افزایش ادامه‌دار قیمت خودرو؛ پژو ۲۰۰۸ یک میلیارد تومان

خودروها این‌بار در ستاد تنظیم بازار و با نظر معاون اول رئیس‌جمهوری گران می‌شوند

اجرای سیاست‌های جدید خودرویی کشور، بیش از همه برای متقاضیان خودرو دردسرساز شده است-peugeot

با وجود وعده دولت برای کاهش قیمت خودرو، رشد صعودی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد، به‌طوری‌که در مدت کمتر از ۲۴ ساعت برخی خودروها تا پنج میلیون تومان گران‌تر شدند. پژو ۲۰۰۸ مدل ۱۳۹۹ یکی از این خودروها بود که قیمت آن به یک میلیارد تومان رسید.

نوسان‌های قیمتی در بازار، در قیمت دیگر خودروها نیز تغییراتی ایجاد کرده است. به‌عنوان‌مثال، پراید مدل ۱۳۱ که قیمت آن در اوایل هفته جاری ۱۴۹ میلیون تومان بود، در شبانه‌روز منتهی به پنج‌شنبه، چهارم آذر، یک‌میلیون تومان گران‌تر شد و به ۱۵۰ میلیون تومان رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در بین خودروهای به نسبت ارزان‌قیمت‌تر بازار نیز این نوسان‌های قیمتی مشهود است به‌طوری‌که خودرو کوییک دنده‌ای، در مدت یک روز از ۱۸۴ میلیون تومان به ۱۸۵ میلیون تومان رسیده است. گشت و گذاری در بازار خودرو و مشاهده قیمت‌ها نشان می‌دهد که برخی خودروها نیز ریزش قیمت داشته‌اند.

افزایش قیمت خودرو در حالی صورت گرفته است که سید رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابتدای شروع به کار خود در دولت سیزدهم بارها وعده کاهش قیمت خودرو را داده‌ بود. در هفته‌های گذشته نیز ابراهیم رئیسی دستور داد که هرگونه افزایش قیمت خودرو منتفی اعلام شود.

ابراهیم رئیسی هرگونه قیمت‌گذاری جدید در بازار را بر عهده ستاد تنظیم بازار گذاشته و مسئولیت آن را نیز به محمد مخبر، معاون اول خود سپرده است. لغو قیمت‌های جدید خودرو نیز به این دلیل بود که این ستاد در قیمت‌گذاری‌ها نقشی نداشته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سید رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت نیز پس از دستور رئیسی، اعلام کرد که قیمت‌گذاری خودرو به ستاد تنظیم بازار سپرده شده است. حالا افزایش قیمت خودرو با دخالت معاون اول رئیس‌جمهوری در حالی اتفاق می‌افتد که دولتی‌ها پیش‌تر مدعی شده بودند رئیس‌جمهوری با هدف حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرده است؛ اگرچه از همان زمان نیز تغییر قیمت‌ها در ستاد تنظیم بازار قابل پیش‌بینی بودند.

در روزهای آخر ماه آبان، محمدهادی سلیمی‌زاده، مدیر روابط عمومی سازمان بورس، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت‌: «با پیگیری‌های وزیر اقتصاد و ریاست سازمان بورس، پس از جلسات فشرده دیروز با وزارت صمت و امروز با رئیس‌جمهور و معاون اول، مقرر شد اصلاح قیمت خودرو طی چند روز آینده مجددا در ستاد تنظیم بازار بررسی و اعمال شود.»

در خبری دیگر مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز از اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار خبر داده بود. او گفت که سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری دستوری است، اما اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار بررسی می‌شود و نتیجه آن نیز اعلام خواهد شد.

پایگاه خبری تجارت‌نیوز، روز سه‌شنبه سوم آذر، در گزارشی به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که در جلسه مشترک میان مدیران خودروساز و وزیر صمت، قیمت‌های جدید مورد موافقت قرار گرفته است. در این گزارش نیز آمده بود که میزان و نحوه افزایش قیمت‌ها، مطابق همان مصوبه‌ای است که توسط رئیس‌جمهوری متوقف شده بود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد آنلاین، این سردرگمی در اجرای سیاست‌های جدید خودرویی کشور، بیش از همه برای متقاضیان خودرو دردسرساز شده است. به نظر می‌رسد ایران‌خودرو و سایپا که خود را برای افزایش قیمت آماده کرده بودند، با بازگشت نرخ‌ها به حالت سابق، ترجیح داده‌اند فروش فوق‌العاده محصولات خود را تا اطلاع ثانوی متوقف کنند. این در حالی است که مدیران این دو شرکت به‌صراحت وعده آغاز فروش‌های فوق‌العاده هفتگی را داده بودند.