داروی جدید برای مبتلایان به سرطان ریه

«سوتوراسیب» پس از هفته‌ها آزمایش نشان داد که از رشد سرطان ریه جلوگیری می‌کند

سالانه حدود ۴۷ هزار و ۸۰۰ مورد جدید سرطان ریه در بریتانیا یا حدود ۱۳۰ مورد در روز گزارش می‌شود - Pexels

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که یک دارو می‌تواند در درمان سرطان ریه موثر باشد. این دارو که «سوتوراسیب» نام دارد پس از آنکه در هفت ماه گذشته در چند آزمایش نشان داد که از رشد سرطان ریه جلوگیری می‌کند، قرار است به سرعت مجوز استفاده برای بیماران را از سوی سازمان بهداشت ملی دریافت کند.

این دارو شایع‌ترین جهش‌های ژنتیکی سرطان‌زا در بدن انسان را که با نام KRAS G12C شناخته می‌شود‌، هدف قرار می‌دهد.

شرکت داروسازی آمجن که این داروی جدید را تولید کرده است، آن را بر بیماران مبتلا به شایع‌ترین نوع سرطان ریه، به نام سرطان سلول‌های غیرکوچک، آزمایش کرد. ژن KRAS که به دلیل ظاهر کروی و ماهیت نفوذناپذیر خود به جهش «ستاره مرگ» معروف شده است در ۱۳ درصد از این بیماران ظاهر شد.

آمجن گزارش داد که سوتوراسیب موجب کاهش چشمگیر سرطان در بیماران مبتلا به این جهش شده است. این دارو که در قالب قرص مصرف می‌شود به جهش KRAS G12C متصل می‌شود و آن را غیرفعال می‌کند و این‌گونه تقسیم سلولی و رشد سرطان را متوقف می‌کند.

پس از رسیدن به توافق اولیه برای دسترسی به این دارو با آمجن یوکی، این دارو در چند هفته آینده تقریبا در اختیار ۶۰۰ بیمار مبتلا به سرطان ریه در انگلستان قرار می‌گیرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آزمایش‌های آمجن نشان داد که به طور میانگین رشد تومورها در بیماران به مدت هفت ماه متوقف شده است. در سه مورد از ۱۲۶ بیمار، به نظر می‌رسد سرطان به طور کامل از بین رفته است، اگرچه بیماران عوارض جانبی شامل اسهال، تهوع و خستگی داشته‌اند.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت و مراقبت‌های اجتماعی [بریتانیا] گفت: «بریتانیا در استفاده از درمان‌های نوین شفابخش پیشرو جهان است تا بیماران بتوانند در اسرع وقت به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.»

او افزود: «این داروی جدید پیشگامانه که رشد تومورهای ریه را متوقف می‌کند، برای مردم سراسر کشور [حیات‌بخش] است و تلاش ما را برای ارائه درمان مورد نیاز مردم تقویت می‌کند.»

پروفسور چارلز سوانتون، پزشک بالینی ارشد موسسه کنسر ریسرچ یوکی، می‌افزاید: «سوتوراسیب یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های درمانی در درمان سرطان ریه در ۲۰ سال گذشته است و ژن سرطانی را که پیشتر قابل هدف‌‌گیری نبود را هدف قرار می‌‌دهد. این دارو بر اساس چندین دهه تحقیقات آزمایشگاهی ساخته شده است که توانسته سازوکار داخلی سرطان را بر ما روشن کند.»

او گفت: «این دارو فهرست درمان‌های دقیق موثر در درمان سرطان ریه را توسعه می‌دهد و به ادامه حیات بیمارانی که همینک گزینه‌های محدودی در اختیار دارند، کمک می‌کند. خبر بسیار خوبی است که بیماران در انگلستان اکنون از این درمان جدید بهره‌مند خواهند شد.»

سالانه حدود ۴۷ هزار و ۸۰۰ مورد جدید سرطان ریه در بریتانیا یا حدود ۱۳۰ مورد در روز گزارش می‌شود و از این بین حدود سه چهارم این موارد در مراحل پایانی سرطان تشخیص داده می‌شوند.

© The Independent