سگ‌ها وقتی صاحبانشان به خانه می‌آیند اشک شادی می‌ریزند

مطالعه‌ای نشان داد سگ‌ها در موقعیت‌های شاد، اشک در چشمانشان جمع می‌شود

با اینکه چشمان سگ‌ها اشک تولید می‌کند، اما وضعیت آن‌ها با انسان‌ها فرق دارد - Canva

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد سگ‌ها وقتی صاحبانشان به خانه بازمی‌گردند «اشک‌ شادی می‌ریزند.»

این مطالعه که در مجله کارِنت بیولوژی (Current Biology) منتشر شده است، نشان داد که سگ‌ها در موقعیت‌های شاد، اشک می‌ریزند، اما پژوهشگران آزمایش نکرده‌اند که وقتی آن‌ها با احساس‌های منفی مواجه می‌شوند چه اتفاقی می‌افتد.

پروفسور تاکفومی کیکوسویی، نویسنده ارشد این مطالعه، زمانی که سگ پودلش به مدت شش سال توله داشت، الهام گرفت تا این مطالعه را انجام دهد و متوجه شد که سگ پودل پس از زایمان اشک در چشمانش جمع شده است.

کیکوسویی توضیح داد: «این به من این ایده را داد که اکسی‌توسین ممکن است اشک را افزایش دهد.»

او افزود با اینکه چشمان سگ‌ها اشک تولید می‌کند، اما وضعیت آن‌ها با انسان‌ها فرق دارد.

این پژوهشگر از دانشگاه آزابو (Azabu University) در ژاپن همچنین کشف کرد که سگ‌ها وقتی دوباره پیش صاحبانشان بازمی‌گردند اشک در چشمانشان بیشتر می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او دریافت که سطح پایه اشک در چشم سگ، زمانی که سگ فرد جدیدی را می‌بیند تغییر نمی‌کند، از این رو افزایش «اشک» واکنش به دیدن کسی است که سگ می‌شناسد.

در طول این مطالعه، پژوهشگران همچنین اکسی‌توسین را به چشمان سگ‌ها اضافه کردند که باعث شد اشکشان بیشتر شود و این موضوع این نظریه را تایید می‌کند که وقتی سگ صاحبش را می‌بیند سطوح بالاتری از اکسی‌توسین - که اغلب به‌عنوان «هورمون عشق» شناخته می‌شود - ترشح می‌شود.

مطالعات قبلی نشان داده بود که  وقتی سگ‌ها با صاحبانشان بازی می‌کنند، اکسی‌توسین ترشح می‌شود، اما این اولین مطالعه‌ای است که رابطه اکسی‌توسین را با اشک در سگ‌ها نشان می‌دهد.

کیکوسویی گفت: «ما هرگز در مورد کشف این موضوع نشنیده بودیم که حیوانات در موقعیت‌های شاد، مانند دیدن دوباره صاحبانشان، اشک بریزند و همه ما هیجان‌زده بودیم که این [مطالعه] برای اولین بار در جهان انجام شده است. سگ‌ها شریک انسان‌ها شده‌اند و ما می‌توانیم این پیوند را برقرار کنیم. در این فرآیند، این امکان وجود دارد که سگ‌هایی که در هنگام تعامل با صاحبانشان اشک‌ در چشمشان پر می‌شود، بیشتر مورد توجه آن‌ها قرار گیرند.»

این گروه پژوهشی در حال حاضر در حال بررسی این موضوع‌اند که آیا سگ‌ها هنگام دیدن دوباره دوستان سگ خود «گریه می‌کنند.»

گزارش تکمیلی از اس‌دابلیو‌ان‌اس (SWNS)

© The Independent

بیشتر از زندگی