ترامپ: یا تسلیحات آمریکایی را از طالبان پس بگیرید، یا بمبارانشان کنید

«بایدن باید از طالبان بخواهد این تجهیزات را به آمریکا بازگرداند و در غیر این صورت با استفاده از نیروی نظامی آن‌ها را بازگرداند و یا با بمباران نابودشان کند»

دونالد ترامپ به دلیل نحوه اجرای تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خواستار استعفای بایدن شده است-CHIP SOMODEVILLA /Getty Images via AFP

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، با صدور بیانیه‌ای خواهان پس گرفتن تجهیزات نظامی شد آمریکا در افغانستان شد که حالا به دست گروه افراط‌گرای طالبان افتاده است. این تجهیزات به ارزش میلیاردها دلار، حاصل سال‌ها کمک نظامی آمریکا به افغانستان است و انواع پیشرفته سلاح‌ها و پهپادها در را نیز شامل می‌شود.

ترامپ در بیانیه خود تاکید کرد، «دولت جو بایدن باید از طالبان بخواهد این تجهیزات را به آمریکا بازگرداند و در غیر این صورت با استفاده از «نیروی نظامی بی‌تخفیف» آن‌ها را بازگرداند و یا با بمباران آن‌را نابود کند». او پیش‌تر نیز به دلیل نحوه عملکرد بایدن در بحران افغانستان و خارج کردن نیروهای آمریکایی از این کشور خواستار استعفای جو بایدن شده بود.

این دوازدهمین بیانیه دونالد ترامپ در پنج روز گذشته است. شماری از منتقدان از هر دو حزب جمهوری‌خواه نیز با انتقادهای ترامپ در مورد عملکرد بایدن در افغانستان هم‌نظرند. آخرین نیروهای آمریکایی دوشنبه شب از افغانستان خارج شدند و همزمان طالبان با شلیک تیرهوایی خروج نیروهای آمریکایی را جشن گرفتند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دونالد ترامپ که تحت عنوان «آمریکا را نجات دهید» بیانیه صادر می‌کند در آخرین بیانیه خود که با تاریخ ۳۰ اوت منتشر شد، نوشت: «در تاریخ سابقه نداشته که خروج از جنگی به این بدی یا ناشایستگی انجام شود… تمام تجهیزات باید بلافاصله به آمریکا بازگردانده شود و این یعنی تا آخرین دلار ۸۵ میلیارد دلاری که خرج‌شان شده. اگر این‌ تجهیزات را پس ندادند باید یا با نیروی نظامی بی‌تخفیف وارد کار شویم و آن‌ها را بگیریم و یا حداقل با بمباران به کلی نابودشان کنیم. هیچ کس هرگز فکر نمی‌کرد چنین حماقتی (یعنی این خروج کم‌مغز) ممکن باشد!»

 دونالد ترامپ جونیور، پسر ارشد ترامپ، نیز در توئیتر نوشت که تک تک شهروندهای آمریکا نفری ۲۶۵ دلار به طالبان کمک مالی کرده‌اند چون تجهیزات نظامی آمریکا اکنون به دست این گروه افتاده است. ترامپ جونیور نیز مثل بسیاری از سایر کاربران رسانه‌های اجتماعی تصاویر گرافیکی را منتشر کرد که روزنامه «تایمز» لندن و هفته‌نامه خواهر آن، «ساندی تایمز» منتشر کرده‌اند و تجهیزاتی را نشان می‌دهد که اکنون به دست طالبان افتاده است.

همزمان تصاویری از به پرواز درآمدن یک هلی‌کوپتر «بلک‌هاوک» بر فراز کابل منتشر شده که گمان می‌رود طالبان آن را به پرواز درآورده باشند. کارشناسان در مورد توانایی طالبان برای استفاده از همه این تجهیزات نظامی که برخی از آن‌ها به روز‌ترین تکنولوژی‌ها را دارند، ابراز تردید می‌کنند. همزمان امکان دریافت آموزش برای استفاده از این تجهیزات وجود دارد و طالبان در ترکیب با حجم گسترده‌ای از سلاح‌های پیشرفته تهدیدی به مراتب بزرگتر به‌شمار می‌رود.