نصب دوربین مداربسته بر در ورودی خانه‌های ساکنان غرب کابل اجباری شد

بسیاری از ساکنان دشت برچی توانایی خریداری دوربین‌ مداربسته را ندارند

نصب دوربین‌ها، بیشتر با هدف نظارت بر مردم در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل است-No1CCTVCamera/Facebook@

طالبان به ساکنان منطقه هزاره‌نشین دشت برچی در غرب کابل دستور دادند که بر در و دیوار خانه‌های خود دوربین‌ مداربسته نصب کنند. این دستور از طریق اداره استخبارات (اطلاعات) طالبان به نمایندگان محلات در دشت برچی اعلام شده است و ساکنان برچی به نصب دوربین به در ورودی خانه‌های خود وادار شده‌اند.

یکی از ساکنان دشت برچی، با شرط محفوظ ماندن نامش، به ایندیپندنت فارسی گفت که این دستور شامل خانه‌های مرتفع‌تر از یک طبقه می‌شود و طالبان گفته‌اند که هدف از این کار، ثبت حوادث و ردیابی عوامل آن در دشت برچی است.

به گفته این منبع، بسیاری از ساکنان دشت برچی به دلیل فقر و بیکاری گسترده، از توانایی خریداری دوربین‌های مداربسته که ۱۵ تا ۴۰ هزار افغانی هزینه در بر دارد، برخوردار نیستند، اما طالبان دستور داده‌اند که همه مالکان خانه‌های دو یا چند طبقه باید بر در ورودی و دیوارهای جانبی خانه‌های خود دوربین نصب کنند، وگرنه مجازات خواهند شد.

هرچند هنوز مشخص نیست که طالبان داده‌های این دوربین‌ها را چگونه برای ردیابی عوامل حوادث امنیتی جمع‌آوری می‌کنند، اما به گفته منبع مزبور، احتمالا نصب این دوربین‌ها بیشتر با هدف نظارت بر مردم و کنترل رفت و آمد افراد موردنظر طالبان در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

منبع خبری تصریح کرد که براساس دستور طالبان، نماینده‌های این گروه، همه روزه داده‌های دوربین‌های مداربسته را در خانه‌های موردنظرشان بررسی می‎کنند و ممکن است در آینده، همه روزه این داده‌ها را جمع‌آوری کنند.

طالبان به نمایندگان مردم گفته‌اند که این کار با هدف جلوگیری از افزایش ناامنی انجام می‌شود، اما ساکنان دشت برچی می‌گویند که این اقدام هیچ کمکی به جلوگیری از حمله‌ به هزاره‌ها نمی‌کند، چون کنترل دوربین‌ها در دست مردم است و طالبان ابزاری برای کنترل همه دوربین‌ها به صورت همزمان ندارند.

براساس اطلاعات منبع مزبور، تاکنون شماری از ساکنان مناطق قلعه نو، پل خشک، و شهرک دوازده امام در غرب کابل، بر در ورودی و دیوارهای خانه‌های خود دوربین‌های مداربسته نصب کرده‌اند و این روند در تمامی محلات غرب کابل عملی می‎‌شود.

در یک‌ سال سلطه طالبان بر افغانستان، هزاره‌ها با مرگبارترین حمله‌های تروریستی مواجه بوده‌اند. در آخرین مورد، یک مهاجم انتحاری در هشتم مهر به مرکز آموزشی کاج در دشت برچی حمله کرد که به کشته شدن حدود ۶۰ دانش‌‌آموز و زخمی شدن بیش از ۷۰ تن دیگر منجر شد. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله مرگبار را برعهده نگرفته است. طالبان چند روز پیش مدعی شدند که سازمان‌دهندگان حمله به آموزشگاه کاج را در عملیاتی در کابل کشته‌اند، اما هیچ سند و مدرکی که این ادعا را ثابت کند، منتشر نشده است. طالبان ویدیویی از اجساد چند مرد را در یک خانه منتشر کردند و نوشتند که این افراد عضو داعش خراسان بودند و علاوه بر حمله به آموزشگاه کاج، چندین حمله دیگر را نیز سازماندهی و اجرا کرده بودند.

حمله به آموزشگاه کاج و کشته شدن دانش‌آموزان هزاره، واکنش‌های گسترده‎‌ای را در سطح جهان برانگیخت. هزاران نفر در شهرهای مختلف جهان در اعتراض به کشتار هدفمند هزاره‌ها تظاهرات کردند و از سازمان ملل و دولت‌های جهان خواستند که مانع تداوم کشتار هزاراه‌ها شوند.

بیشتر از جهان