رونمایی گوگل از ابزار جدید دور زدن فیلترینگ در ایران

گوگل می‌گوید که اوت‌لاین با در نظر گرفتن حفظ حریم خصوصی افراد و برای دسترسی به اینترنت آزاد و باز ساخته شده است

کاربران به صفحه‌ای هدایت می‌شوند که نحوه استفاده از ابزار اوت‌لاین برای ایجاد «وی‌پی‌ان» امن را ارائه می‌دهد- ATTA KENARE / AFP

شرکت گوگل از فعال‌سازی ابزار جدید خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران خبر داد.

با ورود به صفحه اصلی گوگل به زبان فارسی، توضیحی ظاهر می‌شود که می‌گوید «با وی‌پی‌ان اوت‌لاین (Outline)دسترسی ایمن به اینترنت داشته باشید».

کاربران با کلیک بر متن فوق به صفحه‌ای هدایت می‌شوند که نحوه استفاده از ابزار اوت‌لاین برای ایجاد «وی‌پی‌ان» امن را ارائه می‌دهد.

شرکت گوگل قبلا اعلام کرده بود که در پی صدور مجوزهای جدید خزانه‌داری آمریکا، ابزارهای خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران را ارائه خواهد داد.

به گفته گوگل وی‌پی‌ان اوت‌لاین، زمانی که انواع دیگر وی‌پی‌ان مسدود شده باشند کار می‌کند و در برابر انواع پیشرفته سانسور از جمله مسدود کردن مبتنی بر شبکه یا مسدود کردن آی‌پی مقاوم است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گوگل همچنین می‌گوید که اوت‌لاین با استفاده ا زپروتکلی ساخته شده که ردیابی و مسدود کردن آن سخت‌تر است.

این شرکت بزرگ فناوری همچنین می‌گوید که اوت‌لاین دسترسی به سرور شرایطی ایجاد می‌کند که کاربر بتواند سرور خود را به طور خصوصی با گروهی از افراد معتمد به اشتراگ بگذارد.

گوگل می‌گوید که اوت‌لاین با در نظر گرفتن حفظ حریم خصوصی افراد و برای دسترسی به اینترنت آزاد و باز ساخته شده است.

بنا به مدارکی که گوگل ارائه داده است، دو شرکت امنیتی مستقل این ابزار را ممیزی و ارزیابی کرده‌اند.

گوگل در حالی ابزار جدید خود برای دور زدن فیلترینگ در ایران خبر داده است، که نظام جمهوری اسلامی شبکه اینترنت در کشور را محدود یا قطع کرده است و میلیون‌ها ایرانی به اینترنت دسترسی ندارند.

بیشتر از تکنولوژی