ستاره ۱۰۰ ساله دنیای مد می‌گوید بازنشستگی بدتر از مرگ است

«با این‌که ۱۰۰ ساله شده‌ام، احساس متفاوتی نسبت به چند سال پیش ندارم»

آیریس اپفل، طراح داخلی، کارآفرین و طراح مد آمریکایی، در مصاحبه اخیر خود با برنامه تلویزیونی تودی (Today)، درباره تاثیر سن بر روند کاری‌اش و اینکه چرا بازنشسته نمی‌شود، به‌صراحت صحبت کرد.

این ستاره ۱۰۰ ساله آمریکایی که وارد هر اتاقی شود، تمام توجهات را به خودش جلب می‌کند، در مصاحبه‌ای که با تودی داشت، درباره مجموعه جدیدش صحبت کرد. او کت و شلواری به‌رنگ آبی روشن از جنس ژاکارد پوشیده بود و روی کتش گلدوزی‌های سبز با مرواریدهای سفید دیده می‌شد، که نمایی از مجموعه جدیدی که طراحی کرده است، بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به‌گفته اپفل، کار او «چیزهای خوب» فراوانی به‌همراه دارد و این‌که سن او بالاتر رفته است، دلیل توقفش نمی‌شود: «آه، من عاشق کارمم. انجام آن مثل تفریح کردن است، چون از آن لذت می‌برم. و اینکه می‌توانم با کارم کمک مردم باشم. می‌توانم باعث استخدام خیلی‌ها بشوم. مردم همیشه به من می‌گویند که برایشان الهام‌بخشم. کار کردن من چیزهای خوب زیادی به همراه دارد.»

تصویر او همیشه با دستانی پر از النگوها و دستبندهای درشت با رنگ‌های روشن و گردنی پوشیده از گردنبندهای دانه‌درشت در ذهن تداعی می‌شود. این ستاره مسن اما درخشان دنیای مد که اوت گذشته تولد ۱۰۰ سالگی‌اش را جشن گرفت و با این حال هنوز دست از کار نکشیده است، درباره هیجانی که آخرین پروژه‌اش در همکاری با شرکت لباس سوئدی اچ‌اند‌ام (H&M) به‌همراه داشت، گفت: «خودم خیلی هیجان‌زده‌ام. به‌نظرم اچ‌اندام چیزی که من در ذهن داشتم را به بهترین وجه ممکن پیاده کرد.»

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

اپفل با تایید اینکه اوت گذشته سن او به یک قرن رسیده، اما تاثیر منفی‌ای در روحیه او نداشته است، گفت: «به‌نظرم بازنشستگی در هر سن، تقدیری بدتر از مرگ است. فقط به‌خاطر این‌که یک عدد افزایش پیدا می‌کند، نباید دست از کار کشید... من هم چون به ۱۰۰ سالگی رسیدم، یک‌شبه عوض نشدم. دلم می‌خواهد به کار روی پروژه‌های مختلف ادامه دهم.» او پیش از این در مصاحبه‌ای که بعد از تولد ۱۰۰ سالگی‌اش با مجله پیپل داشت، گفته بود اگرچه برنامه غذایی خاصی ندارد، از خوردن خوراکی‌های ناسالم اجتناب می‌کند: «من با [این‌که ۱۰۰ ساله شده‌ام] واقعا خیلی احساس متفاوتی نسبت به چند سال پیش ندارم... سعی می‌کنم تا جای ممکن مراقب باشم اما برنامه منظم و مخصوصی هم ندارم. همیشه سالم غذا خورده‌ام و خودم را به نخوردن خوراکی‌های مضر عادت داده‌ام: نوشابه نمی‌خورم، الکل به‌ندرت می‌نوشم و هرازگاهی هم ورزش می‌کنم.»

مجموعه تازه این طراح پرسابقه آمریکایی که در سال ۲۰۱۴ مستندی به‌ کارگردانی آلبرت میزلز با عنوان «آیریس» درباره‌اش ساخته شد، شامل همه چیزهایی است که اپفل با آن‌ها شناخته می‌شود، الگوها و بافت‌های ترکیبی و رنگ‌های روشن و تند: «مجموعه‌ای شاد و سرزنده برای پیر و جوان».

بیشتر از زندگی