پایان قرنطینه سه هفته‌ای در ترکیه و انتقاد شدید از دولت اردوغان

این محدودیت‌ها مواردی همچون تعطیلی مدارس، کسب‌وکارها و منع کلیه رفت‌وآمدهای غیرضروری را در برمی‌گیرد

قرنطینه سراسری بسیاری از کسب‌وکارها در ترکیه را با خسارات جبران‌ناپذیری مواجه کرد و انتقادات به وضعیت موجود رجب طیب اردوغان است- Adem ALTAN / AFP

افزایش شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ترکیه قرنطینه ۲۰ روزه در این کشور را در پی داشت. دولت محدودیت‌های سراسری در ماه رمضان را راهکاری برای مهار همه‌گیری کرونا اعلام کرده بود اما کاربران فضای اجتماعی با هشتگ «حلال نمی‌کنم» اردوغان و دولت او را به باد انتقاد گرفتند.

با دستور رئیس‌جمهور ترکیه از روز پنجشنبه ۲۹ آوریل تا ۱۷ ماه می محدودیت‌های سراسری در کشور اجرا شد. این محدودیت‌ها مواردی همچون تعطیلی مدارس، کسب‌وکارها و منع کلیه رفت‌وآمدهای غیرضروری را در برمی‌گرفت. اردوغان مهار همه‌گیری کرونا را به عنوان دلیل این تصمیم اعلام کرده و گفته بود: «با وجود خسارات سنگین هدف از قرنطینه سراسری کاهش ابتلای روزانه به کرونا به زیر پنج هزار نفر است.»

بر اساس مقررات اعمال شده مردم جز برای خرید اقلام ضروری و نیازهای درمانی اجازه خروج از خانه را نداشتند اما قرنطینه سراسری ترکیه در حالی اتفاق می‌افتاد که گردشگران خارجی از رعایت مقررات اعلام شده معاف بودند و آنکارا برای رونق دادن به صنعت گردشگری خود در تابستان، اعلام کرد از مسافران ۱۶ کشور تست کرونا نمی‌خواهد. اگرچه مسافران سه کشور ایران، آلمان و روسیه که گردشگران اصلی این کشور هستند همچنان باید تا ۷۲ ساعت پیش از پرواز، تست PCR بدهند.

قرنطینه سراسری بسیاری از کسب‌وکارها در ترکیه را با خسارات جبران‌ناپذیری مواجه کرد و نوک پیکان انتقادات به وضعیت موجود رجب طیب اردوغان است که زمزمه‌های حضور او در انتخابات سال ۲۰۲۳ در حالی شنیده ‌می‌شود که کارنامه موفقی نداشته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او در سخنرانی خود وقتی پایان دوران قرنطینه را اعلام می‌کرد و از دستاوردهای موفقیت‌آمیز آن می‌گفت از کسانی که در دوران قرنطینه با مشکلات مالی مواجه شدند حلالیت خواست اما پس از سخنرانی او هشتگ «حلال نمی‌کنم» از مرز نیم میلیون گذشت و ترند شد.

بسیاری از کاربران فضای اجتماعی از اردوغان خواسته بودند با صندوق رأی خداحافظی کند تا او را حلال کنند.

هفته گذشته نیز کاربران فضای اجتماعی ترکیه پس از منع فروش محصولات بهداشتی ویژه زنان با هشتگ «پد ممنوع شدنی نیست» و «پد نیاز ضروری است» از دولت انتقاد کرده بودند. طبق بخشنامه وزارت کشور ترکیه سوپرمارکت‌ها فقط اجازه فروش اقلام ضروری را داشتند و نوار بهداشتی در لیست اقلام ضروری قرار ندارد.

روزنامه جمهوریت در همین زمینه نوشته بود: «ممانعت از فروش محصولات بهداشتی ویژه زنان در دوران قرنطینه به دلیل مالیات ۱۸ درصدی است که دولت از فروش آن دریافت می‌کند.» از نظر دولت این محصولات در زمره مالاهای لوکس است.

واکسیناسیون عمومی در این کشور از ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ شروع شده و تاکنون ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر واکسن زده‌اند که ۹ میلیون و ۱۰۰هزار نفرشان هردو نوبت را تزریق کرده‌اند. بر اساس اعلام دولت ترکیه، شمار قربانیان کرونا در این کشور با فوت ۲۲۳ بیمار دیگر به ۴۴ هزار و ۷۶۰ نفر رسیده است.

بیشتر از جهان