هشدار نتانیاهو به بنت؛ «دولت بایدن طرح حمله به ایران را لو می‌دهد»

«نشت اطلاعات به رسانه‌ها تلاشی از جانب دولت بایدن برای دور زدن اسرائیل خواهد بود»

نتانیاهو می‌گوید دولت بایدن از «حسن نیت» اسرائیل برای خنثی کردن طرح حمله به ایران استفاده خواهد کرد-EMMANUEL DUNAND / AFP

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل با انتقاد از نفتالی بنت، نخست‌وزیر کنونی هشدار داد که اسرائیل با انتقال اطلاعات حساس به دولت بایدن، زمینه نشت آن به رسانه‌ها و لو رفتن طرح حمله به ایران را فراهم می‌کند.

به گفته نتانیاهو، «نشت اطلاعات به رسانه‌ها تلاشی از جانب دولت بایدن برای دور زدن اسرائیل خواهد بود».

این هشدار در حالی مطرح شده که حمله پنجشنبه گذشته به کشتی مرسر استریت تحت مالکیت یک خانواده اسرائیلی به ایران نسبت داده شده است. آمریکا، اسرائیل و بریتانیا انگشت اتهام را به طور مستقیم به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفته و وعده پاسخ «جمعی» داده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دولت جدید اسرائیل بر خلاف دولت نتانیاهو به بایدن وعده داده که «سیاست غافلگیر نکردن» را در پیش می‌گیرد. به این معنی که با دولت آمریکا همکاری نزدیک و تبادل اطلاعاتی بیشتری خواهد داشت.

اما نتانیاهو می‌گوید دولت بایدن از «حسن نیت» اسرائیل برای خنثی کردن طرح حمله به ایران استفاده خواهد کرد.

به گزارش تایمز اسرائیل، نتانیاهو روز دوشنبه در جلسه کنست گفت: «اطلاعاتی که به آمریکا ارسال می‌شود، می‌تواند به رسانه‌های بزرگ نشت کند. به ترتیبی که عملیات ما را خنثی کند.» او در ادامه گفت: «به همین دلیل است که در دهه گذشته به درخواست‌های آمریکا برای اینکه همواره آنها در در جریان اقدامات اسرائیل قرار دهم توجه نکردم.»

نتانیاهو تاکید کرد که غافلگیر کردن این یک مساله حیاتی برای اسرائیل است و گاهی غافلگیری لازم است.

او به دولت بنت هشدار داد که اگر در این زمینه مستقل عمل نکند، در هیچ موضوعی استقلال نخواهد داشت.

در یک دهه گذشته، شماری از انفجارها، سوء‌قصد‌ها و خرابکاری‌ها در ایران از انفجار در نطنز و کشته شدن فخری‌زاده (چهره کلیدی برنامه‌های هسته‌ای-نظامی) تا سرقت آرشیو هسته‌ای به اسرائیل نسبت داده شده است.

مقامات اسرائیل این اتهام را تایید یا تکذیب نکرده‌اند. اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند اسرائیل و دولت نتانیاهو پشت این حمله‌ها قرار داشته است.

به باور برخی کارشناسان اسرائیل این اقدامات را با هماهنگی آمریکا انجام داده است. اما همچنان روشن نیست که آمریکا در چه فاصله زمانی پیش از انجام این اقدامات در جریان عملیات قرار گرفته است و مشاوره‌ها در چه سطح انجام شده است.