ارتباط استرس دوران بارداری و اختلال شخصیتی کودکان

تاثیر استرس مادر بر بیماری‌های روانی حاد، اضطراب و افسردگی در میان کودکان

NATALIA DERIABINA/SHUTTERSTOCK

یک پژوهش تازه می گوید کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری دچار استرس بوده اند، در بزرگی بیشتر در خطر ابتلا به اختلالات شخصیتی هستند.

پیش از این نیز گزارش شده بود که استرس مادر در دوران بارداری می تواند به بروز بیماری های روانی حاد، اضطراب و افسردگی در میان کودکان مرتبط باشد. اما نتایج این پژوهش جدید که در نشریه روان درمانی بریتانیا منتشر شده مدعی است که این نخستین پژوهش از نوع خود است که رابطه میان استرس مادر و ابتلا به اختلالات روانی را مورد تحقیق قرار داده است.

در این پژوهش که با همکاری کالج سلطنتی جراحان ایرلند و انستیتوی ملی بهداشت و سلامت فنلاند انجام شده، ۳۶۲۶زن در شهر هلسینکی فنلاند شرکت داشته اند.  

شرکت کنندگان در این پژوهش، در یک فرم شش صفحه ای به سوال هایی که درباره سلامت روانی شان در طول بارداری از جمله میزان استرسی که تجربه کرده اند، پاسخ داده اند. 

از تمام کودکانی که از این مادران متولد شدند، ۴۰نفرشان در سال های بعد دچار اختلالات روانی شدند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که کودکان مادرانی که در دورن بارداری دچار استرس زیاد یا متوسط بوده اند، تا سن سی سالگی، سه برابر دیگران مستعد ابتلا به اختلالات شخصیتی هستند. 

به همین گونه، احتمال ابتلا به اختلالات شخصیتی کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری زیر استرس شدید بوده اند، ده برابر دیگران است.  

دکتر ترودی سِنِویراتنِه، مدیر بخش پیش زادی کالج سلطنتی روانپزشکان بر اهمیت نظارت بر سلامت روانی مادران باردار  تاکید می کند. 

او می گوید: «بارداری می تواند دورانی پراسترس باشد و این پژوهش نمایانگر اهمیت دسترسی مادران باردار به حمایت های روانی مورد نیاز آن هاست. اخیرا سازمان بهداشت عمومی بریتانیا دسترسی به سرویس های بهداشت روانی مادران باردار را به گونه ای چشمگیر بهبود بخشیده و این پژوهش نمایانگر اهمیت ادامه سرمایه گذاری در این زمینه است».

دکتر سنِویراتنه افزود در این پژوهش به عواملی که می تواند در ایجاد استرس و رشد کودک دخیل باشد از جمله شرایط مالی، روش های تربیت کودک و این که آیا والدین تجربه تجاوز جنسی داشته اند یا نه، اشاره نشده است.

راس برنیگان، مولف ارشد این پژوهش در کالج سلطنتی جراحان ایرلند می گوید که «تحقیقات بیشتری برای تثبیت ارتباط میان استرس مادر و ابتلای کودک به اختلالات شخصیتی لازم است. 

برانیگان می افزاید: «این پژوهش اهمیت ایجاد تسهیلات برای (برطرف کردن) استرس و سلامت روان برای زنان و خانواده های آن ها در دوران بارداری و پس از تولد نوزاد را برجسته می کند».

بنا به گزارش  «هشدار دهنده ای» که در ماه مارس منتشر شد، دو سوم زنان باردار زیر ۲۵سال نشانه هایی از اختلالات روانی نشان می دهند. استادان دانشگاه «کینگز کالج» لندن به این نتیجه رسیده اند که۶۷درصد زنان میان سنین ۱۶تا ۲۴سال دچار اختلالات روانی از جمله اضطراب، افسردگی و اختلال استرس پس از ضربه هستند. 

این در حالی است که از هر پنج زن ۲۵ساله به بالا یک نفر در چهارچوب نوعی اختلال روانی قرار می گیرد.

دکتر سنِویراتنه در مورد نتیجه این پژوهش پس از انتشار می گوید این تحقیقات «به شواهدی که نشان می دهد این میزان (از اختلالات روانی) در میان مادران جوانتر بالاتر است می افزاید» و این که بسیاری از زنان جوان برای دسترسی به کمک در «تقلا» هستند.

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

http://www.independent.co.uk/life-style

© The Independent

بیشتر از زندگی