آلمان درخواست پناهندگی کیمیا علیزاده را پذیرفت

کیمیا علیزاده در المپیک ریو برای ایران مدال برنز گرفت

کیمیا علیزاده قرار است با گذرنامه پناهندگی از آلمان، برای کسب سهمیه المپیک به میدان برود - عکس از شبکه اجتماعی

یک سال پس از آنکه کیمیا علیزاده برای تیم ملی ایران مبارزه می‌کرد، اتحادیه تکواندو آلمان اعلام کرد که با درخواست پناهندگی او در آلمان موافقت شده و قرار است وی در مسابقات صوفیه برای کسب سهمیه المپیک به میدان برود.

این ورزشکار ۲۲ ساله شانس این را دارد که در مسابقات مقدماتی اروپا برای کسب سهمیه المپیک در ماه مه در صوفیه شرکت کند. علیزاده با گذرنامه پناهندگی، می‌تواند برای عضویت در تیم پناهندگان (آی او سی)  IOC به کمیته بین‌المللی المپیک مراجعه کند که این به معنای حمایت مالی از این ورزشکار جوان است. موضوعی که در مورد آن در ماه ژوئن تصمیم گرفته خواهد شد.

کیمیا علیزاده در وزن ۵۷ کیلوگرم در المپیک ریو زیر پرچم ایران مدال برنز گرفت. وی پیش از آن نیز در مسابقات نوجوانان جهان در چین‌تایپه مدال کسب کرد. او همچنین در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۷ نیز به مدال برنز دست‌یافت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ژانویه ۲۰۲۰ او و همسرش از ایران خارج شدند. وی درباره انگیزه خود برای پناهندگی به آلمان گفته است که در ایران تبعیض جنسیتی میان ورزشکاران وجود دارد و ورزشکاران از سوی مقام‌های سیاسی تحقیر و استثمار می‌شوند.

وی در این باره گفته بود: «من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هرطور خواستند بازی‌ام دادند. هرکجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند.»

بیشتر از ورزش