آمریکا برای آوردن ایران به میز مذاکره هیچ مشوقی ارائه نخواهد کرد

ند پرایس: در نهایت این نقطه‌ای است که ما می‌خواهیم به آن برسیم، «پایبندی در برابر پایبندی»

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - REUTERS/Tom Brenner/Pool

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه تاکید کرد دولت جو بایدن هیچ حرکت یکجانبه‌ یا مشوقی برای ترغیب ایرانی‌ها برای آمدن به پای میز مذاکره در مورد توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ ارائه نخواهد کرد.

ند پرایس در نشست خبری روزانه خود در واشینگتن گفت، «اگر ایرانی‌ها چنین برداشت می‌کنند که در نبود هیچگونه حرکتی از سوی آنها برای ازسرگیری

پیروی کاملشان از برجام، ما امتیاز یا حرکت یکجانبه‌ای پیشنهاد خواهیم کرد، این یک برداشت نادرست است.»

وی اضافه کرد، «اگر و فقط اگر ایران به میز مذاکره بیاید، در آن صورت ما آماده بحث بر سر طرح‌هایی خواهیم بود که بتواند به دو طرف برای بازگشت به مسیر پایبندی دوجانبه به برجام کمک کند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد «در نهایت، این نقطه‌ای است که ما می‌خواهیم به آن برسیم، «پایبندی در برابر پایبندی.» اگر ایران به پیروی کامل از برجام بازگردد، ایالات متحده نیز کار مشابه را انجام خواهد داد.»

آقای پرایس گفت، «همانطور که قبلا گفته‌ایم، این لازم است، اما تحول کافی نخواهد بود، چرا که ما در پی بلند‌مدت‌تر کردن و تقویت توافق هستیم تا از آن به عنوان بستری برای گفت‌وگوها در مورد مسائل بعدی استفاده کنیم.»

ایران و شش قدرت جهانی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان تابستان ۱۳۹۴ به توافقی برای اعمال محدودیت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای لغو برخی تحریم‌ها دست یافتند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا، که از ابتدا مخالف توافق بود، با هدف دستیابی به توافقی بهتر که فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران را نیز شامل شود، سه سال بعد از توافق خارج شد.

ایران در واکنش به این تصمیم، به تدریج از تعهدات خود در برجام عبور کرد؛ که آخرین آن، توقف اجرای پروتکل الحاقی و ممانعت از بازرسی‌های سرزده و فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود.

تهران می‌گوید برای بازگشت کامل به تعهدات هسته ای خود، آمریکا باید گام نخست را با بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران بردارد.