پاکستان: حمله ماه گذشته به اتباع چینی در گوادر، در ایران برنامه‌ریزی شده بود

پلیس پاکستان هویت مغز متفکر دو حمله تروریستی در این کشور را افشا کرد

AFP

پلیس ضدتروریسم در استان بلوچستان در جنوب‌غربی پاکستان روز جمعه،۲۴ سپتامبر، گفت که مهاجم انتحاری که ماه گذشته شهروندان چینی را در بندر گوادر در جنوب پاکستان هدف حملات خود قرار داد، از ایران آمده بود و افزود که طراح این حمله همچنین ساکن چابهار بوده است.

شیخ رشید احمد، وزیر کشور پاکستان، در ماه اوت گفت که حمله در گوادر توسط یک بمبگذار انتحاری جوان انجام شد که قبل از منفجر کردن خود به سمت خودرو حامل شهروندان چینی دویده بود.

سفارت چین در اسلام‌آباد نیز پس از این رویداد بیانیه‌ای صادر کرد و خواستار «اقدامات عملی و موثر» برای اطمینان از ایمنی شهروندان خود در پاکستان شد.

دپارتمان مبارزه با تروریسم (CTD) پلیس بلوچستان روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد سه تن از نیروهای «ارتش آزادیبخش بلوچستان» را که یک گروه تجزیه طلب است و مسئولیت حمله گوادر را بر عهده گرفته، دستگیر کرده است.

در این بیانیه آمده که فردی به نام «رسول باکس» ساکن منطقه شیران در چابهار مغز متفکر حمله بوده است: «عارف فاش کرد که برادرش احمد، مهاجم انتحاری را از منطقه رامین ایران به پاکستان منتقل کرده است. او [عارف] بمبگذار انتحاری را در بدو ورو، در شب دهم یا یازدهم آگوست تحویل گرفت و مکانی برای اقامت وی ​​در نزدیکی انبار گمرک فراهم کرد.»

یک سخنگوی دپارتمان مبارزه با تروریسم گفت که در نتیجه یک عملیات اطلاعاتی در شهر تربت استان بلوچستان پاکستان، سه شبه‌نظامی مشکوک که عامل حمله بودند، دستگیر شددند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بیانیه ادامه می دهد: «در روز ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱، دپارتمان مبارزه با تروریسم  از یک منبع معتبر اطلاعاتی مبنی بر حضور یک تروریست از ارتش آزادیبخش بلوچستان در تربت بازار دریافت کرد. وی قصد انجام فعالیت‌های تروریستی در مناطق پرجمعیت، نهادهای دولتی و اماکن نظامی را داشت. بر اساس این اطلاعات، [حمله] انجام شد و یک تروریست به نام شعیب، ساکن گوادر دستگیر شد. در یک یورش دیگر دو نفر دیگر که مسئول تهیه مواد انفجاری بودند دستگیر شدند.»

مقامات دپارتمان مبارزه با تروریسم گفتند که افراد دستگیر شده به بازجویان گفتند که رسول باکس، مغز متفکر حادثه گوادر، چهار شبه نظامی دیگر را که در سال ۲۰۱۹ به هتل مروارید گوادر حمله کردند به پاکستان فرستاده بود.

سخنگوی دپارتمان مبارزه با تروریسم گفت که حملات بیشتری برای دستگیری اعضای باقی مانده شبکه برنامه‌ریزی شده است.

ارتش آزادیبخش بلوچستان در ماه اوت بیانیه‌ای صادر کرد و در آن مسئولیت بمب‌گذاری انتحاری گوادر را برعهده گرفت.

به گفته مقامات پاکستانی، در این رویداد دو کودک پاکستانی کشته و یک تبعه چینی زخمی شد.

این اتفاق تنها چند هفته پس از حمله مرگبار دیگری رخ داد که در آن ۹ کارگر چینی که در حال ساخت سد برق‌آبی در استان خیبر پختونخوا پاکستان بودند کشته شدند.

بیشتر از جهان