هشدار ۱۸۰۰ مقام سابق اسرائیل به بایدن؛ بازگشت به برجام رقابت هسته‌ای را شعله‌ور می‌کند

مقام‌های پیشین نظامی و امنیتی از بایدن خواستند که تسلیم باج‌خواهی هسته‌ای خامنه‌ای نشود

مقام‌های پیشین اسرائیلی در نامه‌ای از بایدن خواستند تا با فشار تحریم‌های حداکثری به توافقی «کارآمدتر» با ایران برسد- SEPAH NEWS / AFP 

گروهی از مقام‌های پیشین نظامی و امنیتی اسرائیلی در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ضمن هشدار در مورد پیوستن دوباره آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران، این اقدام را «تهدیدی وجودی برای این کشور یهودی‌نشین» دانستند که شعله‌ورکننده «رقابتی گسترده در زمینه تسلیحات هسته‌ای» در خاورمیانه خواهد شد.   

این گروه ۱۸۰۰ نفره از ژنرال‌ها و درجه‌داران ارشد پیشین ارتش اسرائیل و عوامل پیشین موساد، سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل، که خود را «هبیتهونیستیم/ محافظان اسرائیل» (Habithonistim) می‌نامند، در نامه‌ای که روز دوشنبه، ۱۱ اسفندماه برای جو بایدن ارسال کردند، نگرانی‌های خود درمورد احتمال بازگشت دولت او به توافق هسته‌ای ایران را تشریح کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این نامه که امضای ۲۴ ژنرال اسرائیلی پای آن دیده می‌شود، با اشاره به تمرکز دولت بایدن بر دستیابی به توافقی جدید برپایه «توافق ناقص برجام»، آمده است: «اگر از دید دقیق امنیتی به موضوع نگاه کنیم، چنین رویکردی تهدیدی وجودی برای این کشور یهودی‌نشین است. این همچنین برخلاف هدف اعلام‌شده دولت شما مبنی‌بر ایجاد ثبات در خاورمیانه است، زیرا چنان اقدامی، اسرائیل و متحدان سنی‌اش را به گوشه‌ای خطرناک می‌راند و به‌طور بالقوه شعله‌ورکننده رقابتی گسترده در زمینه تسلیحات هسته‌ای خواهد شد.» 

این مقام‌های پیشین نظامی و امنیتی در نامه خود تاکید کرده‌اند که آمریکا نباید به «باج‌خواهی هسته‌ای» و «استراتژی جعلی ایران برای سوق دادن بحران به لبه پرتگاه» تسلیم شود، بلکه باید با استفاده از فشار تحریم‌های حداکثری، وارد توافقی «کارآمدتر» با ایران شود که «بندهای غروب» توافق فعلی را نداشته باشد و تضمین کند جمهوری اسلامی هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

منظور از «بندهای غروب»، بخش‌هایی از توافق برجام است که به پایان محدودیت‌های تسلیحاتی، موشکی و هسته‌ای ایران می‌پردازد. یکی از ایرادهای اصلی منتقدان برجام به توافق هسته‌ای، این بندهای برجام است و معتقدند باید بازه‌های زمانی طولانی‌تری برای رفع این‌گونه محدودیت‌ها در نظر گرفته می‌شد.

به گزارش وب‌سایت واشینگتن فری‌بیکن، این نامه برای جو بایدن و وزیر خارجه‌اش، آنتونی بلینکن ارسال شده است.