در‌ سال گذشته میلادی دست‌کم ۱۷ زندانی کرد در زندان‌های ایران جان باختند

اجساد سه زندانی سیاسی را که زیر شکنجه نهادهای امنیتی به قتل رسیدند، هنوز به خانواده‌هایشان تحویل نداده‌اند

به گزارش هه‌نگاو ۱۰ زندانی زیر شکنجه به قتل رسیدند - همشهری آنلاین

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد، در سال گذشته میلادی دست‌کم ۱۷ زندانی کرد در زندان‌های ایران جان باختند که ۱۰ مورد زیر شکنجه رخ ‌داده است.

این زندانیان جان‌باخته با طیف گوناگونی از اتهامات در زندان بودند؛ چهار زندانی سیاسی، سه زندانی متهم به قتل عمد، دو مورد مرتبط با مواد مخدر، شش مورد متهم به جرم‌های عادی، یک زندانی با پرونده مالی و یک مورد نامعلوم در این فهرست ۱۷ نفره دیده می‌شوند.

به گزارش هه‌نگاو از این ۱۷ تن ۱۰ مورد زیر شکنجه به قتل رسیدند؛ چهار مورد به دلیل سهل‌انگاری پزشکی جان خود را از دست دادند، یک مورد خودکشی و یک مورد در درگیری با دیگر زندانیان جان باخته است. دلیل مرگ یک ‌تن در این فهرست نامعلوم است.

این گزارش تاکید می‌کند، اجساد سه زندانی سیاسی را که زیر شکنجه نهادهای امنیتی به قتل رسیدند، هنوز به خانواده‌هایشان تحویل نداده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شورش خضرزاده، یاسر منگوری و داوود رحیمی سه زندانی سیاسی کرد بودند که بنا بر این گزارش به ترتیب در اطلاعات بوکان، اطلاعات ارومیه و زندان ارومیه زندگی آنان پایان یافت. علت درگذشت شورش خضر‌زاده نامعلوم درج شده است، اما دو زندانی سیاسی دیگر زیر شکنجه به قتل رسیدند.

اگرچه به دلیل پنهان‌کاری مقام‌های جمهوری اسلامی و نبود آزادی مطبوعات، آمار دقیقی از شمار مرگ زندانیان در زندان‌های سراسر ایران در دسترس نیست، اما تنها در هفته نخست سال جدید میلادی درگذشت دو زندانی سیاسی، بکتاش آبتین و عادل کیانپور جامعه را تکان داد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش جهانی سالانه خود که به‌تازگی منتشر شد اعلام کرد، هیچ مقامی در جمهوری اسلامی موارد نقض حقوق بشر را پیگیری نمی‌کند.