تبعیض یا معافیت پزشکی جوکوویچ را راهی استرالیا کرد

جوکوویچ از ماه‌ها قبل رسما اعلام کرده بود در صورت اجباری شدن واکسن برای بازیکنان تنیس، در بیشتر مسابقات شرکت نخواهد کرد

جوکو تنها بازیکنی نبوده که بدون زدن واکسن به این مسابقات آمده است - Christophe ARCHAMBAULT / AFP

نواک جوکوویچ، مرد شماره ۱ تنیس جهان، بالاخره پس از مدت‌ها انتظار و حرف‌وحدیث‌های فراوان، برای شرکت در رقابت‌های تنیس آزاد استرالیا راهی این کشور شد.

جوکو پیش از سفر به استرالیا در ماربیای اسپانیا حضور داشت و مراحل تمرین خود را در آنجا به‌خوبی پشت سر گذاشت تا اینکه دولت استرالیا و مسئولان برگزاری مسابقات با اعطای معافیت پزشکی به او موافقت کردند و او بلافاصله راهی ملبورن شد.

جوکوویچ از ماه‌ها قبل رسما اعلام کرده بود که در صورت اجباری شدن واکسن برای بازیکنان تنیس، در بیشتر مسابقات شرکت نخواهد کرد. نخست‌وزیر استرالیا نیز چندی پیش اعلام کرد که شرط حضور بازیکنان برای شرکت در اولین گرند اسلم تنیس در این کشور، واکسینه شدن کامل آن‌ها است و هیچ‌ استثنایی نیز وجود نخواهد داشت. پدر جوکوویچ چندی پیش مدعی شد که با این اوضاع، مطمئن است که جوکو زیر بار حرف زور نخواهد رفت و در رقابت‌ها شرکت نخواهد کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حالا به نظر می‌رسد مسئولان و حتی دولت استرالیا نظر خود را تغییر داده‌ و با درخواست جوکو برای معافیت پزشکی موافقت کرده‌اند. دولت استرالیا و حتی برگزارکنندگان رقابت‌های تنیس عنوان کرده‌اند که نمی‌توانند اطلاعات پزشکی بازیکنان را در اختیار نشریات قرار دهند و این فایل‌ها به‌صورت محرمانه و با حذف نام بازیکنان بایگانی خواهد شد.

کرگ تایلی، مدیر برگزاری مسابقات، نیز گفت که جوکو تنها بازیکنی نبوده که بدون زدن واکسن به این مسابقات آمده است. بازیکنان دیگری نیز هستند که مشمول معافیت پزشکی شده‌اند و بدون واکسن زدن اجازه حضور در رقابت‌ها را پیدا کرده‌اند. این در حالی است که به گفته دانشمندان، افرادی که بیماری‌های خاص دارند و بدن آن‌ها در برابر ویروس‌ها آسیب‌پذیرتر است، باید سریع‌تر از دیگران واکسن بزنند نه اینکه آن را کلا رد کنند.

این موضوع در رسانه‌های اجتماعی بازتاب زیادی یافت و مخالفت و واکنش‌های منفی زیادی را برانگیخت؛ منتقدان این تصمیم را نقض قوانین کشور استرالیا می‌دانند و بر این عقیده‌اند که قانون برای همه افراد باید یکسان اجرا شود.

جوکوویچ که با ۹ قهرمانی رکورددار و اسطوره رقابت‌های تنیس آزاد استرالیا است، برای به دست آوردن بیست و یکمین عنوان گرند اسلم خود، در رقابت‌های تنیس استرالیا حضور خواهد داشت تا از عنوان قهرمانی‌اش دفاع کند. کنار گذاشتن او از این رقابت‌ها می‌توانست وجهه مسابقات را تحت‌تاثیر قرار دهد و حتی از نظر مالی به رقابت‌های تنیس استرالیا ضربه سنگینی وارد کند. بنابراین مسئولان برگزاری در نهایت تصمیم گرفتند تا با حضور او در این مسابقات موافقت کنند.

بیشتر از تنيس