عبدالله عبدالله: طالبان به گفت‌وگوهای صلح سازنده باور ندارند

«ادامه خون‌ریزی مشروعیت ندارد و با اعلام خروج سربازان خارجی، هیچ دلیلی برای ادامه جنگ باقی نمانده است»

عبدالله عبدالله می‌گوید مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد- 

HANDOUT / PRESS OFFICE OF PRESIDENT OF AFGHANISTAN / AFP

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، در دیدار با شماری از جوانان افغان در کابل از علاقه‌مند نبودن طالبان به پیش‌برد واقعی مذاکرات صلح بین‌افغانی انتقاد کرد و این گروه را متهم کرد که نمی‌خواهند روند صلح به یک نتیجه مطلوب برسد تا جنگ افغانستان خاتمه یابد.    

عبدالله عبدالله که در قصر سپیدار کابل با شماری از رهبران جوان افغان در پیوندن با شدت گرفتن جنگ، ناامنی‌ها، سقوط شماری از روستاها به دست طالبان، و نیز دلیل متوقف شدن روند صلح بین‌افغانی در دوحه، سخن می‌‌راند، به آنان گفت: «جمهوری اسلامی افغانستان و جامعه جهانی توافق کردند که مشکل کنونی افغانستان راه‌حل نظامی ندارد جز گفت‌وگو و مذاکرات صلح، اما طالبان هنوز به گفت‌وگوهای صلح سازنده باور ندارند تا به جنگ کنونی نقطه پایان گذاشته شود.» 

آقای عبدالله از مردم افغانستان، به ویژه جوانان افغان، خواست که همه باید تلاش کنند تا از سختی‌ها و مشکلات موجود گذر کنند و افغانستان را به صلح و ثبات پایدار برسانند. او جنگ جاری را در این کشور، از جمله با اشاره به فتواهایی که علمای جهان اسلام و افغان صادر کرده‌اند، نامشروع خواند و گفت: «همان طور که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و به گفت‌وگوهای صلح سازنده نیاز است، ادامه جنگ و خون‌ریزی نیز مشروعیت ندارد و با اعلام خروج سربازان خارجی، هیچ دلیلی برای ادامه جنگ باقی نمانده است و این معضل کنونی باید از راه مذاکره و گفت‌وگو حل شود.»

پس از شکست نظام طالبان در افغانستان و آغاز دوباره‌ جنگ این گروه علیه دولت این کشور، شماری از علمای دینی افغان بارها اعلام کردند که جنگ طالبان علیه دولت افغانستان حرام و ضداسلام است، و باید هرچه زوتر پایان گیرد. فتواهای حرام بودن جنگ طالبان علیه دولت افغانستان، اندک اندک به سطح جهانی رسید. علمای همه کشورهای اسلامی در نشست‌ها و با صدور اعلامیه‌های جداگانه جنگ طالبان علیه دولت افغانستان را حرام و ناروا خواندند و بر توقف آن تاکید کردند.  

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در حالی بر نامشروع بودن جنگ جاری در این کشور از سوی طالبان تاکید می‌ورزد و از بی‌علاقگی این گروه به پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح سازنده انتقاد می‌کند که گفت‌وگوهای صلح میان هئیت طالبان و دولت افغانستان از چند ماه پیش به این سو در دوحه متوقف شده است و تلاش‌ها برای ازسرگیری آن روند نیز هنوز بی‌نتیجه باقی مانده است. دولت افغانستان طالبان را متهم می‌کند که از میز مذاکره و پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح فرار می‌کنند و تلاش دارند که از راه جنگ و کشتار به اهداف خود (تصرف کامل قدرت) برسند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش از آغاز مذاکرات صلح بین‌افغانی در دوحه، طالبان بارها از سوی دولت‌مردان افغان متهم شده‌اند که قصد و تمایلی به پایان جنگ و تامین صلح در افغانستان ندارند، اما طالبان مانند گذشته هیچ‌گاه این اتهام را نپذیرفته‌اند، بلکه تاکید دارند که خواهان ختم جنگ و تامین صلح پایدار در افغانستان از یک راه صلح‌آمیز هستند، و در مقابل، دولت‌ افغانستان را متهم می‌کنند که جنگ علیه آنان را آغاز کرده و شدت داده است. 

بیش از بیست سال است که دولت افغانستان علیه طالبان، و طالبان علیه دولت افغانستان، یکدیگر را به تداوم جنگ و کشتار مردم متهم می‌کنند، اما در عمل دیده می‌شود که تلاش‌های حکومت افغانستان با همراهی جامعه جهانی برای آوردن صلح و کشاندن طالبان به میز مذاکره جریان دارد، اما همواره طالبان بوده‌اند که هر بار برای آغاز مذاکرات شرایطی گذذاشته‌اند و بر عملی شدن آن تاکید می‌کنند و هشدار می‌دهند که اگر به خواسته‌هاشان توجه نشود، به جنگ ادامه می‌دهند؛ جنگی که در حال حاضر هم  از سوی این گروه در این کشور شدت گرفته است.

سال گذشته طالبان برای آغاز روند نخست مذاکرات صلح بین‌افغانی در دوحه خواستار رهایی چندین هزار تن از زندانیان‌شان از زندان‌های افغانستان شدند که عملی نیز شد، اما مذاکرات بی‌نتیجه پایان یافت. حالا بار دیگر برای آغاز روند دوم مذاکرات صلح بین‌افغانی شرایط تازه‌ا‌ی تعیین کرده‌اند و تاکید دارند که تا زمانی که هفت‌هزار زندانیان دیگرشان از زندان‌های افغانستان آزاد نشود و نام‌های شماری از فرماندهان آنان از فهرست سیاه سازمان ملل خط نخورد، به جنگ‌شان ادامه خواهند داد و صلح نمی‌کنند. این شرایط دولت افغانستان را با مشکلات بسیار دشواری مواجه کرده است و کشور و جامعه نیز هر روز بهای سنگین این وضعیت را می‌پردازد. 

در همین حال، شهروندان افغانستان نیز طالبان را متهم می‌کنند که نیتی واقعی برای صلح و ثبات در کشورشان ندارند و تاکید می‌ورزند که طالبان به اشاره دیگران جنگ می‌کنند و ویرانی به بار می‌آورند.

سمیر عمری، ساکن کابل، می‌گوید: «بیش از بیست سال است که طالبان علیه دولت و مردم ما جنگ دارد و به هیچ اصولی پایبند نیستند. طالبان به اشاره دیگران علیه ما جنگ دارند. اگر ادعاهاشان دروغ نیست، حالا که تمام شرایط مذاکره مساعد است چرا صلح نمی‌کنند و بر جنگ و کشتار تاکید دارند؟»

سخی محمد شفیق، شهروند دیگر ساکن کابل، می‌گوید:«تمام برنامه و دستاورد طالبان جنگ، کشتار، ویرانی، و ایجاد وحشت است، هیچ برنامه‌ا‌ی برای صلح و آبادی ندارند. این گروه باید به زور به میز مذاکره کشانیده شود، وگرنه عاشق جنگ، کشتار و ویرانی هستند و آن را ادامه خواهند داد.»

پس از چندین ماه توقف مذاکرات صلح و انتقادها در برابر طالبان به دلیل فرارشان از میز مذاکرات صلح بین‌افغانی، دکتر نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، شب گذشته (۲۶ خرداد) خبر داد که نشست میان هئیت طالبان و دولت افغانستان در دوحه صورت گرفته و  دو طرف در آن نشست بر تنظیم و ترتیب جلسات مذاکرات بین‌افغانی بحث کردند.

مردم افغانستان چشم امید به مذاکرات صلح بین‌افغانی دوخته‌اند و آرزو دارند که نشست بعدی که برگزار می‌شود، بتواند آغاز صلح و پایان جنگ در کشورشان باشد و تمام بهانه‌هایی که برای ادامه جنگ وجود دارد، از میان برداشته شود.

بیشتر از جهان