سعید مولایی، جودوکار پیشین ایران به اسرائیل رسید

مولایی در مسابقات برای کسب سهمیه المپیک در اسرائیل به میدان می‌رود

سعید مولایی او در این مسابقات زیر پرچم مغولستان شرکت می‌کند- Charly TRIBALLEAU / AFP

سعید مولایی، جودوکار ایرانی، برای شرکت در مسابقات بین‌المللی جودوی تل‌آویو که بین روزهای ۱۸ تا ۲۰ فوریه برگزار می‌شود، وارد اسرائیل شد. او در این مسابقات زیر پرچم مغولستان شرکت می‌کند و قرار است برای کسب سهمیه المپیک مبارزه کند.

به گزارش اورشلیم پست، با اینکه محدودیت‌های ناشی از کرونا ورود به اسرائیل را سخت کرده است، اما تیم هند متشکل از پنج بازیکن (سه مرد و دو زن) و یک مربی، با پرواز چارتر از استانبول وارد تل‌آویو شد. دبیرکل فدراسیون جودو هند در این‌باره گفت که پروتکل‌های بهداشتی در اسرائیل به شدت سخت‌گیرانه است و هر زمان که نگرانی بابت بیماری به وجود آید، باید کشور را ترک کنیم.

اسرائیل طی دو سال گذشته میزبان مسابقات جایزه بزرگ جایزه بزرگ آی‌جی‌اف (IJF) در تل‌آویو بوده است و در سال ۲۰۱۸ نیز، میزبان مسابقات جودو اروپا بود.

اما نکته مهم برای ورزش جودو آن است که در پرواز چارتری که تیم هند را به اسرائیل آورده، سعید مولایی، ملی‌پوش تیم ملی مغولستان که پیش‌تر از ایران خارج شد و درخواست پناهندگی داد نیز حضور دارد.

در جریان مسابقات قهرمانی جودوی جهان در ژاپن، سعید مولایی، قهرمان جودوی جهان، با فشارهای مستقیم رئیس فدراسیون جودوی ایران و مقامات جمهوری اسلامی ایران مجبور به شکست مصلحتی در برابر حریفش شد و از دستیابی به مدال محروم شد. این ماجرا باعث شد که این قهرمان ایرانی به کشور آلمان پناهنده شود.

پس از آنکه سعید مولایی در برابر رسانه‌های جهان از ماجرای شکست اجباری در برابر حریف خود صحبت کرد، فدراسیون جهانی جودو پرونده ویژه‌ای برای ورزش ایران باز کرد و با ارسال آن به کمیته المپیک، خواهان برخورد با فدراسیون جودوی ایران شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

فدراسیون جهانی جودو ماجرای سعید ملایی را این‌طور توضیح داده است: «فدراسیون جهانی جودو مطلع شده که در تاریخ ۲۸ آگوست ۲۰۱۹ در جریان جام جهانی جودو در توکیو سعید ملایی، جودوکار وزن منفی ۸۱ کیلوی ایران از سوی مقامات اجرایی ایران و نیز فدراسیون جودی ایران مجبور شده تا برای رو در رو نشدن با جودوکار اسرائیلی ساگی موکی از مسابقات کنار بک ... ایران علاوه بر این، نقض آشکار و جدی اساسنامه فدراسیون جهانی جودو را انجام داده و اهداف و اساس فعالیت فدراسیون جهانی را رعایت نکرده است.»

ماجرای سعید مولایی نقطه مهمی در ورزش ایران پس از انقلاب بود و موجب تلعیق جودوی ایران شد.

در مقابل محمدرضا داورزنی، معاون سابق وزیر ورزش و یکی از نمایندگان ایران در دادگاه رسیدگی به پرونده فدراسیون جودوی جمهوری اسلامی ایران در سوئیس، گفت ماجرای رو‌به‌رو نشدن ورزشکاران ایرانی با نمایندگان اسرائیل  مسئله‌ای «سیاسی» نیست، بلکه «اعتقادی» است. 

این در حالی است که بسیاری از ورزشکاران مدال‌آور ایرانی اعلام کرده‌اند که تحت فشار مقامات فدراسیون‌های ورزشی ایران ناگزیر بر باخت مصلحتی یا مواجه نشدن با حریف اسرائیلی شده‌اند. بسیاری از این ورزشکاران ایران را ترک کردند و برخی از آنها اکنون با پرچم کشورهای دیگر به میدان می‌روند.

بیشتر از ورزش