حیدر قربانی، زندانی سیاسی، اعدام شد

پرونده این زندانی سیاسی کرد به دلیل اشکالات فراوان و همچنین شکنجه متهم برای اخذ اعترافات اجباری دارای ابهامات بسیاری است

روابط عمومی دادگستری کل استان کردستان اعلام کرد حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد به اتهام «بغی، مشارکت در قتل عمدی سه نفر» و «عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی» صبح امروز ۲۸ آذر ۱۴۰۰ در زندان سنندج اعدام شد.

خانواده آقای قربانی پس از دعوت برای ملاقات با وی، متوجه شدند که حیدر قربانی اعدام شده است و مقامات قضایی به جای ملاقات، آنها را بر سر مزار او بردند.

به گزارش کردستان ۲۴، صالح نیکبخت، وکیل آقای قربانی در این باره گفته است: «شرط تحقق بزه بغی عضویت فرد در یک گروه مسلح و استفاده از سلاح در برابر جمهوری اسلامی است، اما موکل من هیچ‌گاه اقراری در این رابطه نداشته و تنها دلیل اثبات این اتهام ادعای ادارهٔ اطلاعات سنندج و کامیاران بوده است.»

این در حالی است که جاوید رحمان گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، شهریور امسال در بیانیه‌ای گفته بود که این زندانی سیاسی هرگز مسلح نبوده است و به همین دلیل خواهان لغو حکم اعدام وی شده بود.

پرونده این زندانی سیاسی کرد به دلیل ابهامات فراوان در مراحل رسیدگی و اشکالات وارده در نوع اتهام انتسابی و همچنین شکنجه متهم برای اخذ اعترافات اجباری، از سال گذشته در دیوان عالی کشور در حال بررسی بود. با این حال دیوان عالی کشور، با درخواست آقای قربانی برای اعاده دادرسی مخالفت کرد و نهایتاً شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور در مردادماه سال ۹۹ حکم دادگاه انقلاب سنندج برای اعدام این زندانی سیاسی کرد را تأیید کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حیدر قربانی از سوی مقام‌های امنیتی ایران متهم شده بود که در قتل سه نیروی شبه‌نظامی بسیجی در درگیری‌های رخ‌داده در مهرماه سال ۱۳۹۵ نقش داشته است. بر این اساس شعبه اول دادگاه انقلاب شهر سنندج، او را به اتهام «بغی» و «اقدام مسلحانه علیه حکومت» به اعدام محکوم کرد.

پیش از برگزاری دادگاه این متهم در اواخر اسفند سال ۱۳۹۵، پرس‌تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صداوسیمای جمهوری اسلامی، فیلمی از اعترافات تلویزیونی این زندانی سیاسی منتشر و زمینه را برای برگزاری دادگاه و صدور حکم اعدام فراهم کرد.

آقای قربانی بارها اعلام کرده است که تنها مستند پرونده برای صدور حکم اعدام، همین اعترافات تحت شکنجه است. حتی در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی و نهایتاً حکم دادگاه بدوی هم اشاره شده که این متهم، مسلح نبوده است.
عفو بین‌الملل بر همین اساس در نامه به ابراهیم رئیسی نوشته که با معیارهای جمهوری اسلامی و بر اساس قانون، اقدام مسلحانه علیه حکومت تنها زمانی مصداق دارد که فرد عضو رسمی یک گروه مسلح مخالف حکومت باشد و به‌صورت مسلحانه در عملیات نظامی شرکت کرده باشد.  

آقای قربانی اهل یکی از روستاهای کامیاران در استان کردستان است. صداوسیمای جمهوری اسلامی در مستند امنیتی که درباره این زندانی سیاسی پخش کرد گفت که پدر آقای قربانی، ۴۰ سال پیش در درگیری‌های کردستان کشته‌شده است. مشخص نیست که کشته شدن پدر آقای قربانی چه ارتباطی با پرونده این زندانی سیاسی دارد.