برای نخستین بار یک زن فرماندار نیویورک شد

چالش‌های کتی هوکول، از ماسک زدن کودکان در مدارس تا حمایت از مهاجران غیرقانونی

خانم هوکول سیاستمداری دموکرات و عضو سابق کنگره از غرب نیویورک است-Michael M. Santiago/Getty Images/AFP

پس از آن  که اندرو کومو، فرماندار سابق نیویورک، در پی مطرح شدن اتهام‌های آزار جنسی مجبور به کناره‌گیری از مقام خود شد، کتی هوکول به عنوان فرماندار آن ایالت انتخاب شد. او در جایگاه پنجاه و هفتمین فرماندار نیویورک، نخستین زنی است که اداره این ایالت را برعهده می‌گیرد.  

پس از بر عهده گرفتن مسئولیت جدید خود، کتی هوکول قول دارد که با نیروی «تازه‌نفس و سریع» برای حل چالش‌های نیویورک تلاش خواهد کرد. او گفت که فرمانداری نیویورک در ماه‌های پایانی سرپرستی اندرو کومو، به دلیل انفعال مورد انتقاد بسیار قرار گرفته است.

خانم هوکول سیاستمداری دموکرات و عضو سابق کنگره از غرب نیویورک است. به گزارش نشنال‌نیوز، او روز سه‌شنبه ۲۴ اوت در یک مراسم کوتاه و بسته نزد جانت دی‌فایور ،قاضی ارشد ایالت نیویورک، سوگند یاد کرد.

کتی هوکول در مراسم تحلیف خود در کنگره ایالت نیویورک قول داد که با رویکردی «جدید و مشارکت محور» آن ایالت را اداره کند. او گفت: «برایم مهم است و می‌خواهم که مردم دوباره به دولت خود اعتماد کنند و آن را باور داشته باشند.»

او با اشاره به این که سال‌ها تصمیم‌‌های کلیدی در نیویورک با ممانعت روبه‌رو شده بوده است، تاکید کرد که قصد ندارد هیچ مسیری را مسدود کند و امکان همکاری کامل با دیگر ارکان مدیریت شهری، از جمله شهرداری شهر نیویورک، را فراهم خواهد کرد.

خانم هوکول در حالی سکان فرمانداری نیویورک را بر عهده می‌گیرد که در طول چندین دهه گفته می‌شد تصمیم‌های اصلی دولت ایالتی را سه مرد در اتاقی می‌گیرند که شامل فرماندار و نماینده سنای ایالت و رئیس مجمع است. حالا اما این معادله بر هم خورده است، چراکه هم‌اکنون در اتاق تصمیم‌گیری دو زن حضور دارند. پیش از انتخاب کتی هوکول، آندریا استوارت، نماینده اکثریت سنا نیز به آن مجمع راه یافته بود و با انتخاب کتی هوکول، دومین زن نیز در اتاق تصمیم‌گیری حضور دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

فرماندار جدید در ماه‌های آینده فرصت می‌یابد تا با رویکرد و عملکردی متفاوت، در روند امور نیویورک تغییر ایجاد کند. منتقدان آقای کومو می‌گویند او سال‌ها به دلیل انفعال خود و سلطه دیگران، قدرت تصمیم‌گیری نداشت.

اندرو کومو، فرماندار سابق نیویورک، بیش از یک دهه در آن مسئولیت بود، اما پس از طرح اتهام‌های آزار جنسی مجبور به کناره‌گیری شد. دادستان نیویورک تایید کرده است که کومو ۱۱ زن را مورد آزار جنسی قرار داده است. کومو برخی از آن اتهام‌ها را کاملا رد کرد و برای برخی دیگر نیز استدلال‌هایی آورد. او در آخرین روز مسئولیتش خود را بی‌گناه، و قربانی جنگ رسانه‌ای دانست.

با این حال، خانم هوکول با استقبال از کناره‌گیری کومو زنانی را که اتهام‌های جنسی علیه او مطرح کرده‌اند، «شجاع» نامید و آنان را تحسین کرد. 

کتی هوکول پیش‌تر نیز گفته بود آماده است به عنوان فردی که در تمام سطوح دولتی کار کرده است، به عنوان پنجاه و هفتمین فرماندار نیویورک، مسئولیت اداره این ایالت را بر عهده بگیرد. او در حالی کار خود را آغاز می‌کند که بحران‌های ناشی از همه‌گیری کرونا همچنان ادامه دارد. یکی از مهم‌ترین و نزدیک‌ترین مواردی که هوکول باید درباره آن تصمیم بگیرد، بازگشایی هرچه زودتر مدارس و استفاده کودکان از ماسک در مدارس است.

اقدام بعدی او، یافتن جایگزین حمایتی مناسب برای دو میلیارد دلاری است که دولت فدرال در زمان همه‌گیری، برای پرداخت اجاره‌ مسکن به نیویورکی‌ها اختصاص داد. اگر این حمایت‌ها قطع شود، هزاران نفر که بسیاری از آنان مهاجران غیرقانونی هستند، با احتمال تخلیه خانه‌های خود مواجه می‌شوند. اما خانم هوکول قول داده است که این پول را از یک صندوق دولتی جدید تامین کند. او مهاجران غیرقانونی نیویورک را نیز بخشی از خانواده این ایالت و واجد دریافت کمک دانست.

بیشتر از جهان