گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند

گربه‌های خانگی می‌توانند گفته‌ها و نام انسان را از طریق تجربه‌های زندگی روزمره‌شان، به هم ارتباط دهند

گربه‌ها ممکن است از طریق مشاهده تعاملات انسانی قادر به یادگیری نام‌ها باشند- Canva

طبق مطالعه جدیدی در ژاپن، گربه‌هایی که با گربه‌های دیگری زندگی می‌کنند، از توان شناسایی و یادگیری نام یکدیگر برخوردارند. این نکته را محققان دانشگاه کیوتو پس از مطالعه ۴۸ گربه که دست‌کم با دو حیوان خانگی دیگر- چه در خانه، چه در کافه‌رستوران‌های موسوم به «کافه‌گربه» - زندگی می‌کردند، کشف کرده‌اند.

در این مطالعه، این امر با رمزگشایی توانایی‌های شناختی گربه‌ها انجام گرفت. به همه گربه‌های حاضر در این مطالعه، تصویری از یکی از گربه‌های دیگری که با آن‌ها زندگی می‌کردند، نشان داده شد و در طول دوره مطالعه، واکنش گربه‌ها به شنیدن نام آن گربه‌ یا یا نامی کاملا بی‌ربط، بررسی شد.

در این تحقیق آمده است که این گربه‌ها به صورت جداگانه و در یک اتاق آشنا مورد آزمایش قرار گرفتند. به گفته محققان، اگر گربه به مدت کافی به عکسی خیره شود، نشانه قطعی این است که نام واقعی حیوان در تصویر را می‌داند.

گربه‌های خانگی، زمانی‌ که نام گربه با حیوان درون تصویر مطابقت نداشت، مدت طولانی‌تری به عکس خیره می‌شدند که به گفته محققان نشان‌دهنده «اثر نقض توقع» بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته این محققان، یکی از گربه‌ها «فقط اولین بخش آزمایش را انجام داد و بعد فرار کرد و از جایی بالا رفت که دور از دسترس بود».

این بررسی نشان داد که تعداد اعضای خانواده نیز بر پاسخ‌ گربه‌ها تاثیر می‌گذارد. محققان گفتند: «گربه‌هایی با تعداد اعضای خانواده بیشتر، در شرایط ناهم‌خوانی (عکس و نام) مدت طولانی‌تری به نمایشگر نگاه می‌کردند».

این بررسی هم‌چنین نشان داد که گربه‌هایی که مدت طولانی‌تری در کنار خانواده‌شان زندگی کرده‌ بودند، بیشترین میزان توجه را در زمان ناهم‌خوانی نام و تصویر نشان می‌دادند.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که گربه‌ها ممکن است از طریق مشاهده تعاملات انسانی قادر به یادگیری نام‌ها باشند. بر مبنای این تحقیق، گربه‌های خانگی از توان تطابق «دست‌کم نام و چهره گربه‌های هم‌خانه و احتمالا نام اعضای خانواده انسانی‌شان» برخوردارند.

این اولین مدرک از این دست است که نشان می‌دهد گربه‌های خانگی می‌توانند گفته‌ها و نام انسان را از طریق تجربه‌های زندگی روزمره‌شان، به هم ارتباط دهند. با این حال، دانشمندان هنوز از انگیزه گربه‌ها برای به خاطر سپردن نام‌ها آگاهی ندارند.

در این تحقیق آمده است: «یک علت احتمالی می‌تواند به رقابت مربوط باشد. مثلا شاید وقتی صاحب گربه‌ نام او را صدا می‌کند، به او غذا می‌دهد، و وقتی نام گربه دیگری را صدا می‌کند، دیگر غذا مال او نیست.»

© The Independent

بیشتر از علوم