طالبان در مسکو: در باره نوع نظام آینده در مذاکرات بین‌الافغانی تصمیم‌گیری شود

تصرف مناطق مرزی و گمرک‌های افغانستان بسیاری از کشورهای همسایه این کشور را نگران کرده است

هیئت طالبان با ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان، دیدار کرد- توییتر @IeaOffice

هیئتی از رهبران سیاسی طالبان که به مسکو سفر کرده‌اند، پس از دیدار با مقام‌های روسی اعلام کردند که مهم نیست نام نظام آینده افغانستان «امارت اسلامی» باشد یا «دولت اسلامی»؛ بلکه این ماهیت نظام است که اهمیت دارد.

شهاب‌الدین دلاور، عضو دفتر سیاسی قطر طالبان، در راس این هیئت چهارنفره به مسکو رفته است. او ساعتی پیش در نشستی خبری در پایتخت روسیه گفت که چگونگی نظام در پی مذاکرات بین‌الافغانی تعیین خواهد شد.

آقای دلاور گفته است: «در باره نظام آینده در بحث مذاکرات بین‌الافغانی تصمیم‌گیری خواهد شد. البته امارت اسلامی افغانستان را برای افغان‌ها مفیدتر و محقق‌تر می‌دانیم. این توافق تا حالا صورت نگرفته است. البته فکر می‌کنم که افغان‌ها برای نام‌ها اهمیت زیادی قائل نیستند؛ نام آن چه نظام امارت اسلامی افغانستان باشد چه دولت اسلامی افغانستان، برای افغان‌ها مهم نیست. برای افغان‌ها حقیقت و ماهیت نظام مهم است که آن را ما دیده‌ایم و استقبال می‌کنیم.»

مولوی شهاب‌الدین دلاور افزود: «ما به هدف دوم هم انشالله نزدیکیم که در افغانستان یک نظام واحد، افغان‌شمول، قوی و اسلامی داشته باشیم و در حال مذاکره با افغان‌های خودی هستیم و در میز مذاکرات درباره جزئیات این نظام بحث‌ خواهیم کرد. اگر نظام افغانستان اسلامی باشد و به تمامی قوانین مشروع جهانی که طبق موازین اسلام و سنت افغان‌ها باشد، خود را پایبند می‌دانیم. مهم این است که در مذاکرات نهایی در باره چه چیزی توافق می‌شود. البته نظام امارت اسلامی افغانستان را برای افغان‌ها بسیار مفیدتر، محقق‌تر و لایق‌تر می‌دانیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شهاب‌الدین دلاور، با ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای افغانستان دیدار کرده است.

محمد نعیم، سخنگوی طالبان، در توییتی می‌نویسد: «از نظر ما دیپلمات‌ها، کارمندان سفارت‌خانه‌ها، کنسولگری‌ها و موسسات خیریه مشکلی ندارند. آن‌ها فعالیت‌های خود را به شکل عادی ادامه دهند. هیئت‌های مقابل هم از طرف خود ابراز اطمینان و همکاری کردند و مواضع امارت اسلامی افغانستان را ستودند. هر دو طرف بر روابط حسنه و دوام روابط در آینده تاکید کردند.»

نمایندگان طالبان در این نشست همچنین تایید کردند که این گروه در پی پیشروی‌های اخیر بسیاری از گمرکات کشور را تصرف کرده است و می‌تواند ظرف دو هفته تمام کشور را تصاحب کند. دلاور افزود که برای حمله به مراکز ولایت‌ها هیچ محدودیتی برای خود قائل نیستند. طالبان اعلام کرده است که از طریق زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، درباره پایان درگیری‌ها به دولت پیام داده اما دولت این پیام را نادیده گرفته است.

نمایندگان طالبان در این نشست گفت که طالبان می‌خواهد در آینده با آمریکا رابطه داشته باشد و آمریکا در افغانستان سرمایه‌گذاری کند. او گفت زن‌ها می‌توانند در افغانستان کار کنند و تا مقطع دکترا درس بخوانند. آقای دلاور همچنین اظهار داشت که هیچ خطری مترجمان آمریکایی را تهدید نمی‌کند و آن‌ها می‌توانند زندگی عادی خود را ادامه دهند.

این سخنگوی طالبان افزود که هیچ کشوری در آینده از افغانستان احساس تهدید نخواهد کرد. با وجود این، بسیاری در افغانستان این سخنان طالبان را باور ندارند و آن را بهانه‌ای برای تصاحب قدرت در این کشور می‌دانند.

خبرگزاری‌های روسیه همچنین گزارش داده‌اند که شهاب‌الدین دلاور در مسکو گفته است که آن‌ها به خاک تاجیکستان و مرزهای آسیای میانه حمله نخواهند کرد. آقای دلاور بعد از دیدار با کابلوف اظهار داشته است: «ما به روسیه اطمینان دادیم که تحت هیچ شرایطی به خاک تاجیکستان وارد نمی‌شویم. ما وعده می‌دهیم که گروه تروریستی داعش را در افغانستان نابود کنیم.»

با وجود تصرف مناطق مرزی با تاجیکستان در ولایت‌های بدخشان، تخار و قندوز و پیشروی در مناطق مرزی با ازبکستان در بلخ و تصرف برخی مناطق هم‌مرز با ترکمنستان در هرات، گروه طالبان به مسکو اطمینان داده است که جنگجویان این گروه تصمیم ندارند از مرز افغانستان پا را فراتر بگذارند.

طالبان در موجی از حملات نظامی، بسیاری از مناطق هم‌مرز افغانستان با همسایگانش از جمله ایران را به کنترل خود در آورده و واردات و صادرات را مختل کرده است. صدها سرباز افغان ناچار شده‌اند برای نجات جان خود به ایران و تاجیکستان پناه ببرند.

تاجیکستان بیش از ۲۰ هزار نیروی خود را در امتداد مرز افغانستان مستقر کرده و روسیه هم اعلام کرده است که از متحدان خود در آسیای میانه حمایت خواهد کرد.

بیشتر از جهان