گرتا تونبرگ، فعال معروف محیط زیست، دختر ستاره پیشین فستیوال موسیقی یوروویژن است

طرفداران گرتا تونبرگ، فعال معروف محیط زیست، پس از آگاهی از اینکه گِرتا دختر مالنا ارنمن، ستاره پیشین فستیوال موسیقی یورو‌ویژن، است، در شبکه‌های اجتماعی شادمانی کردند.

روز چهارشنبه، گیدو فاوکس، وب سایتی که توسط پال استینز وبلاگ‌نویس سیاسی دست راستی تاسیس شده است، مقاله‌ای را در مورد رابطه بین گِرتا تونبرگ با خواننده پیشین سوئدی اپرا، مالنا ارنمن منتشر کرد.

مالنا ارنمن در مسابقات بین‌المللی آواز یوروویژن، در سال ۲۰۰۹، که در مسکو پایتخت روسیه برگزار شد، با تک آهنگ «لاووا»(صدا) کشور سوئد را نمایندگی می‌کرد.

در این مقاله، نوسینده‌ای ناشناس از رابطه خانوادگی بین ارنمن و تونبرگ نوشته، و گفته بود موفقیت روز افزون گِرتا نشانه‌ای از داشتن «امتیاز و برتری» این نوجوان است.

در قسمتی از این مقاله آمده است:«چه کسی می‌تواند حدس بزند که این فعال تغییر اقلیم از یک خانواده با پیش زمینه دارای امتیازات خاص و باور‌نکردنی آمده است...»

به‌رغم اینکه به نظر می‌رسد این مقاله دارای لحن منفی است، طرفداران این ستاره شادمانی خود از آشکار شدن رابطه خانوادگی گِرتا و مالنا ارنمن را در شبکه‌های اجتماعی ابراز کرده‌اند.

یکی از کاربران توییتر نوشته است:«من فکر نمی‌کردم که ممکن باشد بیش از آنچه تاکنون گِرتا را ستایش می‌کردم، وی را ستایش کنم. وقتی متوجه شدم که مادر گِرتا در مسابقات یوروویژن بوده است، شگفت زده شده بودم. نه به خاطر اینکه او در موفقیت‌اش چیزی کم دارد، این واقعیتی است که مرا دلگرم می‌کند.»

کاربر دیگری اضافه کرده است:«من واقعاً نمی‌دونم که چطور، طرز تفکر این آدم‌ها به‌گونه‌ای است که چون مادر گِرتا، برنده یوروویژن است باعث می‌شود تا به طور اتوماتیک وی فاقد صلاحیت باشد.»

شخص دیگری توییت کرده:«مثل گِرتا بیشتر میخواهیم!!، این یکی از اجراهای مورد علاقه من در تمام تاریخ یوروویژن است.»

طرفدار دیگری توییت کرده:«من احساس می‌کنم که عده‌ای با انتقاد از گِرتا تونبرگ به طور وسیعی قدرت یوروویژن را دست کم گرفته‌اند.»

کاربر دیگری نوشته است:«من کاملاً خشکم زده که مادر گِرتا تونبرگ، مالنا ارنمن، خواننده ترانه مورد علاقه من در کل یوروویژن است. در اپرای کلاسیک «لاووا» در سال ۲۰۰۹، به خواب ابدی فرو رفتم (این تفسیر دقیق من از صحنه اصلی بود، اگرچه همه شما از این موضوع گیج شده باشید).»

ارنمن نیز، همانند دخترش یک فعال در مورد مسائل تغییرات آب و هوا است و گاهی در مورد تهدیدات محیط زیست، در شبکه‌های اجتماعی، مطالبی منتشر می‌کند.

هفته گذشته در مصاحبه‌ای با شوی تلویزیونی «نایتس مورگن»، در کانال چهار تلویزیون سوئد، ارنمن در مورد دریافت تهدید‌های مرگبار، در نتیجه افزایش شهرت گِرتا، به طور آشکار صحبت کرد.

ارنمن در رابطه با دخترانش گِرتا و بیاتا گفت:«سخت‌ترین بخش در عین دریافت تهدید‌های نفرت‌انگیز و انتقاد‌های زیاد، حفظ سلامت بچه‌ها و خواب و استراحت در این میان است.»

وی اضافه کرده است:«من قبل از هر چیز یک مادر هستم و می‌بینم که دخترم خوشحال است... من مثل یک مادر واکنش نشان می‌دهم. نگران می‌شوم، خوشحال می‌شوم و افتخار می‌کنم.»

ارزش کار گِرتا و استعداد مادر وی در موسیقی، یک روز پس از آنکه این فعال محیط زیست توضیح داد که زندگی با داشتن سندروم «اَسپِرجِر» به وی کمک کرده است تا هنگام صحبت درباره تغییرات آب و هوا، «همه چیز را از بیرون جعبه ببیند»، آشکار شد.

این دانش آموز سوئدی در مصاحبه با نیک رابینسون مجری برنامه «امروز»، در کانال چهار رادیو بی‌بی‌سی، که در روز سه‌شنبه انجام شد، گفت که این اختلال رفتاری به او کمک کرده است تا همه چیز را «سیاه و سفید» ببیند.

وی به رابینسون گفت:«باید بگم که، این ویژگی من را متفاوت کرده است و متفاوت بودن یک هدیه است. این همچنین به من کمک می‌کند تا چیزها را از بیرون کادر ببینم، من به راحتی دروغ‌ها را قبول نمی‌کنم و می‌توانم درون همه چیز را ببینم.»

سندروم اسپرجِر، در طیف گسترده اُوتیسم قرار می‌گیرد.

افرادی که تشخیص داده می‌شود سندروم اَسپِرجِر دارند، ممکن است که همان ناتوانی‌های یادگیری که در بعضی از افراد اوتیستیک مشاهده می‌شود، مانند مشکل در صحبت کردن و یا با تأخیر صحبت کردن را نداشته باشند.

با این‌حال، بر اساس اعلام انجمن ملی اوتیستیک، بعضی از این افراد، ممکن است مشکل یادگیری داشته باشند و در بعضی اوقات از درک و فهم و تحلیل زبان گفتگو ناتوان باشند.

© The Independent

بیشتر از زندگی