عربستان آسمان خود را به روی همه پروازها گشود

به این ترتیب پروازهای بیشتری از اسراییل می‌توانند از حریم هوایی عربستان سعودی عبور کنند

جو بایدن از تصمیم عربستان سعودی استقبال کرد-AFP/File

در آستانه سفر جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا به عربستان سعودی، این کشور روز جمعه اعلام کرد که حریم هوایی خود را به روی همه پروازها می‌گشاید. به این ترتیب پروازهای بیشتری از اسراییل می‌توانند از آسمان عربستان سعودی عبور کنند.

بایدن روز جمعه برای دیدار با پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی و شرکت در کنفرانس سران شورای همکاری خلیج فارس برای نخستین بار با پرواز مستقیم از اسراییل به عربستان سعودی می‌رود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به تصمیم عربستان سعودی برای گشایش حریم هوایی خود به روی همه خطوط هواپیمایی گفت که جو بایدن از این تصمیم عربستان سعودی استقبال کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سالیوان در بیانیه‌ای گفت: «این تصمیم راه را برای ثبات و امنیت منطقه که برای امنیت و کامیابی آمریکا و آمریکایی‌ها و اسراییل ضروری است، هموار می‌کند.»

پیش‌تر مقامات آمریکایی به رویترز گفته بودند که عربستان سعودی به زودی به پروازهای تجاری اسراییل اجازه عبور می‌دهد و پروازهای چارتر مستقیم از اسراییل حامل مسلمانان برای زیارت مکه هم می‌توانند در عربستان فرود بیایند. 

عربستان در سال ۲۰۲۰ و در جریان عادی‌سازی روابط امارات و اسراییل به پروازها بین امارات متحده عربی و اسراییل اجازه داده بود از حریم هوایی‌اش عبور کنند.

به گفته مقامات صنعت هوانوردی عربستان سعودی، هر پروازی که قوانین عربستان سعودی و قوانین بین‌المللی هوانوردی را رعایت کرده باشد، می‌تواند از حریم هوایی عربستان سعودی عبور کند. هدف از این اقدام تقویت جایگاه عربستان سعودی که در مسیر پیونده سه قاره قرار دارد، به عنوان قطبی جهانی در صنعت هوانوردی اعلام شده است. شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ استراتژی تبدیل عربستان سعودی به قطب جهانی لجستیک را معرفی کرده بود. هدف از این استراتژی دو برابر کردن ظرفیت بخش حمل بار هوایی است.

با تصمیم جدید عربستان سعودی، پروازها بین‌المللی می‌توانند با عبور از حریم هوایی عربستان هم مسیر کوتاه‌تری را طی کنند و هم در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنند. این امکان به‌ویژه برای پروازهای اسراییل اهمیت زیادی دارد و زمان سفر را بسیار کوتاه‌تر می‌کند.

عربستان سعودی، اسراییل را به رسمیت نمی‌شناسد و از سال‌ها پیش ابراز تمایل مکرر اسراییل برای بهبود روابط را به حل مساله فلسطین مشروط کرده است.

با این حال جو بایدن امیدوار است در سفر منطقه‌ای جاری، که از روز چهارشنبه از اسراییل آغاز شده است، گام‌هایی در جهت عادی‌سازی روابط اسراییل و عربستان سعودی بردارد.

بیشتر از جهان