نمایش آثار کشف شده از معدن نمک اتریش در ایران

نمایشگاه «مرگ در نمک، روایت باستان‌شناسانه از سرزمین پارس» نیز به صورت مجازی در حال برگزاری است

سال گذشته، تیمی از متخصصان پروژه‌ای را برای  مرمت و بازسازی پوشاک و وسایل شخصی مومیایی‌ها آغاز کردند-irannationalmuseum

مجموعه‌ای از اشیاء و ابزار تاریخی، کشف شده از معدن نمک سالزبورگ اتریش (Salzbergwerk Dürrnberg) معروف است، در موزه‌های ایران در تهران و زنجان به نمایش گذاشته می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان اعلام کرد اشیا مورد نظر در موزه ایران باستان و موزه مردان نمکی به نمایش در خواهند آمد.

امیر ارجمند گفت این همکاری بر اساس توافقنامه‌ای است که بین موزه ملی ایران، موزه ذوالفقاری در زنجان و موزه (موزه معدن آلمان در بوخوم) منعقد شده است.

این مقام مسئول توضیح داد که بخشی از یافته‌های معدن اتریش که در موزه دویچ برگباو بوخوم نگهداری می‌شود، به ایران منتقل‌شده و بسیار شبیه به آن‌هایی است که در زنجان یافت شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سه جسد از چهار جسد نمکی یافت شده در معدن نمک چهرآباد استان زنجان در خانه ذوالفقاری و یک سر و پای چپ یکی دیگر از این مردان نمکی در موزه ملی ایران در تهران قابل بازدید است.

هم‌اکنون نمایشگاه «مرگ در نمک، روایت باستان‌شناسانه از سرزمین پارس» درباره فعالیت‌های باستان‌شناسی و یافته‌های باستان‌شناسی معدن نمک چهرآباد زنجان است به‌صورت مجازی و از طریق وبگاه موزه معدن آلمان در شهر بوخوم در حال اجرا است.

ین نمایشگاه‌های مجازی از فروردین ۱۴۰۰ به‌صورت هم‌زمان در ایران و آلمان با سخنرانی پروفسور استفان بروگرهاف رئیس موزه بوخوم آلمان، ایزابل فایفر-پوانسگن وزیر فرهنگ ایالت نوردراین-وستفالن، هانس-اودو موتسِلسفیر آلمان در تهران، باربل برگهوف لوودوپا رئیس هیئت‌امنای موزه معدن بوخوم و مقامات میراث‌فرهنگی، موزه‌ها و رئیس‌کل موزه ملی ایران با حضور مقامات فرهنگی دو کشور آغاز به کار کرد.

سال گذشته، تیمی از متخصصان دو کشور پروژه‌ای را برای مرمت، پاک‌سازی و بازسازی پوشاک و وسایل شخصی مومیایی‌ها آغاز کردند که برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ در معدن نمک پیدا شد. مردی با ریش بلند سفید، چاقوی آهنی و یک گوشواره طلا، اولین مومیایی نمکی بود که پیدا شد. تا سال ۱۳۸۶، پنج مومیایی نمکی دیگر نیز در این منطقه پیدا شدند.

بیشتر از فرهنگ و هنر