بلا حدید از «فشار شدید» صنعت خوش‌پوشی می‌گوید

حدید می‌‌گوید با بالا رفتن سن متوجه شده که دیگر نمی‌خواهد خود را در قالبی بگذارد که از او انتظار می‌رود

بلا حدید مدل ۲۴ ساله، پیشتر هم به مبارزه‌اش با مشکل اضطراب اجتماعی اشاره کرده بود - JP Yim / AFP

بلا حدید در اشاره به فشاری که در ابتدای حرفه‌اش برای دادن تصویری خاص از خود احساس می‌کرده، می‌گوید حس کرده باید شخصیت دوم یک «ربات جنسی» را برای خود بپذیرد.

این مدل ۲۴ ساله در کنار سایر مدل‌ها در گفت‌وگویی صادقانه با شماره سپتامبر مجله «ووگ» در مورد فشارهایی که در دنیای صنعت خوش‌پوشی وجود دارد به صحبت نشسته است.

حدید می‌‌گوید در ابتدای ورود به دنیای صنعت خوش‌پوشی در هفده سالگی، حس می‌کرده «دو بلا» وجود دارند: یک بلا در تلاش یافتن هویت خود بوده است و دیگری بلایی بوده که او امید داشته انتظارات و استانداردهای محل کارش را برآورده کند.

حدید گفت: «گویی دو بلا وجود داشت ـ من، کسی که در حال یافتن هویتش بود و بلا حدید شخصیت دوم که انگار یک ربات جنسی بود که هرشب بیرون می‌رفت.»

بلا حدید سپس تایید کرد که دچار «نگرانی اجتماعی دیوانه‌وار» است و اینکه مهمانی رفتن (منظم و مداوم) «آنچه او می‌خواهد، نیست» اما برای تامین انتظارات و تایید تصویری که از خود داده سخت تحت فشار است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حدید همچنین می‌‌گوید با بالا رفتن سن متوجه شده که دیگر نمی‌خواهد خود را در قالبی بگذارد که از او انتظار می‌رود. 

او افزود: «مهمانی رفتن سلیقه و خواست من نیست اما سخت برای دادن تصویری که از من انتظار می‌رفت زیر فشار بودم زیرا فکر می‌کردم این تنها چیزی است که مردم از من می‌خواهند. حالا دیگر نمی‌خواهم در آن جعبه زندگی کنم. بی تردید می‌خواهم اجازه داشته باشم حرف بزنم.» 

این نخستین باری نیست که حدید به مبارزه‌اش با مشکل اضطراب اجتماعی اشاره کرده است. او پیشتر در سال ۲۰۱۸ نیز در شوی تلویزیونی «ساختن یک مدل» که مجری آن مادرش، یولاندا حدید، است در این زمینه گفت‌وگو کرده بود. حدید گفت در آن هنگام اغلب روی صحنه نمایش مد «دچار فراموشی کامل» می‌شده و اگر به او گفته می‌شد باید روی فرش قرمز مصاحبه بدهد «به گریه و لرزه» می‌افتاده است. او گفت این اضطراب «حقیقتا اعصاب خرد کن» و وحشتناک بود.

حدید همچنین در سال ۲۰۱۹ در حساب کاربری اینستاگرامش به مناسبت روز جهانی «سلامت روان» به اهمیت اولویت دادن به سلامت روان اشاره کرد و گفت همچنان در کنار روزهای بد روزهای خوب هم دارد اما از اینکه به اینجا رسیده به خودش «افتخار» می‌کند.

این مدل برجسته صنعت خوش‌پوشی در پست اینستاگرامش از دنبال‌کننده‌هایش خواست به یاد داشته باشند که شبکه‌‌های اجتماعی زندگی واقعی نیست. او گفت که «شادی و رضایتی که ما در عین غمگین بودن در فضای مجازی به وجود می‌آوریم، زندگی واقعی نیست اما گاه در زندگی با غم زیستن آسان‌تر از صحبت کردن در مورد آن است.»

حدید در پایان این پست به هوادارانش یادآوری کرد که «هیچکس در راه سلامت روانش تنها نیست» و اینکه آن‌‌ها قوی، «به اندازه کافی خوب» و «شایسته خوشبختی»‌اند.

روی جلد شماره ماه سپتامبر مجله «ووگ» علاوه بر حدید، هفت مدل دیگر از جمله «آنوک یای»، «پرشس لی»، «کایا گربر»، «یومی نو»، «لوردس (لولا) لئون»، «شری شی»،‌ و «اریل نیک لسون» را نشان می‌دهد. اریل نیکلسون نخستین مدل تراجنسیتی است که روی جلد مجله ووگ ظاهر می‌شود.

© The Independent

بیشتر از مُد و زیبایی