پوتین خود را با پتر کبیر مقایسه کرد: باید زمین‌های خود را پس بگیریم

رئیس‌جمهور روسیه حمله نظامی به اوکراین و اشغال سرزمین‌های آن را حق کشورش خواند

سخنان اخیر پوتین حاکی از آن است که رئیس‌جمهوری روسیه این سودا را در سر می‌پروراند که نام خود را در تاریخ این کشور در کنار نام‌هایی همچون پتر کبیر ثبت کند- Pavel Golovkin / POOL / AFP

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در جریان بازدید از نمایشگاهی در مسکو، با دفاع از حمله نظامی به اوکراین، اقدام‌های خود را با تسخیر دریای بالتیک و سوئد در عهد پتر کبیر مقایسه کرد و گفت: «مسئولیت ما نیز این است که سرزمین‌هایی را پس بگیریم و خود را تقویت کنیم.»

نمایشگاهی که به مناسبت تولد ۳۵۰ سالگی تزار روسیه در مسکو برگزار شد، برای رئیس‌جمهوری فعلی این کشور فرصت مناسبی بود تا بار دیگر، از حمله نظامی خود به اوکراین دفاع کند و مدعی شود که اقدام‌های او در ادامه راهی است که تزار روسیه آغاز کرده بود.

پتر کبیر مشهورترین رهبر سیاسی روسیه است که در قرن هجدهم میلادی این کشور را به یک ابرقدرت جهانی تبدیل کرد. او در سال ۱۷۰۰، برای دستیابی به سواحل دریای بالتیک با امپراتوری سوئد وارد جنگ شد؛ این جنگ نزدیک به ۲۱ سال طول کشید و در نهایت پیمان صلحی میان دو کشور امضا شد که به موجب آن، بخش‌هایی از دریای بالتیک به دست روسیه افتاد.

ولادیمیر پوتین در مراسم جشن ۳۵۰ سالگی تزار روسیه، به جنگ با سوئد اشاره کرد و گفت: «خیلی‌ها تصور می‌کنند که پتر کبیر در جنگ سوئد دنبال این بود که چیزی را تصاحب کند؛ در حالی‌ که او چیز جدیدی را تصاحب نکرد؛ بلکه سرزمین‌هایی را پس گرفت.»

رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه سخنان خود، حمله نظامی به اوکراین را با جنگ سوئد مقایسه کرد و با ادعای بازپس‌گیری سرزمین‌ خود، حمله به اوکراین را حق روسیه خواند. او به کشورهای غربی نیز کنایه زد و گفت: «زمانی که تزار روسیه سن‌پترزبورگ را در سرزمین‌های تسخیرشده ساخت، هیچ‌یک از کشورهای اروپایی آن را به عنوان بخشی از خاک روسیه به رسمیت نشناختند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اشاره او به اقدام اخیر کشورهای غربی بود که پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین و تصرف بخش‌هایی از خاک این کشور، اعلام کردند که حاکمیت مسکو بر این سرزمین‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند.

سخنان اخیر پوتین حاکی از آن است که رئیس‌جمهوری روسیه این سودا را در سر می‌پروراند که نام خود را در تاریخ این کشور در کنار نام‌هایی همچون پتر کبیر ثبت کند.

روزنامه گاردین در گزارشی تحلیلی درباره سخنان روز پنجشنبه پوتین، نوشت که از نگاه رئیس‌جمهوری روسیه، جنگ با اوکراین بر سر ارزش‌های این کشور بود و وظیفه امروزی رهبر سیاسی این کشور همان رویه‌ای است که پتر کبیر در جنگ با سوئد به کار بست.

پوتین در ماه‌های گذشته با انتقادهای شدید جامعه جهانی و سیاستمداران روبه‌رو شد؛ با این‌ حال می‌گوید قصد ندارد دور روسیه حصار بکشد. او مدعی شد قطع روابط اقتصادی با روسیه به ضرر کشورها تمام می‌شود و حتی اگر آمریکا و اروپا با روسیه دادوستد نداشته‌ باشند، این کشور بازار آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین را دارد.

روسیه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد و مدعی شد که در یک جنگ کوتاه‌مدت، بخش‌هایی از خاک این کشور را تسخیر می‌کند؛ اما پوتین نه تنها نتوانست رویای خود برای تسخیر زودهنگام اوکراین را عملی کند، بلکه باعث شد تا در مدت سه ماه از شروع این جنگ، هزاران کشته و زخمی به جا بماند و میلیون‌ها نفر از مردم اوکراین از سرزمینشان آواره شوند.

بیشتر از جهان