تشخیص زودهنگام احتمال ابتلا به سرطان خون با آزمایش ژنتیکی

در بریتانیا، از هر ۱۰ نفر، ۷ نفر پس از تشخیص سرطان خون ۵ سال یا بیشتر زنده می‌مانند

محققان دریافتند که آنها اغلب «پیش‌زمینه ژنتیک» یکسانی برای ابتلا به اشکال پیشرونده این نوع سرطان دارند-NELSON ALMEIDA / AFP

دانشمندان آزمایش ژنتیکی جدیدی برای پیش‌بینی احتمال ابتلا به یک نوع رایج سرطان خون تولید کرده‌اند.

این امر می‌تواند به کسانی که بالقوه در معرض خطر ابتلا به لوسمی لنفاوی مزمن پیش‌رونده هستند، هشدار زودهنگام دهد و شانس زنده ماندن آن‌ها را افزایش دهد.

این نوع سرطان گلبول‌های سفید خون را تحت تأثیر قرار می‌دهد، چندین سال طول می‌کشد که به آرامی شکل بگیرد، و بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال دیده می‌شود.

شدت این نوع سرطان متفاوت است. بعضی از مبتلایان به آن دچار لاغری و توده‌هایی در گردن و زیر بغل می‌شوند، در حالی که در برخی دیگر، این سرطان علایمی نشان نمی‌دهد.

با مطالعه نمونه خون افراد مبتلا به این نوع سرطان خون، محققان دریافتند که آنها اغلب «پیش‌زمینه ژنتیک» یکسانی برای ابتلا به اشکال پیشرونده این نوع سرطان دارند.

این تیم پژوهشی از هشت دانشگاه بریتانیایی و موسسه تحقیقات سرطان گفت که کار آنها به پزشکان کمک می‌کند «به سمت تشخیص انفرادی‌تر و بیمارمحورتر برای سرطان خون حرکت کنند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر دیوید آلسوپ، متخصص خون‌شناسی که همچنین مدرس ارشد دانشکده پزشکی هال یورک است، گفت: «این پژوهش هم ما را از وجود پیش‌زمینه ژنتیک در مبتلایان به نوع پیش‌رونده سرطان خون آگاه می‌کند، و هم به ما امکان می‌دهد تا تشخیص دهیم که آیا بیمار در آینده نیاز به درمان دارد یا خیر.»

«از این طریق، ما قادر خواهیم بود بیماران در معرض ریسک بالا را از نزدیک تحت نظر داشته باشیم و به محض نیاز، گزینه‌های درمانی را در دسترس آن‌ها قرار دهیم.»

درمان‌های اصلی برای سرطان خون، شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی‌، داروهای هدفمند سرطان برای کنترل رشد سرطان، یا پیوند سلول‌های بنیادی برای تولید گلبول‌های سفید سالم است.

طبق گفته سازمان بهداشت ملی بریتانیا، از هر ۱۰ نفر، ۷ نفر پس از تشخیص این نوع سرطان ۵ سال یا بیشتر زنده می‌مانند.

پروفسور جیمز آلن از مرکز سرطان دانشگاه نیوکاسل، گفت: «شواهد جدید نشان می‌دهد که درمان زودرس برای بیماران در معرض خطر ابتلا به سرطان خون پیش‌رونده، می‌تواند به طرز چشم‌گیری بروز نشانه‌های سرطان را به تأخیر بیندازد و شانس زنده ماندن را افزایش دهد.»

«نتایج حاصل از این مطالعه مشترک به بیماران و پزشکان کمک می‌کند تا تصمیمات مهمی درباره زمان شروع درمان بگیرند.»

گزارش تکمیلی از پرس اسوسیشن

© The Independent

بیشتر از علوم