«القاعده ممکن است طی دو سال دوباره در افغانستان مستقر شود»

طالبان در توافق صلح خود با آمریکا متعهد شد که نگذارد افغانستان پایگاهی برای گروه‌های تروریستی شود

اسامه بن لادن، بنیانگذار کشته شده سازمان القاعده، در سال ۱۹۹۸AFP

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا روز سه‌شنبه گفت که القاعده می‌تواند طی یک تا دو سال سازمان خود را در افغانستان بازسازی کند.

او گفت که برخی از اعضای این سازمان تروریستی هم‌اکنون به افغانستان برگشته‌اند.

به گزارش نیویورک تایمز، چند ماه پیش، مقام‌های ارشد پنتاگون گفته بودند که القاعده می‌تواند طی دوسال تجدید سازمان کند.

بنا بر این گزارش، طالبان کنترل محدودی بر مرزهای افغانستان دارد و گرچه مدتهاست با داعش می‌جنگد، اما متحد القاعده به شمار می‌رود.

طالبان در توافق صلح خود با آمریکا در فوریه سال ۲۰۲۰ متعهد شد که نگذارد افغانستان پایگاهی برای گروه‌های تروریستی شود، اما تحلیلگران می‌گویند این تعهد اعتبار چندانی ندارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ژنرال اسکات بریر، مدیر سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا، روز سه‌شنبه در گردهمایی سالانه امنیت ملی آمریکا گفت: «ارزیابی فعلی احتمالا به شکلی محافظه‌کارانه برآورد می‌کند که القاعده طی یکی دو سال بتواند آنقدر قدرت به دست بیاورد که دست‌کم آمریکا را تهدید کند.»

دیوید کوهن، معاون سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، گفت که معلوم نیست القاعده یا گروه‌های وابسته به داعش در افغانستان چه زمانی «به توانایی حمله به خاک آمریکا دست خواهند یافت.»

او افزود که سی‌آی‌ای به‌دقت مراقب «تحرکات بالقوه القاعده در افغانستان» است.

کوهن عضو خاصی از القاعده را نام نبرد که پس از سقوط دولت افغنستان و تسلط طالبان به آن کشور برگشته باشد. اما ویدیویی نشان می‌دهد که امین الحق، مسئول اطلاعاتی سابق اسامه بن لادن در جریان نبرد توره بوره، ماه گذشته به ولایت ننگرهار افغانستان برگشته‌است.

آما آوریل هینز، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا، روز دوشنبه گفت که افغانستان مهمترین تهدید تروریستی علیه آمریکا نیست. به گفته او، یمن، سومالی، سوریه و عراق می‌توانند منشاء تهدیدهای مهمی باشند.