این داروی جدید ممکن است خطر مرگ بر اثر کرونا را ۵۰ درصد کاهش دهد

نتایج اولیه آزمایش‌های مولنوپیراویر ساخت شرکت عظیم داریویی مِرک موفق بوده است

امید می‌رود مولنوپیراویر که به صورت قرص مصرف می‌شود در درمان افراد مبتلا به کرونا، نقش مهمی ایفا کند -  AFP

بنا به نتایج اولیه آزمایش‌ها، داروی ضدویروسی که ابتدا برای درمان آنفلوآنزا تولید شده بود باعث کاهش ۵۰ درصدی بستری شدن و مرگ اشخاصی شده است که به تازگی به کووید‌ـ ۱۹ مبتلا شده‌اند.

امید می‌رود این دارو که به صورت قرص مصرف می‌شود در درمان افرادی که نتیجه آزمایش کرونای آن‌ها مثبت شده است نقش مهمی ایفا کند و از وخیم شدن بیماریشان جلوگیری کند.

این دارو را که مولنوپیراویر نام دارد شرکت داروسازی مرک (Merck) تولید کرده است و گویا قرار است در دو هفته آینده نیز در ایالات متحده برای دریافت مجوز مصرف اضطراری آن درخواست بدهند.

در بریتانیا نیز رئیس گروه داروهای ضدویروس گفته است اگر این دارو بتواند از بستری شدن مبتلایان جلوگیری کند دولت به خرید آن تمایل دارد.

ادی گری، رئیس گروه داروهای ضدویروس بریتانیا، در گزارشی پس از انتشار نتایج شرکت مرک گفت: «در حال بررسی دقیق تمام گزینه‌های موجودیم ولی در حال حاضر واقعا در وضعیتی نیستیم که بتوانیم جزئیات مذاکرات مشخصی را منتشر کنیم.»

مولنوپیراویر در آنزیم مورد استفاده ویروس برای تکثیر شدن اختلال ایجاد می‌کند و از انتشار ویروس در سراسر بدن جلوگیری می‌کند.

اگر مجوز مصرف این دارو صادر شود نخستین درمان خوراکی برای کووید‌ـ ۱۹ خواهد بود. در حال حاضر دو روش برای درمان این بیماری مجوز دریافت کرده‌اند: مصرف استروئیدهایی مثل دگزامتازون و تزریق درون‌رگی پادتن‌های آزمایشگاهی.

داده‌های آزمایش مرک متعلق به ۷۷۵ فرد بزرگسال مبتلا به کووید خفیف و معتدل است که بیماری شدید به علت مشکلات سلامتی آن‌ها مثل چاقی، بیماری قند یا بیماری قلبی خطر بیشتری برایشان داشت.

نیمی از این بیماران روزی دو بار مولنوپیراویر مصرف کردند و در بازه زمانی ۳۰ روز ۷.۳ درصد آن‌ها بستری شدند. در حالی که در گروه دوم این بیماران که قرص دارونما خورده بودند این شاخص ۱۴.۱ درصد بوده است.

این دارو گویا خطر مرگ را نیز به نصف کاهش می‌دهد اما به علت آنکه شمار افراد تحت آزمایش کم بود کارشناسان می‌گویند باید از غلو کردن در تفسیر این داده‌ها پرهیز کرد. از گروهی که مولنوپیراویر مصرف کردند کسی فوت نکرد اما در گروهی که قرص دارونما خورده بودند هشت نفر بر اثر کرونا جان باختند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نهاد تنظیم مقررات دارویی ایالات متحده پس از مشاهده نتایج اعلام کرد مرحله سوم آزمایش زودتر از موعد متوقف شود و فرایند درخواست مجوز اضطراری را شروع کنند.

دکتر دین لی، قائم مقام بخش تحقیقات شرکت مرک در مورد یافته‌های مقدماتی گفت: «عملکرد دارو در این آزمایش بالینی فراتر از توقع من بود. وقتی می‌بینیم بستری شدن یا تلفات ۵۰ درصد کاهش می‌یابد یعنی اثر بالینی چشم‌گیری دارد.»

پیتر هوربی، استاد ارشد بیماری‌های نوپدید عفونی در دانشگاه آکسفورد هم می‌گوید نتایج مقدماتی این دارو «بسیار دل‌گرم‌کننده» است.

او افزود: «دست یافتن به دارویی خوراکی برای مقابله با کرونا که بی‌خطر، ارزان و کارساز هم باشد پیشرفت بزرگی در مبارزه با این ویروس است.»

استاد هوربی می‌گوید دوست دارد مولنوپیراویر را در چارچوب آزمایش‌های احیا در بریتانیا ارزیابی کند. هدف از این آزمایش‌ها شناسایی داروهای قابل استفاده برای درمان بزرگسالان مبتلا به کرونا و بستری در بیمارستان است. تاکنون در این آزمایش‌ها مشخص شده است که دگزامتازون میزان مرگ و میر بیماران بستری در بیمارستان را کاهش می‌دهد.

او در مصاحبه با ایندیپندنت گفت: «اگر فکر می‌کنیم این دارو برای بیماران بستری هم مفید است باید اثرش بر آن‌ها را هم بررسی کرد. بر اساس آنچه دیده‌ایم به بررسی آن در آزمایش‌های احیا تمایل داریم.»

داریا هازودا، قائم مقام بخش کشف بیماری‌های عفونی مرک، می‌گوید این شرکت «متعهد می‌شود که این دارو را به سرعت در بریتانیا عرضه کند».

اما آقای گری در نشست مطبوعاتی روز جمعه ۹ مهر وقتی او را سوال‌پیچ کردند حاضر نشد در این باره اطلاعات مفصل‌تری بدهد و تنها گفت: «با دست یافتن به داده‌های مرحله سه، تمام فرایندها سرعت خواهند گرفت ولی نمی‌توانم تاریخ مشخصی را اعلام کنم.»

آقای گری خاطرنشان کرد بریتانیا خواهان خرید این دارو است و افزود: «امروز تصمیم گرفتم به اینجا بیایم. مختارید هر جور که می‌خواهید تفسیر کنید.»

هزینه هر وعده درمانی  مولنوپیراویر را حدود ۵۰۰ پوند برآورد کرده‌اند و شرکت مرک هم می‌گوید امسال فقط می‌تواند ۱۰ میلیون وعده درمانی آن را تولید کند که ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار وعده درمانی آن به ایالات متحده اختصاص دارد.

خانم پنی وارد، استاد مدعو درمان دارویی دانشگاه کینگ‌ کالج لندن، می‌گوید: «برای کاهش دادن نسبت بیماران نیازمند به مراقبت‌های بیمارستانی، فراهم کردن داروی خوراکی ضدویروس که کارساز و بدون آثار جانبی باشد مکمل بسیار مطلوبی برای تزریق واکسن است.»

او افزود: «امید زیادی داریم که گروه مقابله با ویروس همانند گروه تزریق واکسن مقداری از این دارو را پیش‌سفارش بدهد تا بریتانیا سرانجام بتواند با درمان واکسنی این بیماری همه‌گیر وضعیت را به شکل مناسبی بهبود دهد و فشار بر سازمان ملی خدمات بهداشتی را در زمستان آینده کاهش دهد.»

© The Independent