اخراج جادوگر نیوزیلند با درآمد سالی ۱۶ هزار دلار

دستمزد «جادوگر نیوزیلند» از محل بودجه عمومی قطع می‌شود

ایان برکنبری چنل متولد انگلستان است، فعالیت جادوگری خود در عرصه عمومی را در سال ۱۹۷۴ و کمی پس از مهاجرت از بریتانیا به نیوزیلند شروع کرد- WILLIAM WEST / AFP

دستمزد «جادوگر نیوزیلند» که طی دو دهه انجام «فعالیت‌های جادوگری و ارائه سایر خدمات جادوگرانه» در شهر کرایست چرچ ۳۶۸ هزار دلار درآمد داشته است، قطع می‌شود. شورای شهر کرایست چرچ با تصمیم به فسخ قرارداد با این جادوگر ۸۸ ساله به نام ایان برکنبری چنل، به ۲۳ سال کارش با درآمد سالی ۱۶ هزار دلار پایان داد. به گفته رؤسای شورای این شهر، سمت این جادوگر دیگر مناسب چشم‌انداز تبلیغاتی این شهر برای تبدیلش به «شهری مدرن» نیست. چنل نیز در واکنش به این اقدام، آنان را «مشتی دیوانسالار» خواند «که از قدرت تخیل بی‌بهره‌اند».

لین مکل‌لند، معاون مدیرعامل شورای آن شهر، در گفت‌وگویی با تارنمای خبری «استاف» گفت: «شورای شهر در دیدار با این جادوگر برای قدردانی از خدمات چند دهه اخیرش به شهر کرایست چرچ نامه‌ای به او داده است و در آن رسماً پایان قراردادش با این شورا را به اطلاعش رسانده است.»

او افزود: «چشم‌انداز تبلیغاتی اتوتاهی کرایست چرچ در حال تغییر است و قرار است برنامه‌های جدید و متفاوت تبلیغاتی داشته باشیم که هرچه بیشتر بازتاب‌دهنده تکثر شهر باشد و شهری مدرن، متکثر، و پویا را به نمایش بگذارد که برای ساکنان، گردشگران نیوزیلندی و خارجی، کسب و کارهای جدید، و کارگران مهاجر ماهر جذاب باشد.»

چنل که متولد انگلستان است، فعالیت جادوگری خود در عرصه عمومی را در سال ۱۹۷۴ و کمی پس از مهاجرت از بریتانیا به نیوزیلند شروع کرد. تلاش‌های شورای شهر برای جلوگیری از اجرای برنامه‌هایش با لباس کامل جادوگری در میدان کتدرال با اعتراض مردم آن شهر روبه‌رو شد و در نهایت در سال ۱۹۸۲ مجمع مدیران گالری هنر نیوزیلند به او لقب «اثر هنری زنده» دادند. در تارنمای چنل نوشته شده است که او در فیلم «هتل استارلایت» در نقش پرسه‌زن اسرارآمیز بازی کرده است و در فاصله سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۴ (۱۳۵۰ تا ۱۳۵۴) رئیس بخش کیهان‌شناسی در دانشگاه ملبورن بوده که خودش نیز مؤسس آن بخش بوده است. او هم‌چنین مجری پادکست‌های اختصاصی خودش است، و نیز خود را «نظریه‌پرداز (و کارشناس) نقش‌های پسافمینیستی برای مردان و ساختار خانواده پساهسته‌ای» توصیف می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

چنل در مورد برکنار شدنش از سوی شورای شهر، گفت: «هدفشان این نیست که کرایست‌چرچ را به خارجی‌ها معرفی کنند، بلکه صرفاً می‌خواهند تصویر دیوان‌سالاران شیرقهوه‌نوش را در بلوارهای شهر نشان‌ دهند. تصویرشان از کرایست‌چرچ به میراث واقعی این شهر هیچ ربطی ندارد. تصویر اصلی کرایست‌چرچ منم.»

با آن که این «جادوگر» دیگر برای شورای شهر کار نمی‌کند، در مصاحبه با تارنمای خبری استاف گفت به هیچ وجه قصد ندارد کار خود را متوقف کند. او می‌گوید: «چیزی عوض نشده است. همچنان به کارم ادامه می‌دهم. مگر از روی جنازه‌ام بگذرند که از کارم دست بکشم.»

او اوایل سال سال جاری میلادی هم در مصاحبه‌ای تلویزیونی جنجال به پا کرده بود، زیرا ادعا کرده بود که زنان برای رسیدن به مردان جذاب به فریبکاری متوسل می‌شوند.»

او افزوده بود: «عاشق زنان هستم و همیشه از سر تقصیرات‌شان می‌گذرم. هرگز تا کنون روی یکی از آن‌ها دست بلند نکرده‌ام. هرگز روی زنی دست بلند نکرده‌ام، چون اول از همه فوری کبود می‌شوند، بعد هم می‌روند به در و همسایه‌ و دوستان‌شان می‌گویند و دردسر بزرگی برای آدم ایجاد می‌شود.»

آن جنجال بر هواداران این «جادوگر» اثری نگذاشت و همچنان به وی وفادار ماندند، چنان که توماری تهیه کرده‌اند و از شورا خواسته‌اند دوباره حقوق او را برقرار کند.

در آن تومار آمده است: «جادوگر کرایست‌چرچ نماد شهر کرایست‌چرچ است و در دل بزرگ و کوچک جا دارد. او در این شهر ‌بی‌همتا است!!! هیچ شهر دیگری در نیوزیلند جادوگری اختصاصی و چنین کهن‌سال ندارد. در این دوران سخت همه‌گیری کرونا و کشمکش‌های سیاسی مایه سرگرمی و دلخوشی است!!! لطفاً به حمایت از او رای دهید. او جلوه‌ای از نیکی، بازیگوشی، و خوش‌قلبی نوع بشر است و ما به چنین خصلت‌هایی بیش‌تر نیاز داریم!!!»

© The Independent

بیشتر از جهان