لیز تراس از تمایل بریتانیا به پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی خود به ایران خبر داد

«مقام‌های ایران را برای بازگرداندن همه شهروندان بریتانیایی محبوس در ایران، از جمله نازنین زاغری، تحت فشار می‌گذاریم»

REUTERS/Hannah McKay

وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران را «بدهی قانونی» خواند که به گفته او، دولتش می‌خواهد آن را بپردازد.

لیز تراس این مطلب را در پاسخ به پرسشی در جریان نشست اندیشکده چتم هاوس برای بررسی هدف‌های سیاست خارجی بریتانیا گفت.

وی گفت که دولتش « برای پیشگیری رژیم ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای شبانه‌روز کار می‌کند» و افزود که در عین حال برای حل مسئله بدهی به ایران نیز تلاش می‌کند.

بدهی مذکور مربوط به یک قرارداد نظامی میان دو کشور است که در پی وقوع انقلاب ۵۷ لغو شد و تهران خواستار آن شد که بریتانیا مبلغ پرداخت شده را به ایران بازگرداند.

بسیاری این بدهی را با ادامه حبس نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار، و دیگر شهروندان دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی مرتبط می‌دانند.

کشورهای غربی معتقدند ایران از شهروندان خارجی و ایرانیان دوتابعیتی بازداشت شده به عنوان اهرم فشار در مذاکره با کشورهای خارجی استفاده می‌کند.

وزیر امور خارجه بریتانیا امروز تاکید کرد که «ما می‌خواهیم این بدهی را پرداخت کنیم... البته مسائل زیادی وجود دارد که مطمئنم شما کاملا از آن‌ها آگاهید.»

لیز تراس در ادامه با بیان این که با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود، در این زمینه صحبت کرده است، گفت: «به دلایل متعدد، این موضوع ساده‌ای نیست.»

وی همچنین خاطر نشان کرد که مقام‌های ایران را برای بازگرداندن همه شهروندان بریتانیایی محبوس در ایران، از جمله نازنین زاغری، زیر فشار می‌گذارد.