شرط فروش اپل در چین: حذف قرآن و انجیل

چین بی‌اعتنا به انتقادات، به روند کنترل فرهنگی خود ادامه می‌دهد

فروشگاه اپل در چین- Hector RETAMAL / AFP

بنا به درخواست چین، سرویس کتاب‌های صوتی آمازون بخش خواندن کتاب‌های مقدس اسلام و مسیحیت را از محصولات اپل در این کشور حذف کرده است. این اقدام، جدیدترین نمونه از قوانین سختگیرانه چین برای شرکت‌های اینترنتی محسوب می‌شود.

 به گزارش آسوشیتدپرس، آمازون روز جمعه اعلام کرد که ماه گذشته برنامه خود را به دلیل الزامات دولت چین برای صدور مجوز، از فروشگاه اپل در چین حذف کرد.  سازندگان برنامه های خواندن و گوش دادن به قرآن و انجیل می گویند که برنامه های آنها نیز به درخواست دولت از فروشگاه اپل در چین حذف شده است.

سخنگوی سفارت چین در ایالات متحده از توضیح در باره حذف بعضی برنامه‌های خاص خودداری کرد، اما گفت که دولت چین «همیشه اینترنت را تشویق و حمایت کرده است. در عین حال ، توسعه اینترنت در چین نیز باید با قوانین و مقررات چین مطابقت داشته باشد.»

دولت چین از مدت‌ها پیش به دنبال کنترل جریان اطلاعات بوده است. قانون‌گذاران چینی به دنبال تقویت محدودیت‌های حریم خصوصی داده‌ها و محدودکردن زمان بازی کودکان با بازی‌های ویدئویی هستند. آنها همچنین کنترل بیشتری بر الگوریتم‌های مورداستفاده شرکت‌های فناوری برای شخصی‌سازی و توصیه محتوا اعمال می‌کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طبق گزارش مرکز دولتی اطلاعات شبکهاینترنت چین، اکثریت قریب به اتفاق کودکان و نوجوانان چین با تلفن همراه هوشمند به اینترنت وصل می‌شوند و در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۷۴ درصد افراد زیر ۱۸ ساله تلفن‌های همراه داشته‌اند. این افراد زیر ۱۸ سال، معمولاً از گوشی برای مطالعه در فضای مجازی، موسیقی گوش‌دادن و بازی‌کردن استفاده می‌کنند.

سازنده یک برنامه کتاب مقدس گفت که پس از اطلاع از فرآیند بررسی اپ استور، شرکت اپل که برای توزیع یک برنامه با محتوای کتاب یا مجله به مجوز خاصی نیاز دارد، برنامه مذکور را از فروشگاه اپل در چین حذف کرد.

اما،  نرم افزار کتاب مقدس درخت زیتون ، که تولید شرکتی در واشنگتن است در این باره گفت که در حال بررسی شرایط برای دریافت مجوز لازم است. این شرکت ابراز امیدواری کرد که بتواند نرم افزار مرتبط با کتاب مقدس را باز گرداند.

شورای روابط آمریکایی-اسلامی اقدامات اپل را محکوم کرد و گفت که این شرکت شرایط لازم برای آزار مذهبی چین علیه مسلمانان و دیگران را فراهم می‌کند.

اگر چه پاکسازی فرهنگی مسلمانان ترک­‌تبار در استان سین‌کیانگ،  برای دولت چین به دردسر دیپلماتیک بزرگی در روابط این کشور با غرب تبدیل شده است، اما چین، بی‌اعتنا به  انتقادات، به روند کنترل فرهنگی خود ادامه می دهد.

بیشتر از جهان