فراخوان‌های مردمی اعتراضات برای ۲۸ تا ۳۰ آذر

شروع اعتصاب‌ها در شرکت‌های نفتی در همراهی با مردم

Telegram/@protest_iran

طی روزهای اخیر فراخوان‌های مردمی برای دعوت به حضور معترضان در خیابان افزایش یافته است. معترضان این بار سه روز دیگر را برای اعتراضات خیابانی و تداوم خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند. روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر بر اساس این فراخوان‌ها برای اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف در نظر گرفته شده است. اما این بار تاکنون از فراخوان گروه‌هایی مانند جوانان محلات در شهرهای مختلف خبری نیست. فراخوان‌ها را مردم در رسانه‌های اجتماعی مختلف منتشر کرده‌اند.

هم‌زمان مردم در شهرهای مختلف به دیوارنویسی، پخش اعلامیه و آویختن بنر در خیابان‌های شهر اقدام کرده‌اند. معترضان در این فراخوان‌ها علاوه بر تاکید بر ادامه اعتصاب کسبه و کارگران، از مردم دعوت کرده‌اند که در اعتراضات خیابانی محله‌محور حضور پیدا کنند. تصاویر بسیاری از شهر تهران در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که جوانان بر روی دیوارها از فراخوان تجمع اعتراضی در این سه روز می‌نویسند. زنان معترض در شاهین‌شهر نیز بنرهای «بیدار شویم» و «فراخوان ۲۸، ۲۹ و ۳۰ آذر» را روی یک پل عابر پیاده‌ نصب کردند. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با احتمال برگزاری دربی تهران با حضور تماشاگران در روز سه‌شنبه ۲۹ آذر، از مردم درخواست کرده‌اند از این فرصت برای رساندن صدای خیزش انقلابی به دیگران استفاده کنند.

هم‌زمان با این فراخوان‌ها، کارکنان رسمی نفت و کارمندان واحدهای صنعتی و عملیاتی این صنعت، روز شنبه ۲۶ آذر، در چند شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند و دست به اعتصاب زدند. پرسنل صنایع نفت و گاز عسلویه در مقابل ورودی شرکت نفت و گاز پارس تجمع کردند. این تجمع و اعتصاب‌ها در پی فراخوان قبلی برای کارکنان رسمی شاغل در صنعت نفت صورت گرفت. علاوه بر این، کارگران و کارمندان در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب منطقه عملیاتی تنگ بیجار، شرکت نفت و گاز پارس، واحد ایمنی و آتش‌نشانی جزیره خارک، پالایشگاه دوم فازهای ۲ و ۳ و همچنین کارکنان این صنعت در ماهشهر، اهواز و گچساران دست از کار کشیده‌اند و به اعتصابات پیوسته‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش از این، شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت طی فراخوانی در همسویی با فراخوان اعتراضات مردمی نوشته بود: «همکاران رسمی نفت برای ۲۶ آذر فراخوان به تجمعات بزرگ سراسری داده‌اند. همچنین همکاران در پتروپالایش‌ها برای سوم، چهارم و پنجم دی‌ماه فراخوان به اعتصاب داده‌اند. از سوی دیگر شماری از دانشگاه‌ها، جوانان انقلابی محلات و دانش‌آموزان برای روزهای ۲۸ تا ۳۰ آذر فراخوان برای اعتصاب‌ها و راهپیمایی‌های اعتراضی داده‌اند. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت تمام کارگران رسمی و پیمانی و ارکان ثالثی و قرارداد معین در تمامی بخش‌ها و مراکز نفتی، ازجمله در پتروپالایش‌ها، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، حفاری‌ها و بخش‌های حمل‌ونقل و سوخت را به پیوستن وسیع به این فراخوان‌ها فرامی‌خواند.»

جمعه‌شب نیز در شهرهای مختلف ایران صدای شعار علیه جمهوری اسلامی در محلات مختلف پیچید. شهروندان همانند شب‌های گذشته با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» با خیزش انقلابی مردم همراهی کردند. معترضان در باغستان کرج نیز از پشت پنجره‌ها شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» سردادند.

در شهرک چیتگر نیز معترضان علاوه بر سردادن شعار پشت پنجره‌ها در محوطه این شهرک حضور پیدا کردند و علیه جمهوری اسلامی شعار سردادند. معترضان در این تجمع شعارهای «داعشی رو شنیدیم، خامنه‌ای رو دیدیم»، «ای رهبر واداده، قبرت شده آماده»، «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایید» و «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله» سردادند.

روز جمعه صدها نفر از معترضان در زاهدان نیز با حضور در راهپیمایی بعد از نماز جمعه، با خیزش سراسری مردم ایران همراهی کردند. معترضان در این تجمع‌ها نیز علیه علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار سردادند. معترضان همچنین خواهان توقف اجرای احکام اعدام معترضان شدند.