گروهی از جمهوری‌خواهان: به رییسی و هیات همراه ویزا ندهید

این فرصتی برای ماموران سپاه پاسداران است که در چارچوب هیات همراه رییسی به آمریکا سفر کنند

تعدادی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا به رهبری تام کاتن و مارکو روبیو، در نامه‌ای خطاب به دولت بایدن خواستند که به ابراهیم رییسی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه او برای سفر به نیویورک ویزا صادر نکند.

در این نامه به نقش رژیم ایران در تامین مالی تروریسم در خاورمیانه و توطئه برای ترور مقامات عالی آمریکا و برنامه‌ریزی برای ربودن شهروندان آمریکا در خاک این کشور اشاره شده و آمده است: این فرصتی برای ماموران سپاه پاسداران است که در چارچوب هیات همراه رییسی به آمریکا سفر کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سخنگوی دولت رییسی روز سه‌شنبه اعلام کرد که مقدمات سفر رییسی و هیات همراه او به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در حال اجرا است.

در نامه هشت سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی با اشاره به سوابق رییسی در کشتار جمعی ایرانیان (اعدام‌های ۶۷) و طرح جمهوری اسلامی برای انجام ترور در خاک آمریکا آمده است: با این وجود دولت بایدن در صدد ارائه ویزا به ابراهیم رییسی و هیات همراه او است تا در نشست ماه سپتامبر مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک شرکت کنند و از آن به عنوان صحنه‌ای برای انتقاد از آمریکا استفاده کنند.

در این نامه آمده است: اگر این اخبار درست باشد، کاخ سفید باید از صدور ویزا برای رییسی و دیگر مقامات جمهوری اسلامی جلوگیری کند. سفر رییسی به آمریکا در حالی که ماموران جمهوری اسلامی فعالانه به دنبال ترور مقامات آمریکا در خاک این کشورند، تهدید مستقیمی برای امنیت ملی آمریکا به‌ شمار می‌رود.

این نامه درحالی منتشر می‌شود که مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ در واکنش به اقدامات جمهوری اسلامی برای انجام ترور در خاک آمریکا در توییتی از دولت بایدن خواسته بود دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی در سفارت پاکستان در واشینگتن را تعطیل کند.

به گفته اورتگاس، آمریکا باید مطابق با قوانین بین‌المللی به مقامات جمهوری اسلامی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل ویزا بدهد، اما می‌تواند محدودیت‌هایی که برای تردد آنها در نیویورک در دولت ترامپ وضع شده بود را بازگرداند و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را اخراج کند.