تاکید وزیر خارجه عربستان و مدیرکل آژانس بر نظارت جامع بر برنامه‌های هسته‌ای ایران

فیصل بن فرحان به موازات مذاکرات احیای برجام به وین سفر کرد

فیصل بن فرحان و سفیر عربستان سعودی در اتریش در دیدار با رافائل گروسی-عکس از @KSAmofaEN

وزیر امور خارجه عربستان سعودی در دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اهمیت اعمال مکانسیم‌های ضروری برای بازرسی سریع و جامع از همه تاسیسات هسته‌ای ایران تاکید کرد.

به گزارش حساب کاربری وزارت امور خارجه عربستان در توییتر، فیصل بن فرحان در سفر به اتریش و دیدار با رافائل گروسی درباره مهمترین تحولات درمورد برنامه هسته‌ای ایران گفت‌و‌گو کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که فیصل بن فرحان و گروسی در این دیدار بر اهمیت پایان دادن به نقض قوانین بین‌المللی از سوی ایران که امنیت و ثبات منطقه و جهان را به خطر می‌اندازد، تاکید کردند.

سفر وزیر امور خارجه عربستان به اتریش در حالی انجام می‌شود که مذاکرات احیای برجام در وین بین ایران، کشورهای باقی‌مانده در برجام (بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه) و آمریکا ادامه دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در جریان مذاکرات منتهی به برجام، دولت اوباما تصمیم گرفت با هدف از میان برداشتن موانع معامله به ایران نگرانی‌های امنیتی کشورهای منطقه شامل برنامه‌های موشکی ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای و حمایت از شبه‌نظامیان را از روی میز مذاکره حذف کند.

اما در نهایت همین نگرانی‌ها و ادامه فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی جمهوری اسلامی موجب شکست برجام شد.

فیصل بن فرحان پیش‌تر گفته بود که به عربستان اطمینان داده شده که دور جدید گفت‌و‌گو‌ها با ایران برنامه‌های موشکی را نیز شامل می‌شود.