زلزله در خوی بیش از ۵۸۰ مصدوم به جا گذاشت

وضعیت در شهرستان‌های خوی، سلماس و چایپاره قرمز است

مقام‌های استانی آذربایجان غربی می‌گویند زمین‌لرزه بامداد چهارشنبه تلفات جانی نداشته است - Mehrnews

در پی وقوع زمین‌لرزه‌ای در شهر خوی، واقع در استان آذربایجان غربی، دست‌کم ۵۸۰ تن مصدوم شدند و به ۵۰۰ واحد مسکونی خسارت وارد شد.

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۴ بامداد چهارشنبه، ۱۳ مهر، شهر خوی در شمال غربی ایران را لرزاند. بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری ایران، این زمین‌لرزه که در عمق هفت کیلومتری زمین رخ داد، در شهرهای ارومیه، تبریز و مناطق مرزی ایران و ترکیه نیز احساس شد.

هم‌زمان، مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه، آفاد، نیز اعلام کرد که مرکز این زلزله در نزدیکی خوی و در فاصله ۶۲ کیلومتری منطقه قلعه‌باش استان وان در این کشور بوده است.

مقام‌های استانی آذربایجان غربی می‌گویند زمین‌لرزه بامداد چهارشنبه تلفات جانی نداشته است اما بنا بر اعلام محمدحسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران، دست‌کم ۵۸۰ تن مصدوم شده‌اند. این آمار از صبح چهارشنبه تا لحظه تنظیم این گزارش، به تناوب افزایش یافته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران، در حال حاضر ۱۳۵ تن از مصدومان در بیمارستان بستری‌اند و پنج نفر نیز تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند. نامی به خبرگزاری ایسنا گفت که در زلزله اخیر، سه شهرستان خوی، سلماس و چایپاره خسارت دیده‌اند. به گفته او، ۱۲ روستا نیز آسیب دیدند و ۵۰ واحد مسکونی ۱۰۰ درصد تخریب شدند.

در خبری دیگر، محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی، از خسارت ۲۰ تا ۵۰ درصدی زلزله به ۵۰۰ واحد مسکونی خبر داد و گفت که به زیرساخت‌های آب، برق و گاز هم خسارت‌هایی وارد شده است.

شهرام میرزایی، سرپرست جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان غربی، نیز اعلام کرد که هم‌اکنون سه شهرستان خوی، سلماس و چایپاره در وضعیت قرمز قرار دارند. او وضعیت در شهرستان‌های پلدشت، شوط و چالدران را نارنجی اعلام کرد و گفت که شهرستان‌های ارومیه و ماکو نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

به گفته او، ۳۱ تیم عملیاتی و ۹۳ امدادگر برای ارزیابی میزان خسارت‌های احتمالی به سه شهرستان خوی، سلماس و چایپاره اعزام شده‌اند و همه پایگاه‌های امدادی شعب شمال استان و تیم‌های واکنش سریع به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

براساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری ایران، تا ظهر چهارشنبه، ۲۹ پس‌لرزه در خوی به وقوع پیوست و این پس‌لرزه‌ها همچنان ادامه دارند. آخرین پس‌لرزه ساعت ۱۳:۵۴ در عمق هفت کیلومتری زمین و به بزرگی ۳.۸ بود که در شش کیلومتری خوی، ۳۰ کیلومتری ایواوغلی در آذربایجان غربی و ۳۹ کیلومتری تسوج در آذربایجان شرقی رخ داد. بزرگی این پس‌لرزه‌ها بین ۲.۵ تا ۳.۸ تا گزارش شده است.