تلاش استیو بنن برای گسترش سیاست پوپولیستی ترامپ در اروپا

ترجمه ای از شفیق انصاری

استیو بنن، رییس پیشین بنگاه خبری بریت بارت پس از آنکه در سال 2017 از سمتش به عنوان استراتژیست ارشد رئیس جمهور ترامپ در کاخ سفید برکنار شد، در تلاش است تا روش جدیدی از ملی گرایی سبک خودش را در جهان گسترش دهد.

این پوپولیست خود خوانده؛ در حالی که در یکی از طبقه های بالایی هتل پنج ستاره اش نشسته و چشم بر گنبد یک کلیسای باستانی دوخته بود، سخنان خود را چنین آغاز کرد: نخبگان جهانی با این مرد کوچک بدرفتاری می کنند، ملت های اروپایی بایستی صلاحیت تصمیم گیری را از نظام های زورگوی اتحادیه اروپا باز پس گیرند. البته او با جنبش تازه تاسیس اش که مقر آن در بروکسل می باشد، آماده ارائه هر گونه همکاری ممکن، تحلیل و اطلاع رسانی جهت برگزاری انتخابات در حمایت از احزاب ملی گرا در سراسر اروپا می باشد.

سپس مصاحبه کننده، پرسش نا خوشایندی پیش می کشد: " آیا شما واقعا به ارزش های ضد فاشیسم باورمند هستید؟"

با شنیدن این پرسش، چشمان استیف بنن بی رمق می شود،

او به آرامی این جمله را تکرار می کند" ارزش های ضد فاشیسم"؟

او بدون اینکه ناراحتی اش را پنهان کند، آهی کشیده و می گوید:

 "ما ضد فاشیست ها هستیم. سپس به خبر نگاری که کشورش مدت 21 سال ازسوی دیکتاتور بنیتو موسولینی و حزب ملی فاشیست اش رهبری شده است، خطاب نموده و تعریف فاشیسم را ادامه می دهد،."

او می گوید: «مشکل این است که ما در دنیای بدور از واقعیت ها زندگی می کنیم و همه چیز بر ما تحمیل می شود: «اوه، این ها فاشیست هستند ». او برآشفته می شود و می گوید « رسانه های حزب مخالف » و" کسانی چون شما همواره به حامیان رییس جمهور ترامپ می گویند: "نه تنها  ترامپ یک نژادپرست است، بلکه طرفداران او نیز نژادپرست هستند، نه تنها ترامپ فاشیست است، شما نیز فاشیست هستید. "

 دروبین فلمبرداری خاموش می شود و گفت و گو درفضای ناخوشایندی پایان می یابد.

سپس آقای بنن لبخند می زند و دست گزارشگر را تکان می دهد می گوید: " تشکر آقایان."

بعد فردی از کارکنان تلویزیون از آقای بنن دعوت می کند تا در فرصت دیگر به استدیو بیاید. او در پاسخ می گوید: بلی، با کمال میل این کار را می کنم. ناگهان صورت آقای بنن طوری به درخشش آمد که تابش خورشید شهر رم (پایتخت ایتالیا) تراس آپارتمانش را که بر فراز پیتزا دلپوپلوو قرار دارد، به درخشش می آورد.  

آقای بنن، رییس پیشین بنگاه خبری بریت بارت که پس از یک سال کار به عنوان استراتژیست ارشد کاخ سفید، برکنار گردید و به عنوان یکی از طراحان کلیدی برنامه دکترین ترامپ (آمریکا در مقام اول) به حساب می آید، اکنون در صدد عرضه طرح جدیدی از ملی گرایی در سایر کشورها می باشد.

او استدلال می کند که نیروهای ملی گرا و پوپولیستی که برخی از آن ها از آقای ترامپ الهام گرفته اند، در تلاش به دست گیری قدرت سیاسی در پایتخت های مختلفی همچون پاکستان، ژاپن، استرالیا، برزیل و کلمبیا می باشند. نامبرده علاوه می دارد که او در تماس با این نیرو ها می باشد.

قرار است آقای بنن در ماه نوامبر آینده سفر هایی به استرالیا و سنگاپور داشته باشد و می گوید که او حتی دراسراییل و مصر نیز ارتباطاتی داشته است.

آقای بنن می افزاید: "آغوش ما برای تعامل با همه باز است، ما پوپولیست ها، یک سازمان غیر دولتی ملی گرا و جهانی هستیم".

آقای بنن این سفر کاری خود را نخست از شهر رم مرکز ایتالیا آغاز نموده و قرار است سفر او به مجارستان، جمهوری چک و فراتر از آن ادامه یابد.

وضعیت درحال تغییر جهان، درافکار آقای بنن تاثیر گذار بوده است. او سال گذشته پس از یک سال کار در کاخ سفید به عنوان استراتژیست ارشد ترامپ از این سمت برکنار و هم زمان به علت انتشار کتاب "آتش و خشم- که به روابط مبهم نویسنده با آقای ترامپ پرداخته است" از حمایت مالی شرکت میلیاردر "مرسر" نیز محروم شده است.

محور اصلی تلاش های جهانی آقای بنن در عمق جنبشی وجود دارد که سال گذشته توسط میشائیل مدریکامن، سیاستمدار راست گرای بلژیکی، تاسیس شد و آقای بنن تابستان امسال به آن پیوست. آقای بنن، که به عنوان یک بانکدار میلیون ها دلار بدست آورده است، می گوید که به برخی از نهاد های دست راستی از دارایی شخصی ­اش کمک مالی می کند و اما بخش بیشتر آن توسط کمک کنندگان اروپایی تامین می شود که او نامی از آنها نمی برد.

آقای بنن در چندین گفت و گو با روزنامه واشنگتن پُست گفته است که درتلاش است این جنبش را به یک «شبکه درهم تنیده» تبدیل کند تا  بتواند احزاب سیاسی ناسیونالیستی و پوپولیستی را دربرابر حملات سیاسی  در سراسر اروپا و ایالات متحده امریکا حمایت کند.

واکنش ها تاکنون دربرابر همه این تلاش ها متفاوت بوده است.  برخی از گروه های راستگرای اروپا نسبت به برنامه های وی بی تفاوت بوده و یا نسبت به انگیزه های وی بی میلی نشان داده اند. شمار دیگری هم او را به عنوان یک کلاهبردار زرنگ که "قدرت راستگرایان اروپایی" را مورد اغراق قرار داده است، می پندارند و از او دوری می کنند.

به باور آنها، آقای بنن، میزان توانایی های خود را در زمینه پیاده سازی تجربه های دولت ترامپ در جهان و یا در اروپا به گزاف گویی می گیرد. به ویژه این که آقای ترامپ به دلیل آسیب زدن به برخی از ائتلاف های دایمی اروپا؛ نام نیکی از خود به میراث نگذاشته است.

منتقدان اروپایی آقای بنن همچنین می گویند که وی علاقه اروپایی ها را در زمینه گفتگو با آمریکا به منظور تشکیل دسته ای از احزاب سیاسی که اختلاف های عمیق سیاسی و تاریخی دارند، را اشتباه گرفته است. ورود او به اتحادیه اروپا هفته گذشته واکنش های تندی درپی داشت.

آنتونیو تجانی، رئیس پارلمان اروپا، در یک کنفرانس سیاسی درایتالیا گفت: "آقای بنن عزیز، بهتر است ساکت باشی و یا این که به گونه یک جهانگرد از اروپا دیدن کنی، در غیر این صورت بهتر است به کشور خود برگردی."

در همین کنفرانس، انتونیولوپز ایستوریز، یکی دیگر از رهبران پارلمان اروپا بنن را "افراطی خطرناک" و "ایدیولوگ بدنام" خواند که با استفاده از" ناسیونالیسم مبتذل" خود درتلاش نابودی اتحادیه اروپا می باشد.

به نظر می رسد اظهارات آقای بنن، واکنش برخی از روزنامه های ایتالیایی را نیز در پی داشته است.

پس از انتشار مقاله از سوی روزنامه محافظه کار ایتالیایی ژورنال 2 تحت عنوان "هنگامی که حاکمان اجازه می دهند از خارج علیه شان دسیسه چیده شود"، شک و تردیدها درمورد روابط احزاب سیاسی این کشور را با آقای بنن افزایش بیشتر یافته است.

در جانب دیگر این طیف سیاسی، "روزنامه خبری مانیفیست 2 که خود را طرفدار اندیشه های کمونیستی" می­داند، ایده های استیو بنن در مورد اروپا را  "برداشتی ساده انگارانه ازجامعه انسانی و ده سال اخیر جهانی شدن" می خواند.

علیرغم آن، آقای بنن، حمایت گسترده برخی از رهبران سیاسی دست راستی اروپا ازجمله ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، را به دست آورده است.

در ایتالیا، ماتئو سالوینی، وزیر کشور و سیاستمدار برجسته در دولت جدید ائتلافی چپ راستی، نیز از جنبش آقای بنن اعلام حمایت کرده است.

آقای سالیوانی را حامیانش به دلیل سیاست های ضد مهاجرتی و تهاجمی، قهرمان می خوانند. هرچند منتقدانش او را به بی رحمی در برابر مهاجران متهم کرده اند. آقای بنن، از سالیوانی به عنوان نسخه ترامپ برای ایتالیا یاد کرده و او را می ستاید.

 بنن استدلال می کند که ائتلاف غیرمعمول دولت در ایتالیا نشان می دهد که پوپولیست ها و ناسیونالیست ها در سمت چپ و راست، می توانند کنار هم قرار بگیرند و در برابر هجوم مهاجرت، مرزهای قوی و مستحکم بسازند و منافع اقتصادی طبقه متوسط و کارگر را، تامین کنند.

او می گوید، اگر این طرح در ایتالیا کارگر واقع شد، دگرگونی در همه جا گسترش خواهد یافت."

بنن در گفت وگو با تلویزیون کشور ایتالیا؛ جایی که مردم آن خاطرات تلخی از فاشیسم در ذهن دارند، با پرسش های زیادی روبروشد.

پرسش ها عمدتا این بود که آیا ممکن است مهار نشدن اندیشه های ناسیونالیسم ویا پوپولیسم منجر به اقتدار گرائی و سرکوب مخالفین سیاسی شود؟

لوسیا انونزیتا، سردبیر اجرایی نشریه   HuffPost ایتالیا، در یکی از مصاحبه هایش با  استیو بنن، از او در مورد ویکتور اوربان می پرسد که آیا او یک چهره فاشیستی است. آقای اوربان که متهم به ناتوان سازی استقلالیت قوه قضایه و سرکوب مخالفان سیاسی و محدود ساختن آزادی بیان در کشورش می باشد، مورد انتقاد شدید مقام های اروپایی قرار دارد.

پاسخ آقای بنن این بود: "نه، کاملا نه. "به نظر من عملکرد اوربان مشابه عملکرد رهبران سایر احزاب این کشور است که به هدف دفاع از کشورشان بوده است. اوربان یک شخص وطن دوست و میهن پرست است. او مردی است که مجارستان را همواره در اولویت قرار داده است.

استیو بنن همچنین یک سازمان غیر انتفاعی بنام "شهروندان جمهوری آمریکا" را برای افزایش حضور نامزدهای جمهوری خواه در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر تاسیس کرده است.  بنن می گوید که  بیشتر وقت خود را تا هنگام فرار رسیدن انتخابات پارلمانی که قرار است در می 2019  برگزار شود، در اروپا سپری خواهد کرد.

با این حال، آقای بنن می گوید او و جنبش، قصد انتخاب نامزدها و یا ارائه کمک مالی و مشورت های انتخاباتی را ندارند. به باور خودش تنها هدف او از ارائه کمک ها؛ تلاش برای رشد و پیروزی احزاب پوپولیست و ناسیونالیست در اروپا است. التبه در فرجام این تلاش ها، اتحادیه اروپا را به یک کنفدراسیونی از کشورهای نیرومند و خارج از نفوذ و دخالت های بروکسل تبدیل خواهد کرد.

وی می افزاید: من اینجا نیامده ام به اروپایی ها خط و نشان بکشم."

آقای بنن در حال طرح ریزی یک نظرسنجی گسترده است تا دیدگاه رأی دهندگان اروپایی را در مورد نحوه حکومت داری و مسائل کلیدی دیگر در اروپا بدست آورد.  او می گوید این برنامه زیر نظارت جان مک لوین و پت کاددل، متخصصان آمریکایی به پیش می رود.

توقع می رود این تلاش ها از اکنون تا ماه می حدود  25 میلیون دلار (19 میلیون پوند) تا 50 میلیون دلار (38 میلیون پوند) هزینه بردارد.

آقای بنن که دو ماه دیگر به سالگرد تولد 65 سالگی اش باقی مانده است، سعی می کند کمتر بخوابد و با استفاده از نوشیدنی های نیروبخش و قهوه خود را سر حال نگه دارد تا چشم انداز ملی گرایانه خود در سراسر اروپا را ، به درستی تبلیغ کند.

آقای بنن از شخصیت بزرگ و غیر قابل پیش بینی خود استفاده ابزاری جهت شخصیت سازی و توسعه ارتباطات می کند. او شخصیت همگانی خود را به طرز چشمگیری و گاهی اوقات با سرعت تمام تغییر می دهد. او می تواند یک فروشنده خوب و پر فروش باشد ودر ابداع داستان های مردمی درباره پدر و مادرش که زمانی کارمند شرکت تلفن همراه بودند، مهارت دارد. او لحظه بعد تبدیل به یک  شخصیت بدبین و تاریک اندیش می شود. برای مثال او فعالان محافظه کار امروزی را مدافعان روسیه مدرن می داند که در آستانه فروپاشی مالی هستند. او همچنین درباره نخبگانی که  برنامه های هوش مصنوعی و مهندسی ژنتیک را رهبری می کنند، هشدار داده می گوید که آنها درپی "تعریف جدیدی از نوع بشر اند که منجر به "نابودی نهایی نژاد بشر می شود".

او پیوسته رسانه ها را به پخش اکاذیب و طرفداری از "حزب داووس" متهم می کند. اما با آنهم توانسته توجه رسانه ها را به گسترش "ناسیونالیسم اقتصادی" موردنظرش جلب کند.

آقای استیو از بام تا شام  با روزنامه نگاران که منتظر گفت و گو با او هستند مانند پین های بولینگ درگیر است. همراه آنان با مهربانی برخورد می کند، می خندد و متین و دلپذیر است، مگر اینکه چیزی ناراحتش کند.

آقای بنن که یک کاتولیک اصولگرا است، اوایل روز یکشنبه در رم،  خبرنگار واشنگتن پست را به دلیل برداشتن عکسی از او در هنگام مراسمی دعا خوانی، از همرایی در سفرش به پراگ و بوداپست ممنوع کرد.

سفرهای اروپایی آقای بنن که در یک هواپیمای شخصی اجاره ای انجام می شود، به او حس اوضاع کارزار انتخاباتی در هفته اخیر انتخابات را می دهد.

او اغلب وقت میان دستیاران و هوادارانش می باشد: آقای مدرکامن، سیاستمدار بلژیکی که سال گذشته جنبش را تاسیس کرد؛ رحیم قسام، رئیس پیشین بریت بارت در لندن؛ دن فلوت، فیلم ساز و دوست 15 ساله آقای بنن؛ بنیامین هارنول، بنیانگذار موسسه "عظمت انسانی"، یک گروه محافظه کار مستقر در رم؛ فدریکو آراتا، یکی از بانکداران سابق  و نویسنده ا­ی که روابط بسیار نزدیک با سیاستمداران و بازرگانان ایتالیا دارد؛ شان بنان، پسر برادر جوان آقای بنن و یک محافظ شخصی که درگذشته عضو ارتش بریتانیا بوده است. یک مستند ساز مستقل نیز آقای بنن را در همه جا دنبال می کند.

دستیاران آقای بنن به مثابه خانواده اش عمل می کنند؛ از تامین امنیت تا برنامه ریزی و مشوره دهی در نحوه برقراری تماس با عمران خان نخست وزیر پاکستان و آمادگی برای انجام یک گفت وگوی تلویزیونی.

او شنبه گذشته برای تهیه متن سخنرانی اش که شامل نکاتی در باره تاریخ رم بود،از آقای قسام و هارنل طالب همکاری کرد.

بنن پس از آن از دستیارانش خواست محل اقامتش را ترک کنند تا بتواند روی سخنرانی اش که قرار بود در کنفراس سالانه فعالان حزب راستگرای ایتالیا ارائه شود، تمرکز کند.

چند ساعت بعد، همه سوار یک ون مرسدس سیاه رنگ شدند و به سمت شهر ایزولا تیبینا، جزیره­ای در رودخانه تیبر، جایی که این کنفرانس در کنار دیواره های سنگی یک مجتمع قرن دهم برگزارشده بود، روان شدند.

آقای بنن شبیه یک ستاره موسیقی دست راستی راک درکنار گروه بزرگی از خبرنگاران ظاهر شد.

او درحالی که یک قوطی نوشیدنی انرژی زای رید بول را بدست داشت، با تدابیر شدید امنیتی که از سوی نیروهای پلیس و محافظین شخصی اش تامین می شد، راهی محل کنفرانس شد.

او به سوی یک پیاده روی نسبتا طولانی که به کنفرانس منتهی می شد، به راه افتاد، جایی که جورجیا میلونی رهبر حزب دست راستی برادران ایتالیا و برگزار کننده این کنفرانس، از او پذیرایی می کرد.

آقای بنن و میلونی درهوای سرد پس از ظهر که نزدیک به 90 درجه فارنهایت بود، روی صندلی های سفید چرمی نشسته و درباره حکومت ائتلافی ایتالیا و تنفر مشترک شان از ایمانویل مکرون ریس جمهور فرانسوی گفت و گو می کردند.

عکاسان خبری دوربین های خود را از عقب بوته های بلندی که به منظور حفظ حریم خصوصی چیده شده بود، به سمت صحنه کنفرانس قرار داده بودند، درحالی که دستیاران بنن سعی داشتند ساحه دید عکاسان را مسدود کنند. آقای قسام با آرامی حرف آنها را قطع کرد و دفترچه یاد داشت نارنجی رنگ یکی از طرفداران بنان را که بیرون از کنفرانس منتظر بود جهت اخذ امضا به آقای بنن داد. بنن روی دفترچه او حروف  MAGA را نوشت و امضا کرد.  البته این حروف به صورت اختصاری نشان دهنده شعار ترامپ " عظمت امریکا را برگردانیم" می باشد.

آقای بنن از جایش برخاست و پس از نوشیدن اندکی قهوه و  درحالی که محافظان امنیتی کنارش حلقه زده بودند به مسیر اصلی صحنه روان شد، جاییکه بیشتر مردم پیراهن های به تن داشتند که روی آنها نوشته شده بود، "مردم نه نخبگان"، یا "وطن پرستان."

به محض اینکه آقای بنن وارد صحنه شد و دست به مکروفون بیسیم برد، صد ها نفر که زیر یک چادر گردهم آمده بودند، با صدای بلند به تشویق او پرداختند. 

او ارتباط خوبی با مخاطبان خود برقرار کرد. انقباض عضلات صورتش کاملا نمایان بود. وقتی به حرف زدن شروع کرد، سخنانش بیشتر شبیه گردهمایی ها ترامپ بود و البته به سبک و سلیقه مخاطبان ایتالیایی طراحی شده بود.

آقای بنن تمام اصطلاحات و شعار های دلخواه خود را که درخور مخاطبانش بود، به کار گرفت، او از این عبارت ها بیشتر استفاده کرد: حزب داووس، نخبگان شرکت کننده، بانکداران مرکزی و موعظه کنندگان" شما همه نژادپرست، بیگانه ستیز و بومی گرا هستید." همچنان کسانی که عامل بحران مالی 2008 بودند و سپس خود را به حساب طبقه کارگر نجات دادند.

همه برایش کف زدند!

او با خطاب به حاضران کنفرانس گفت: "شما ستوان فقرات و تکیه گاه اصلی جامعه هستید. شما مایه همگرایی جامعه هستید". او هشدار داد که نخبگان علمی، مدیریتی، مهندسی، مالی و فرهنگی از شما و هرچیزی که شما برایش مبارزه می کنید، بیزار و متنفر می باشند و به دنبال هدف قرار دادن و نابود کردن شما و رهبران شما هستند." 

ظاهرا اغلب اشتراک کنندگان تحت تاثیر حرف های او قرار گرفته بودند.

خانمی از شرکت کنندگان که نخواست نامش فاش شود؛ گفت: تعجبی ندارد که آقای بنن درکنفرانس فعالان دست راستی به گرمی پذیرایی شود. او گفت این امر شبیه به آن است که شما افرادی را به یک مهمانی دعوت کنید و بعد از آنها بپرسید که آیا از حضور در این مهمانی خوشحال هستند؟

آقای بنن پس از پاسخ به پرسش های خبرنگاران، دوباره در میان ترتیبات شکوهمند امنیتی به گفت و گو با یک رسانه ایتالیایی پرداخت و نیم ساعت اخیر را صرف ارائه پاسخ به پرسش های ده ها خبرنگار انگلیسی زبان دیگر کرد.

آقای قسام که این برنامه را گردانندگی می کرد، گفت اولین پرسش را ازخبرنگار سی ان ان می گیریم.

آقای بنن در حالی که خنده بر لب داشت، به خبرنگار سی ان ان، گفت" بگذارید صحبت را باکسانی که از ما متنفرند آغاز کنیم" واضح بود که او شوخی می کرد اما دیری نگذشته بود که دوباره به رسانه های احزاب مخالف تاخت.

سپس، نیروهای پلیس و بخش امنیتی آقای بنن و همراهانش را تا در خودروی میرسدس که در محاصره دوربین های خبرنگاران قرار داشت، همراهی کردند.

ساعت هشت وسی شب بود و آقای بنن بایستی پیش از بامداد روز بعد حرکت کند. همچنان قرار بود سه مصاحبه دیگر نیز در هتل محل اقامت آقای بنن با رسانه های خبری صورت گیرد. 

روز بعد آقای بنن و همرانانش تصمیم داشتند به سمت فرودگاه در حرکت شوند و طبق برنامۀ از پیش طرح شده، از آنجا با یک هواپیمای جت خصوصی برای شرکت در یک دیدار رسمی عازم پراگ شوند. سپس برای حضور در ضیافت شام کاری، به بوداپست سفر کنند و نیمه شب دوباره به ایتالیا برگردند.

برگردان فارسی از روزنامه ایندیپندنت- ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸

ماخد واشنگتن پست

 


 

بیشتر از