نرم‌افزارهای کمکیِ خواب به کیفیت خواب آسیب می‌رسانند

«هیچ گواهی مبنی بر این که این نرم‌افزارها واقعا موثر هستند، وجود ندارد»

استفاده از صداها به عنوان ابزار کمک خواب ممکن است حتی اثر منفی بر شنوایی نیز داشته باشد-PIXABAY

صداهای کمک‌کننده به خواب، ممکن است آن گونه که فکر می‌کنید در کمک به خواب شما موثر نباشند. براساس یک بررسی جدید، استفاده از نرم‌افزارهای موسوم به صدای سفید یا صداهایی شبیه آن برای به خواب رفتن، می‌توانند حتی کیفیت خواب شما را خراب کنند. براساس نتایج تحقیقی که در نشریه اسلیپ مدیسین ریویوز منتشر شده است، استفاده از صداها به عنوان ابزار کمک خواب ممکن است حتی اثر منفی بر شنوایی نیز داشته باشد. 

گروهی از پژوهشگران دانشکده پزشکی فیلادلفیا در دانشگاه پنسیلوانیا یک بررسی جامع از ۳۸ تحقیق در زمینه ارتباط میان خواب و صداهای سفید بی‌وقفه و یا صداهای مشابه آن مانند صدای پهنای باند انجام دادند. محققان در حالی که شواهدی مبنی بر کاهش زمان لازم برای به خواب رفتن با وجود این صداهای مداوم پیدا کردند،  نتیجه گرفتند که به صورت کلی، این اصوات کمک به خواب، خواب را بهتر نمی‌کند. 

در واقع شواهدی وجود داشت که نشان می‌داد اصوات کمک به خواب، حتی اگر در به خواب رفتن به افراد کمک کنند، ممکن است به ایجاد اختلال و منقطع شدن خواب منجر شوند. 

محققان می‌نویسند: «شواهدی که نشان می‌دادند وجود صداهای مداوم در زمان خواب، باعث بهبود خواب می‌شوند بسیار ضعیف بودند، موضوعی که با استفاده گسترده از این نرم‌افزارها در تضاد است. پیش از تبلیغ و ترویج نرم‌افزارهای کمکیِ خواب، لازم است تحقیقات تکمیلی با در نظر گرفتن معیارهای عینی خواب و با در دست داشتن جزییات مشروح از قرار گرفتن در معرض این اصوات صورت پذیرد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 ماتیاس باسنر، پژوهشگر ارشد در گفت‌وگو با گاردین می‌گوید: «در صورتی که این نرم‌افزارها یا دستگاه‌ها می‌توانستند فقط یک مورد نتیجه خوب داشته باشند من اهمیتی نمی‌دادم، اما از آن جایی که می‌توانند پیامدهای منفی داشته باشند من فقط سعی می‌کنم مراقب باشم و می‌گویم که باید احتیاط کرد.»

آقای باسنر می‌افزاید، او این نرم‌افزارها را توصیه نمی‌کند، «زیرا هیچ گواه و شاهدی مبنی بر کارآمدی آن‌ها وجود ندارد». او درباره این که این نرم‌افزارها چگونه می‌تواند بر شنوایی تاثیر بگذارد می‌گوید: «هر زمان که ما در معرض اصوات و آواها قرار می‌گیریم، گوش داخلی آن را به علائم عصبی ترجمه می‌کند که سپس در مغز تفسیر می‌شوند.  

این یک فرایند فعال است که متابولیت‌هایی را تولید می‌کند که نشان داده شده برخی از آن‌ها برای گوش داخلی مضر هستند. شما احتمالا زمانی را لازم دارید که در آن دستگاه شنوایی استراحت کند، خود را بازیابی کند و برای بازه زمانی بیداری بعدی آماده شود.»  

نرم‌افزارهای کمکیِ خواب مانند برنامک صدای سفید در سال‌های اخیر به صورت فزاینده‌ای محبوب شده‌اند. بسیاری از این نرم‌افزارها اکنون می‌توانند روی گوشی تلفن همراه هوشمند شما بارگذاری شوند. این نرم‌افزارها به خصوص در بین والدینی که تازه صاحب فرزند شدند و برای خواباندن کودک خود دچار مشکل شده‌اند، محبوبیت فراوان یافته است. 

یکی از دستگاه‌های موجود صدای سفید برای کودکان، تولید شرکت John Lewis & Partners است که برای آرام کردن و لالایی به منظور خواباندن نوزاد، صدای ملایم و آرام‌بخش آب یا ضربان قلب پخش می‌کند.

© The Independent

بیشتر از زندگی