نمایشگاه آثار صد طراح مد از عربستان سعودی در نیویورک

طراحان سعودی که بسیاری از آن‌ها مالکان نام‌های نوظهور در مد خاورمیانه‌اند، از بین ۱۵۰۰ نفر برگزیده ‌شده‌اند

پوشاک مد روز، جواهرات و لوازم تزیینی و زیورآلاتی که با هنر صد طراح از عربستان سعودی خلق‌ شده‌اند، در نیویورک به نمایش گذاشته شده است. این نمایشگاه حاصل تلاش طراحان سعودی است که در یک برنامه دولتی، دعوت شدند تا هر یک قطعه‌ای بسازند که نمایانگر هویت و فرهنگ آن‌ها باشد.

طراحان سعودی که بسیاری از آن‌ها مالکان نام‌های نوظهور در مد خاورمیانه‌اند، از بین ۱۵۰۰ نفر برگزیده ‌شده‌اند. «نمایشگاه مد ۱۰۰ نشان تجاری سعودی» را کمیسیون مد عربستان سعودی برگزار کرده است. هیچ یک از این ۱۰۰ نشان تجاری گزیده‌شده، تا‌‌کنون در خارج از عربستان سعودی دیده نشده بودند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نویسنده نشریه مد «WWD» با دیدار از این نمایشگاه، با بوراک چاکماک، مدیر اجرایی کمیسیون مد عربستان سعودی و رئیس سابق مد در دانشکده طراحی پارسونز، درباره این رویداد گفت‌وگو کرده است.

به گزارش «WWD»، این نمایشگاه که ویترینی از مد عربستان سعودی است، اواخر سال گذشته در ریاض، پایتخت این کشور، آغاز به کار کرد. این نمایشگاه به هشت دسته لباس‌های آماده، ساده و پوشیده، مفهومی، مجلسی، لباس عروس، کیف‌های دستی، و جواهرات تقسیم می‌شود و بخشی از یک برنامه گسترده‌تر و طولانی‌تر با هدف راهنمایی طراحان سعودی و ارائه خدمات به آن‌ها با فراهم کردن فرصت‌هایی برای نمایش آثارشان است، و نمایانگر وسعت خلاقانه و هنر شگفت‌انگیز طراحان این پادشاهی است که هشتاد درصد آن‌ها زن‌اند.

چاکماک به «WWD» می‌گوید: «اول و مهم‌تر از همه، مسئله باز کردن این پل فرهنگی است که می‌تواند به برداشتن گام‌های بیشتری در آینده منجر شود.»

به گفته کمیسیون مد عربستان سعودی، طراحان شرکت‌کننده در این نمایشگاه مجموعه‌ای از تمام سطوح توسعه کسب‌وکار، از فارغ‌التحصیلان جوان مدرسه طراحی گرفته تا زنان هفتادساله، بوده‌اند.

این نمایشگاه ممکن است به‌زودی در شهرهای دیگر نیز برپا شود. دولت عربستان سعودی برای کمک بیشتر به طراحان، برنامه‌هایی برای آموزش و الهام‌ گرفتن آن‌ها راه‌اندازی کرده و مشاوران و کارشناسان خانه‌های مد و دانشگاه‌ها را برای راهنمایی آن‌ها دعوت کرده است.

در چند سال گذشته و در ادامه سیاست‌های چشم‌انداز جدید اقتصادی، رویدادهای مد در مرکز توجه فرهنگی در عربستان سعودی قرارگرفته‌اند. هفته مد سعودی هم از سال ۲۰۱۸ آغاز به کار کرد. مدل‌های زن عربستانی در «اکسپو ۲۰۲۰» در روز مربوط به این کشور، لباس‌های طراحان عربستان سعودی را به نمایش گذاشتند. خانه‌های مد مطرح و سطح بالا همچون «دولچه و گابانا» نیز برای معرفی مجموعه‌های جدید خود به عربستان سعودی رفتند.

بیشتر از مُد و زیبایی