است. بسیاری از خانواده‌ها را نیز از هم جدا کرده است.»

این گزارش تاکید می‌کند که سیاست اصل ۴۲ «همچنان در مرز بی‌نظمی ایجاد کرده و موجب چندین مورد عبور از مرز، افزایش مصنوعی آمارهای گمرک و حفاظت مرزی (CBP)، دور شدن مسیرهای خطرناک عبور از مبادی ورودی، و تسهیل استثمار افراد شده است.»

© The Independent

بیشتر از جهان