«اخطار جدی» به سئول؛ کره شمالی صدها گلوله توپخانه‌ای شلیک کرد 

پیونگ‌یانگ با خشم به تمرین‌های نظامی کره جنوبی واکنش نشان داد

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، گفت که علاقه‌ای به مذاکره با دشمنان ندارد و نیازی هم به آن احساس نمی‌کند- STR/ KCNA VIA KNS/ AFP

ارتش کره جنوبی اعلام کرد که پیونگ‌یانگ روز چهارشنبه، ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر)‌، یک‌صد گلوله توپ به سمت سواحل غربی این کشور شلیک کرده است. 

به گزارش خبرگزاری رویترز، این شلیک‌ها که کره شمالی آن را «هشداری جدی» به کره جنوبی می‌خواند،‌ تنها چند ساعت پس از پرتاب صدها گلوله دیگر به سمت دریا در سواحل شرقی رخ داده است.

کره شمالی امسال با سرعت بی‌سابقه‌ای آزمایش‌های تسلیحاتی و شلیک توپخانه‌ای انجام داده است. این کشور روز جمعه نیز یک موشک بالستیک کوتاه‌برد و صدها گلوله توپ در نزدیکی مرز بین دو کره شلیک کرد.

سربازان کره جنوبی روز دوشنبه رزمایش‌های دفاعی سالانه هوگوک را آغاز کردند که برای تقویت توانایی آنان در پاسخ به تهدیدهای هسته‌ای و موشکی کره شمالی طراحی شده بود. پیونگ‌یانگ با خشم به تمرین‌های نظامی کره جنوبی واکنش نشان داد و آن‌ها را تحریک‌آمیز خواند. این در حالی است که سئول می‌گوید تمرین‌هایش دفاع‌محور است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی روز چهارشنبه، ۱۹ اکتبر، در بیانیه‌ای با اعلام خبر صدها شلیک ازسوی کره شمالی، از پیونگ‌یانگ خواست که اقدامات تهدیدکننده صلح و امنیت در منطقه را متوقف کند.

در مقابل، سخنگوی ستاد کل ارتش کره شمالی گفت که اقدام اخیر این کشور، در پاسخ به شلیک بیش از ۱۰ گلوله راکت‌انداز ازسوی کره جنوبی انجام گرفته است. او همچنین افزود: «ارتش ما به‌شدت به نیروهای دشمن هشدار می‌دهد که از هرگونه اقدام تحریک‌آمیز در مناطق خط مقدم جلوگیری کنند.»

کره شمالی شلیک‌های انجام‌شده ازسوی این کشور را ارسال «هشدار جدی» و «اقدام متقابل نظامی قدرتمند» نامید.

اقدامات اخیر پیونگ‌یانگ در شرایطی است که روز دوشنبه، ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر)، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، گفت که علاقه‌ای به مذاکره با دشمنان ندارد و نیازی هم به آن احساس نمی‌کند. او همچنین تاکید کرد که کشورش از سلاح هسته‌ای دست نمی‌کشد.

مقام‌های کره جنوبی و ایالات متحده می‌گویند نشانه‌هایی وجود دارد که کره شمالی می‌تواند به‌زودی فعالیت هسته‌ای خود را در تونل‌های زیرزمینی در سایت آزمایش هسته‌ای «پونگی ری» که به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۸ بسته شد، از سر بگیرد.

بیشتر از جهان