مخالفت «جی کی رولینگ» با کار در یتیم‌خانه‌ها

نویسنده هری پاتر می‌گوید کودکان «جاذبه گردشگری نیستند»

جی کی رولینگ نویسنده سرشناس بریتانیاییTolga AKMEN / AFP

جی کی رولینگ از جوانان خواسته از کار داوطلبانه در یتیم‌خانه‌ها خودداری کنند، چون ادعا کرده این کار «آسیب جبران‌ناپذیری» به کودکان وارد می‌کند و به «سوءاستفاده» از کودکان و جوامع «تداوم می‌بخشد».

نویسنده هری پاتر در اجلاس سران مؤسسة یک دنیای جوان در لندن صحبت می‌کرد. این انجمن جهانی برای رهبران جوان همان‌جایی است که او برای اولین بار خبر به راه انداختن چالش جدیدی را اعلام کرد. این چالش را مؤسسة خیریة بین‌المللی متعلق به رولینگ با نام لوموس به راه انداخته است.  

چالش جدید این مؤسسة خیریه که #کمک‌ـ‌بی-کمک نام دارد بر این تأکید می‌کند که چطور بعضی از یتیم‌خانه‌ها به خاطر پول گرفتن از گردشگران کودکان را استثمار می‌کنند و اثرات مخرب این نظام را یادآور می‌شود.

او گفت:‌ «در یتیم‌خانه‌ها کار داوطلبانه نکنید. علت اینکه در دنیای توسعه‌یافته یتیم‌خانه‌ای وجود ندارد این است که این مکان باعث وارد آوردن صدمات جبران‌ناپذیری می‌شود. این نظام کودکان را در برابر سوءاستفاده و قاچاق آسیب‌پذیر می‌کند و بر آیندة آنان اثر می‌گذارد.

«ذره‌ای قصد ندارم بگویم یتیم‌خانه‌ها همیشه نیت پلیدی دارند، ولی در سراسر دنیا اثر بدی بر کودکان می گذارند».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او گفت «دلیل اصلی» اینکه کودکان کارشان به یتیم‌خانه‌ها می‌کشد «فقر است»

«بسیاری از آن‌ها دچار کم‌توانی هستند... و تنها امید والدین‌شان برای این که در آن جامعه درس بخوانند و از خدمات درمانی برخوردار شوند این بوده که آن‌ها را به این به اصطلاح یتیم‌خانه‌ها بفرستند.»

رولینگ افزود مسافرانی که به این یتیم‌خانه‌ها «کمک مالی» می‌کنند در واقع به نظام یتیم‌خانه در سوءاستفاده از کودکان کمک می‌کنند.

او گفت «غرب اغلب با نیت خیر از این یتیم‌خانه‌ها پشتیبانی مالی کرده».

«جوانان اغلب حس‌ می‌کنند کار خیر کرده‌اند، و وقتی حقایق را پیش رویشان بگذاریم از تعجب زبانشان بند می‌آید از اینکه در واقع داشته‌اند به سوءاستفاده از کودکان دامن می‌زده‌اند. اساس بعضی یتیم‌خانه‌ها به معنای واقعی کلمه سوءاستفاده‌گرانه است و می‌خواهند از قبل فعالیت‌های داوطبانه پولی به جیب بزنند».

جی کی رولینگ: «لطفاً این پویش را هم‌رسانی کنید. از امکانات‌تان برای به چالش کشیدن مدرسه، دانشکده یا دانشگاه‌تان استفاده کنید و کاری کنید که این جاها مقررات سختی علیه حمایت از گردشگری یتیم‌خانه‌ها وضع کنند. مهم‌تر از همه این است که در این مورد تحقیق کنید. #کمک‌ـ‌بی-کمک

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

© The Independent

بیشتر از زندگی